Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) v rozhovoru pro deník FORUM 24 zhodnotil Víceletý finanční rámec EU pro roky 2021–2027 a vyjmenoval to, co mu chybí jak v tomto návrhu, tak v nové Společné zemědělské politice. Hovořili jsme i o vládě práva a vyplácení dotací nebo o dalším potvrzení střetu zájmů Andreje Babiše ze strany Evropské komise.
Jedním z aktuálních témat EU je spojení vlády práva v členských státech s evropskými dotacemi. Někteří europoslanci s tímto návrhem nesouhlasí a označují jej za možnou formu politického nátlaku na nepohodlné. Jak to hodnotíte vy?
Pravidla platí obecně pro všechny, všichni musí dodržovat vládu práva. Důvod je velmi pragmatický. Pokud nějaká země nemá funkční policii, nemá funkční soudy, nemá dobré zákony, tak tam nemůžete posílat evropské dotace, protože je tam prostě rozkradou. Jde o technické opatření, které by mělo zabránit rozkrádání evropských peněz.
Hodně se v této souvislosti mluví o Maďarsku a Polsku. Jak myslíte, že na tom je Česká republika?
Řeknu to takhle: OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům – pozn. red.) vede statistiky ohledně toho, kolik se vyskytne problematických případů v souvislosti s dotacemi. Maďarsko a Polsko kralují těm problémovým kategoriím. Česká republika na tom sice není až tak špatně, ale není na tom ani dobře.
Znamená to, že i my bychom mohli ve výsledku přijít o nějaké peníze?
Ne. Mechanismus je nastavený tak, že posuzuje fungování vnitřních mechanismů dané země. Jestli má nezávislou policii, soudy, média a tak dále. Tyto mechanismy se musí prověřit. Evropská komise samozřejmě nejprve dá výtky tam, kde objeví nesrovnalosti. Pokud by například nejvyšší státní zástupce nebyl nezávislý na premiérovi, EK to vytkne a požádá o zjednání nápravy, aby se toto nemohlo dít. Věřím, že v průběhu tohoto procesu se problémy odstraní a k žádnému přicházení o peníze nedojde.
Ve čtvrtek zveřejnil server iRozhlas.cz obsah dopisu Evropské komise české vládě. Potvrzuje se i nadále, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Myslíte si, že v dohledné době udělá EK nějaké konkrétní kroky, aby bylo střetu zájmů zabráněno?
Evropská komise konstatovala to, co bylo zjevné většině pozorovatelů už před rokem. A to, co říká většina kompetentních autorit. Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Rozumím tomu, že uvnitř Evropské komise neexistuje úplně tlak na to, aby se problém řešil rychle, nicméně tento pomalý způsob není šťastný. My se snažíme na komisi vyvíjet tlak, ale musím se přiznat, že tam nevnímám plné politické pochopení pro to, že tohle je skutečně urgentní problém, který je třeba vyřešit.
Mělo podle vás na věc vliv usnesení Evropského parlamentu o střetu zájmů z června tohoto roku?
Jednoznačně ano. Tohle usnesení dává na vědomí příslušným komisařům, že problém je třeba řešit a nelze jej zametat pod stůl a odkládat. V tomto smyslu to pomohlo. Řekl bych ale, že nešlo o poslední rozhodnutí tohoto typu. Bude třeba dělat další kroky.
Došlo také k dohodě o Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027. Jaký je váš postoj k němu, případně jak jej hodnotí frakce Zelených/ESA?
Měli jsme o tom poměrně dlouhou debatu. Převažuje názor, že jde o krok správným směrem, ale nejde o ideální rozpočet, jaký bychom si představovali. Dobrý posun je snaha o řešení vlády práva a ztrát peněz na dotacích, k nimž dochází. Určitě bych si dovedl představit směr od zastaralé zemědělské politiky k novým tématům: k digitalizaci, k modernizaci hospodářství, do výzkumu. Tam ten posun zdaleka není takový, jaký bychom si představovali.
Můžeme očekávat, že v dalším sedmiletém období půjdou dotace skutečně těm malým a středním firmám, nikoli agrokoncernům, jak to známe například z České republiky?
Bohužel musím říci, že hlasování o Společné zemědělské politice nedopadlo úplně dobře. Je tam nějaká všeobecná podmínka na zastropování dotací, ale podařilo se ji poměrně hodně oslabit. Princip je nabourán a o jeho uplatňování se bohužel povedou další politické bitvy.
Myslíte si, že snaha o zelenější politiku povede k oslabení těch velkých holdingů?
Dá se to tak říci. Největším problémem je průmyslové pojetí zemědělství a představa, že pole je jen a pouze velká továrna. Dokud se tento přístup nezmění, nebudeme na tom lépe.