Tři desítky intelektuálů vyzvaly k záchraně Evropy a varovaly před narůstajícím vlivem populismu. Učinily tak v manifestu, který zveřejnily některé evropské deníky, například britský The Guardian. Historici a spisovatelé z dvacítky zemí, včetně indicko-britského kolegy Salmana Rushdieho, se ve výzvě zmínili i o obavách z brexitu a z výsledku květnových voleb do Evropského parlamentu.
K výzvě se připojil i světově proslulý český romanopisec Milan Kundera, který se ovšem nyní prezentuje spíše jako francouzský spisovatel českého původu. Kundera nevidí rozpor mezi tímto prohlášením a svojí okázalou listopadovou večeří s českým premiérem Andrejem Babišem, který vítězí u českých voličů s antiimigrační politikou a mění systém liberální demokracie směrem k autoritativnímu oligarchickému režimu.
Intelektuálové ve svém prohlášení uvádí:
„Musíme bojovat za evropskou myšlenku, jinak se budeme dívat, jak mizí pod vlnou populismu,“ píše se mimo jiné v textu, jehož autorem je francouzský filozof Bernard-Henri Lévy. Podepsáni jsou pod ním například také rakouská dramatička Elfriede Jelineková, turecký spisovatel Orhan Pamuk, britský spisovatel Ian McEwan či polský historik Adam Michnik.
„Evropa je ve větším nebezpečí, než kdy byla za posledních 70 let… Pokud jde o Británii, doufám, že bude mít parlament ještě odvahu vyzvat ke druhému referendu. To by mohlo zemi zachránit před kalamitou brexitu a také nastoupit dlouhou cestu k záchraně EU,“ citoval v pátek deník The Guardian spisovatele Rushdieho.
Manifest vyzývá k akci „vpředvečer voleb“, které se podle něj nesmí ponechat v rukou těch, kteří „pohřbí evropskou myšlenku“. „Naléhavě musíme bít na poplach proti žhářům duše a ducha, kteří si od Paříže po Řím, se zastávkami v Barceloně, Budapešti, Drážďanech, Vídni a Varšavě, chtějí udělat táborák z našich svobod,“ píše se také v manifestu.
„Evropa byla opuštěna dvěma velkými spojenci, kteří ji v minulém století dvakrát zachránili před sebevraždou – jeden z nich je za Lamanšským průlivem a druhý za Atlantikem. Kontinent je zranitelný vůči nestoudnému zasahování Kremlu. Evropská myšlenka se nám rozpadá před očima,“ píše se též v textu.
Manifest vyzývá k akci před volbami do Evropského parlamentu, které budou letos v květnu. „Pokud se něco nezmění, tyto volby budou největší kalamitou, jakou jsme kdy poznali,“ varují signatáři. „Politika pohrdání inteligencí a kulturou bude triumfovat, dojde k explozi xenofobie a antisemitismu.“
—————-
Milan Kundera nežádá o české občanství, které mu premiér Babiš nabídl, ze zřetelného důvodu: Česká média píší o tom, že udal komunistické policii Miroslava Dvořáčka, který pak seděl dlouhá léta ve vězení jakožto politický vězeň. Spisovatel Jiří Stránský k tomu napsal: „Měl jsem možnost si Dvořáčkovy papíry prohlédnout. I proto velmi chápu, proč si Andrej Babiš a Milan Kundera okamžitě padli do oka, ne-li přímo souzněli. Za asistence choti pana Kundery. Ani se mi nechce spekulovat (i proto, že spekulace je cosi jako volný překlad českých kondicionálů, co způsobily už tolik všech možností i z úst politiků), že to bylo napřed vymyšlené, ne-li doporučené.“
Andrej Babiš byl veden jako agent Státní bezpečnosti.
S použitím ČTK