Jeff Bezos a Elon Musk, dva nejbohatší lidé na této planetě, chtějí být u toho, až NASA vrátí astronauty na Měsíc. NASA má však dostatek peněz jen pro jednoho z nich a vybrala si Muskovu SpaceX. To znamená, že Bezosova Blue Origin je naštvaná.
Obě vesmírné společnosti těchto miliardářů pracují na vývoji lunárních modulů schopných přistání na povrchu Měsíce. Blue Origin teď žaluje vládu USA kvůli rozhodnutí NASA udělit společnosti SpaceX zakázku na lunární modul.
Jak se to mohlo takhle vyvinout? Nevídaný souboj popisuje popisuje na CNN.com autorka Jackie Wattles. Je pravda, že obě společnosti předložily NASA velmi odlišné návrhy, jak se na Měsíc dostat. SpaceX plánuje využít Starship, velkolepý systém rakety a kosmické lodi, který je v současné době ve vývoji a který, jak Musk doufá, bude jednou sloužit ke kolonizaci Marsu. Společnost Blue Origin na to šla tradičněji. Ukázala projekt lunárního modulu podobného těm, které se používaly při letech v rámci programu Apollo. Ta rozdílnost koncepcí by tolik nevadila. Musk se může chlubit tím, že jako první v historii dokázal vyvinout raketu použitelnou pro dopravu lidí a satelitů na oběžnou dráhu, jejíž první stupeň umí zase přistát na zemi. Může pak být znovu několikrát použit. Také jako první soukromník dokázal dostat lidi do vesmíru. Jeho projekty jsou sice ambiciózní, ale má hmatatelné výsledky. Bezos zase působí uměřeněji, když ukazuje něco, co je v historii dobývání Měsíce povědomé.
Hlavním důvodem sporu jsou ale peníze, tedy jejich nedostatek. „Kongres přidělil NASA o dvě miliardy dolarů méně, než požadovala, a vesmírná agentura se rozhodla, že pro svůj systém přistání člověka (HLS) vybere pouze jednoho dodavatele alespoň pro první přistání na Měsíci, které agentura plánuje. Blue Origin od té doby proti tomuto rozhodnutí bojuje, což vyvolalo veřejný a občas malicherný boj mezi společnostmi.“
Čas přitom letí. Cílem programu Artemis agentury NASA je vyslat do roku 2024 na Měsíc dva lidi, včetně první ženy a barevného člověka, a potom zřídit na Měsíci stálou základnu.
„Loni v dubnu NASA rozdala tři zakázky společnostem SpaceX, Blue Origin a Dynetics z Alabamy, které měly nastartovat vývoj jejich lunárních modulů, a každá měla hodnotu zhruba 100 až 600 milionů dolarů. NASA pak plánovala vybrat až dvě společnosti, které získají konečné kontrakty. Navzdory několikaměsíčnímu lobbování agentury však Kongres nakonec NASA přidělil necelou miliardu z 3,2 miliardy dolarů, které agentura na vývoj HLS požadovala. Když přišel čas ucházet se o zakázku NASA, společnost Dynetics předložila nabídku ve výši 9 miliard dolarů a Blue Origin nabídku ve výši 6 miliard dolarů, přičemž obě nabídky byly vyřazeny ve prospěch nabídky společnosti SpaceX ve výši 3 miliard dolarů. A s odvoláním na rozpočtová omezení NASA oznámila, že plánuje pokračovat se společností SpaceX jako jediným partnerem HLS.“
A hned bylo zle. Společnost Blue Origin okamžitě odpověděla protestem u Úřadu pro vládní odpovědnost (Government Accountability Office), kontrolní a auditní skupiny Kongresu. Podle společnosti měla NASA, když tam zjistili, že není dost peněz na financování více kontraktů, soutěž přepracovat. Space X má prý přednostní zacházení.
GAO v červenci stížnost Blue Origin rychle zamítl s tím, že se NASA při hodnocení návrhů nedopustila ničeho nevhodného a že agentura považovala návrh SpaceX nejen za levnější než ostatní dva, ale také za nejpokročilejší z hlediska technologie a plánů řízení programu společnosti.
Bezos pak také zaslal otevřený dopis administrátorovi NASA Billu Nelsonovi a zavazoval se, že zřekne dvou miliard dolarů nákladů na vývoj, pokud to Blue Origin vrátí do hry. Tyto prosby zůstaly bez odezvy. Společnost Blue Origin tento týden proto podala žalobu u federálního soudu pro pohledávky.
Mezitím začala PR bitva. Společnost Blue Origin plány společnosti SpaceX označila „nesmírně složité a vysoce rizikové“. Musk osobně na Twitteru odpověděl, že kdyby vás „lobbing a právníci dokázali dostat na oběžnou dráhu, Bezos by byl teď na Plutu.“
Federální soudce má 12. října lhůtu na to, aby společnosti Blue Origin poskytl odpověď na její poslední snahu o návrat do programu HLS.
V každém případě je spor Blue Origin a SpaceX známkou neobvyklých a vzrušujících časů. Kosmické lety zatím nezažily situaci, aby se miliardáři přetahovali o zakázku na let na Měsíc.