Protestní pochod Milionu chvilek pro demokracii v Praze se neuskuteční. Úterní akce byla spolkem ohlášena kvůli dlouhodobému nesouhlasu s chováním vlády. Předseda spolku Mikuláš Minář nyní změnu ve videu (v úvodu článku) vysvětlil tím, že by nebyli schopni dodržet požadované rozestupy, a proto se uskuteční pouze shromáždění na Staroměstském náměstí. Ač ministerstvo vnitra v dubnu deklarovalo, že neomezí shromažďovací právo, nyní rozhodlo, že se může sejít pouze 500 lidí. Podle právních stanovisek, které si chvilkaři nechali vypracovat, je však takový postup protiústavní. Bránit se proto hodlají u správního soudu.
„Vláda během koronaviru zneužívala situaci k prosazování vlastních zájmů. Když jsme na to chtěli upozornit, omezuje naše shromažďovací právo,“ říká Minář. Naráží přitom i na skutečnost, že ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) přišel v březnu na vládu s návrhem na posílení pravomocí vládních představitelů. Počítal s tím, že v případě neakceschopného Parlamentu by krizové rozhodování přešlo na vládu, a kdyby i ta byla nefunkční, rozhodoval by jen sám premiér.
„Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety a patnáct tisíc lidí smí do zoo, tak na náměstí, při dodržení bezpečnostních opatření a nošení roušek, nás smí maximálně pět set,“ popisuje Minář. Změna původního stanoviska resortu vnitra, které uvádělo, že se občané shromažďovat smějí, jestliže dodrží bezpečné rozestupy a budou mít roušky, je podle spolkem oslovených právníků v rozporu s Ústavou. „Nařízení ministerstva zdravotnictví se totiž na právo shromažďovací nevztahuje,“ říká Minář. Jelikož ale vláda tvrdí opak, rozhodli se chvilkaři podat správní žalobu, aby o celé věci rozhodl soud.
Bouda na chvilkaře
Jak Minář dále vysvětluje, situace podle nich působí tak, že na ně „vláda šije boudu“. „Cílem vlády je vytvořit mediální příběh o tom, jak Milion chvilek nedodržuje důležitá pravidla, káže vodu a pije víno. A po jejich demonstraci se zásadně zvýšil počet nakažených v Praze, a kdo ví, kolik lidí kvůli nim umřelo,“ popisuje Minář svůj pohled na situaci. „Může to znít sice směšně, ale na spoustu lidí takové příběhy skutečně fungují,“ míní.
„Bez ohledu na to, že je na náměstí bezpečněji než v hobbymarketu, vláda potřebuje celou naši iniciativu zdiskreditovat. Tohle jí ale nedovolíme. Není možné se smířit s tak absurdním nařízením. Chceme, aby rozhodnutí ministerstva přezkoumal soud,“ uvádí dále.
Chvilkaři však podle Minářova vyjádření nechtějí dát vládě munici ke zmiňované diskreditaci a dodrží podmínku pěti set účastníků akce. V úterý proto do koridoru na Staroměstském náměstí pustí jen povolený počet lidí, zbytek příchozích bude moci na místě „zanechávat svoji stopu“, ale názor mají dát najevo individuálně. Právě z důvodů nutnosti dodržení karanténních opatření se neuskuteční ani původně plánovaný pochod k Úřadu vlády.
Mikuláš Minář proto apeluje na příznivce Milionu chvilek, aby namísto toho uspořádali co nejvíce lokálních akcí do pěti set účastníků. Video pak končí souhrnným sdělením: „Vláda na nás šije boudu a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí tu záminku. Naše sdělení zbytku společnosti musí být: ‚Upozorňujeme na problém‘, nikoli ‚Hazardujeme se zdravím‘. Kde je právo, však určí soud,“ říká Minář.