„Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec. „Reformu policie jsem podepsal,“ oznámil. Stalo se tak dnes odpoledne a ministr podle svých slov udělal chybu, že reformu nepodepsal dřív. Chovanec to sdělil na mimořádném společném brífinku s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a dalšími představiteli policejního prezidia. Vedení policie a ministerstvo vnitra tedy neustoupily masivnímu nátlaku z mnoha stran na zrušení naplánované reformy, kvůli níž dokonce rezignoval šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se podle ministra vnitra chová hystericky. Chovanec odmítl, že by podpisem reformy porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí Babiš. „Jsem přesvědčen, že jsme neporušili koaliční smlouvu,“ prohlásil Chovanec s tím, že si jak koaliční smlouvu, tak plán reorganizace policie před svým rozhodnutím pečlivě prostudoval. Učinil tak po dohodě s premiérem Sobotkou, který v následném vyjádření Chovancův postup bezvýhradně podpořil.
Hnutí ANO v reakci na Chovancovo oznámení svolalo mimořádnou schůzi předsednictva. K věci samé se zatím nevyjádřilo.
Pan Šlachta podal výpověď a ta výpověď byla přijata, odpověděl ministr vnitra na dotaz, zda se v Policii ČR nadále počítá se současným šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou. Ten oznámil rezignaci a odchod do civilu minulý pátek a jeho služební poměr by měl skončit k 30. červnu. Dnes ovšem Šlachta obrátil a ještě před Chovancovým podpisem policejní reformy sdělil, že svůj odchod ještě zvažuje. Rezignaci, kterou podal, nicméně policejní prezident Tuhý okamžitě přijal a jeho útvar podle informací Radiožurnálu dočasně povede bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek.
Reorganizaci elitních složek Policie ČR podpořili na tiskové konferenci také bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek a zástupci policejních odborů.
Ministr Chovanec ocenil konstruktivní přístup nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k připravované reformě. Zeman má sice podle něj na některé detaily reorganizace odlišný názor než policejní prezidium, ale je veden výhradně věcnými, a nikoli ideologickými či politickými důvody. Bude to ostatně Nejvyšší státní zastupitelství, kdo musí vyladit spolupráci s elitními policejními útvary v nových podmínkách tak, aby fungovala co nejefektivněji.
Připravovaná reorganizace vyvolala ostrý nesouhlas hnutí ANO a zejména jejího předsedy Babiše. Ten prohlašuje, že na schválení této reformy bude reagovat vypovězením koaliční smlouvy s ČSSD. Babiš se především vytrvale staví za Roberta Šlachtu, jehož prezentuje jako záruku vyšetřování závažných kriminálních kauz. Šlachta je veřejnosti známý od spektakulárního zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 a rozpoutáním tzv. kauzy Nagyová, která nebyla ani po třech letech uspokojivě objasněna.
Babiš dnes odpoledne upřesnil, že vypovězení koaliční smlouvy neznamená odchod z vlády. V té chce podle něj ANO zůstat a plnit vládní program. Chovanec, který je zároveň prvním místopředsedou ČSSD, si nicméně neumí představit, jak by hnutí ANO mohlo dál fungovat ve vládě, pokud by vypovědělo koaliční smlouvu. Případné vypovězení koaliční smlouvy musí schválit předsednictvo hnutí ANO.
Policejní prezident generálmajor Tuhý na brífinku představil plán reorganizace elitních policejních útvarů a oznámil jeho podrobnosti. Výsledkem tohoto procesu bude vznik Národní centrály boje proti organizovanému zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV). O jejím vzniku se uvažuje dlouhodobě. Nyní jsou pro sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie ideální podmínky, řekl Tuhý. Centrála by měla začít fungovat od 1. srpna, policisté tam budou působit ve stejných týmech jako dosud, takže reorganizace nemůže zasáhnout do živých kauz.
Podle Tuhého budou mít změny u policie tři fáze. Nejprve se vytvoří národní centrála, kde vzniknou čtyři jednotlivé sekce – zaměří se na organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu a hospodářskou kriminalitu s korupcí. Do těchto sekcí se podle Tuhého začlení odbory, které fungují nyní. „Řídit je budou současní vedoucí,“ podotkl policejní prezident. Současně podle něj bude vyhlášeno výběrové řízení na šéfa centrály.
Pak se podle Tuhého teprve začne tvořit vnitřní organizace centrály, kde kromě šéfa budou tři náměstci. Až se struktury centrály vybudují, začne fungovat Národní kriminální úřad, což by podle Tuhého mělo být v roce 2019 nebo 2020. Cílem sloučení útvarů je efektivnější boj proti kriminalitě, zdůraznil Tuhý. Podobně fungují policejní sbory v jiných státech.
Policejní prezident seznámil novináře mimo jiné i se statistikou obou elitních útvarů policie, tedy Šlachtova ÚOOZ a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Ze statistiky jasně plyne nižší efektivita útvaru Roberta Šlachty.
Podle koaličních lidovců ministr vnitra Chovanec přebírá svým podpisem reorganizace policie politickou odpovědnost za její výsledky a dopady, zejména co se týče závažných korupčních kauz. KDU-ČSL to uvedla v prohlášení zaslaném médiím. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány či snad dokonce podřízeny politickému dohledu, stojí v prohlášení. Lidovci poukazují na fakt, že z hlediska ústavní dělby moci je policie plně v kompetenci svého prezidenta a jeho návrh podléhá jen schválení ministrem vnitra. O reorganizaci se podle nich musí dál diskutovat ve vládě, parlamentu či mezi odborníky, debata se nesmí politizovat a vést přes média
Rovněž předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek doufá, že se reforma policie přestane politizovat. Na policejní prezidium a policii se podle něj nemá tlačit, což hnutí ANO dělalo velmi nevybíravým způsobem. Vyplývá to z toho, že Andrej Babiš si představuje státní instituce jako holding, říká Kalousek. Podle něj je třeba se zaměřit na to, zda ministr financí nemanipuluje finanční správou a ministr spravedlnosti státními zastupitelstvími více, než jim přísluší, pakliže jsou tak bytostně přesvědčeni, že to samé dělá ČSSD s policií, dodal předseda TOP 09.