Asijští boháči ovládají v tuto chvíli většinu světového bohatství. Jejich jmění loni narostlo o 9,9 %, zatímco špatný výkon na akciových trzích v USA a Kanadě a politické nejistoty loni zpomalily růst v Severní Americe na 2,3%.
Dohromady tak miliardáři z Asie vlastní již od roku 2014 více peněz než nejbohatší lidé v Evropě a Severní Americe. Celosvětovou studii poradenské společnosti Capgemini zveřejnil server CNN Money. Asijští boháči vlastnili v roce 2015 celkové jmění v hodnotě 17,4 bilionů dolarů, v roce 2006 to byla pouhá polovina (kolem 8,4 bilionu).
V asijsko-tichomořské oblasti žije podle zprávy 5,1 milionu lidí, kteří vlastní alespoň milion dolarů. Z Číny jich pochází asi milion, z Japonska 2,7 milionů. Dalších 4,5 milionů jich žije ve Spojených státech.
Oproti roku 2014 jejich počet narostl v Asii o 9,4 %, čímž se stala kontinentem s největším počtem superbohatých lidí. Z prvního místa sesadila přitom Asie již podruhé dlouholetého lídra Severní Ameriku, která byla loni domovem pro 4, 8 milionů milionářů.
Globálně narostlo jmění nejbohatších lidí světa loni o 4 % na 58, 7 bilionů amerických dolarů. V Evropě loni nejvíce boháčů bydlelo již tradičně v Nizozemsku a Španělsku, během roku 2015 zbohatli o 4,8 %.
Největší expanzi v tomto směru vykazovala loni Čína (majetek nejbohatších obyvatel narostl v roce 2015 o 16,2 %), stejný vývoj analýza předpokládá i do následujících let. Nejvýhodnější je v Číně obchod v oblasti finančních služeb, high-tech průmyslu a ve zdravotnictví.
Čisté jmění nejbohatších lidí světa v posledních letech také rostlo rychleji. V roce 1996 vlastnili milionáři a miliardáři asi 16,6 bilionů, do loňského roku se jejich jmění více než ztrojnásobilo. Způsobeno je to podle zprávy růstem výroby a ekonomické aktivity v Číně.
Capgemini očekává, že na celém světě bohatství překoná hranici 100 bilionů $ v roce 2025.
Téměř dvě třetiny všech miliardářů jsou ve věku nad 60 let a blíží se k bodu, kdy se rozhodnou, jak předají své bohatství další generaci. Jejich dědictví je na tomto rozhodnutí zcela závislé, neboť se přenosem na další generace často rozdrobí.
Přitom evropští a asijští miliardáři mají větší šanci vytvořit rodinnou byznys dynastii. Průzkum mezi velkými podnikatelskými rodinami loni prokázal, že 57 % evropských a 56 % asijských miliardářských rodin je schopno úspěšně řídit byznys i po odchodu „otce zakladatele“.
Kontrastem jsou americké rodiny, kde tak činí pouhých 36 % rodin. Zbylých 64 % miliardářů převede řízení svého byznysu na externího manažera.
Z průzkumu společnosti PwC a švýcarské banky UBS mezi 1300 miliardáři před rokem vyplynulo, že 23 % miliardářů začalo rozvíjet svůj byznys před 30. narozeninami. Téměř 70 % z nich před čtyřicítkou.
Celkem 82 % miliardářů má vysokoškolský titul a skoro polovina z nich dříve pracovala ve velké společnosti.
Za úspěchy miliardářů nestojí pověstné štěstí nebo dobré sociální zázemí. Průzkum jasně identifikoval tři zásadní vlastnosti, které jsou klíčové pro podnikatelský úspěch: rozumné přijímání rizik, vášeň pro byznys a houževnatost.