Profesor Milan Knížák je výraznou postavou nejen uměleckého světa. Své, pro někoho kontroverzní názory, prezentuje jasně a bez zbytečných příkras. V rozhovoru pro FORUM 24 se bývalý šéf Národní galerie vyjádřil nejen k jejímu současnému fungování, ale především k návratu komunistů k moci nebo „škodlivosti“ prezidenta Zemana.
Pane profesore, často se na svém webu vyjadřujete k současné politické situaci. Trápí vás nebo štve?
Politická situace mně trápí i štve. Vrací se totalita. Do lidí opět vstupuje strach, i když přímo nevědí, čeho se mají bát. Od té doby, co se do politiky dostal komunista a stbák obžalovaný z podvodu, začaly se objevovat totalitní manýry. Lidé jsou odposloucháváni, jsou na ně vyráběny složky, používá se občanský i politický nátlak. Naše společnost by měla dát jasně najevo, že s takovým člověkem nechce mít nic společného, natož aby stál v jejím čele.
Zajímáte se o politiku aktivně, nebo ji sledujete jen okrajově?
Nevím, co to přesně znamená, to aktivní či pasivní. Nikdy jsem nebyl a nejsem členem žádné politické strany, ale vždy jsem dával jasně najevo své postoje. Vnímám politiku jako věc veřejnou, o kterou se chci zajímat, poněvadž určuje můj život.
Jak vnímáte nástup komunistů k moci, který jim umožňuje Andrej Babiš tím, že je přizval k jednání o vládní koalici?
Spojení s komunisty je vždycky špatné a není to jen vina Andreje Babiše, ale i ČSSD, která kašle na své Bohumínské zásady a vnímá komunistickou stranu jako relevantního partnera. Zapomínají, že komunisté vždy vydírali, neplnili sliby a zneužili každou kapku moci. Půl století komunistické nadvlády této zemi stačilo. Spousta zničených životů, zlomených osudů, majetkových křivd, dodnes přetrvávající morální pokleslost a devalvace pojmu svoboda. To už opravdu nechci!
Kriticky komentujete i některé kroky prezidenta Zemana. Je podle vás jeho reprezentace naší země nedůstojná a dá se situace nějak zlepšit?
Nejde jen o reprezentaci navenek. Nevadí mi jeho příklon k Číně a Rusku. Myslím si, že nenávistná hysterie směrem na východ je zbytečná. Spíše bychom měli hledat, co je nám společné.
Vadí mi především prezidentovo chování dovnitř naší společnosti. To, že umožňuje Babišovi půl roku vládnout a přitom si vyřizovat z pozice premiéra účty a dělat vše, aby znemožnil vyšetření vlastních podvodů, to mám prezidentu Zemanovi velmi za zlé. Jeho nepříčetnost také potvrzují medaile, které rozhodil 28. října.
Setkáváte se s názorem, že jako umělec nemáte do politiky co mluvit a váš názor není relevantní?
S tím názorem se nesetkávám, ale nevylučuji, že si to někteří lidé myslí. Jsem občanem tohoto státu a jako takový cítím povinnost starat se o kvalitu prostředí, ve kterém žiji. To by měl cítit každý občan.
Přemýšlel jste o tom, že byste se do politiky zapojil, třeba kandidaturou do senátu?
Kdysi jsem na to myslel, dokonce jsem to jednou zkusil. Uvědomuji si, že by to bylo dobré vylepšení hubené penze. Nevím však, zda by mně naši občané volili. Mým zásadním heslem totiž bylo a je „NESLIBUJI NIC“, poněvadž planých slibů jsem už slyšel dost. Politik má povinnost se snažit ze všech svých sil, aby udělal nejvíc z toho, co se v jeho pozici udělat dá. Sliby jsou chyby.
Váš profesní život byl spjat i s Národní galerií. Jak se díváte na její současné fungování a třeba i na nové logo, kolem kterého je hodně rozruchu?
Změnu loga považuji za, s odpuštěním, idiotskou. Je zcela zbytečná, poněvadž dosavadní logo bylo důstojné a vycházelo z tradice. Současný návrh je nepůvodní, primitivní a mohl by být logem nějaké běžné firmy, třeba „Náhradní Gumové Prezervativy“. Slyšel jsem i razantnější interpretace. Písmeno P četli jako jadrný výraz pro prodloužená záda, čili Národní galerie v prd….
Národní galerie má být především vědeckým ústavem, jehož povinnosti vyplývají ze zákona. Současná národní galerie je neplní. Restitucemi utrpěla nenahraditelné ztráty a nedělá nic, aby je zacelila. Zpronevěřuje se své sběratelské a pečovatelské povinnosti. Hraje si na Matějskou pouť a kopíruje pokleslé trendy. Zařazuje se tak mezi běžná muzeíčka, kterých jsou na světě tuny a které se od sebe vlastně neliší.
Národní galerie byla založena osvícenými mecenáši v roce 1796 a zdá se, že bude neosvíceným vedením zničena v roce 2018.