Sedí v luxusu a v bezpečí, doslova na miliardách dolarů, ale pokud jde o osud obyvatel Gazy, mají jasno. Čím víc mrtvých, tím lépe, říkají šéfové teroristické organizace Hamás. Je to prý nutná daň za svobodu.
Architekti masakru a investiční magnáti v čele palestinského hnutí Hamás spokojeně profitují na luxusních hotelích, na investicích do těžby nerostných surovin a do řady dalších odvětví. Jsou to miliardáři, kteří ze zahraničí spravují ohromné toky finančních prostředků Hamásu. Na jejich skvělé finanční zázemí upozornil německý Bild. Zajímavé jsou i jejich názory na situaci v Gaze.
Šéf Hamásu, otec 13 dětí Ismáil Haníja v Palestině nežije od roku 2019. Po říjnovém útoku na Izrael se nechal slyšet, že Palestinci potřebují krev nevinných obětí, aby probudila jejich odhodlání. Pokud jde o něj samotného, je o něm známo, že ho lze potkat v luxusních hotelích v katarské metropoli Dauhá či v Turecku a občas soukromým tryskáčem navštíví Káhiru či Moskvu.
Díky svému životu v luxusu a ve společnosti krásných žen jsou velmi známí také jeho synové Maaz a Abdel Salám, přičemž majetek rodiny nejvyššího bojovníka za svobodu Gazy se odhaduje na 2,5 miliardy dolarů. „Řekl jsem to dříve a řeknu to znovu. Krev žen, dětí a seniorů, neříkám, že volá po vaší pomoci. My jsme ti, kdo potřebuje tuto krev, aby v nás probudila revolučního ducha, aby probudila naše odhodlání, aby probudila ducha změny a posunula nás kupředu,“ prohlásil Haníja.
Za muže číslo dva v Hamásu je považován Musá Abú Marzúk. Šéf nedávných delegací Hamásu do Íránu a do Ruska žil 14 let v USA, ale nakonec skončil v egyptské Káhiře. Jeho majetek se odhaduje na dvě miliardy dolarů. Ten rozhodně popřel vraždění izraelských civilistů Hamásem, ozbrojenci prý naopak pečovali o izraelské děti. Dokonce ani jídlo si prý nebrali bez dovolení. „Copak by někdo, kdo požádá o dovolení, aby se mohl najíst, zabíjel civilisty?“ zeptal se miliardář. Pokud jde o osud Palestinců, prohlásil, že povinnost starat se o ně má OSN a také Izrael. O tom, že by nějakou odpovědnost za životní podmínky lidí v Gaze neslo vládnoucí hnutí teroristů, se samozřejmě nezmínil ani slovem.
Významným představitelem Hamásu je také Chálid Mašál, bývalý šéf politické kanceláře teroristů a nyní správce jejich diaspory. Žije v Kataru a na starosti má investice do nemovitostí a také finanční transakce hnutí, z jehož ústředí v Damašku si měl odnést 1,5 miliardy dolarů. Izraelci odhadli majetek, jímž disponuje, na více než trojnásobek této částky.
Mašál proslul svým rozhovorem krátce pro útocích ze 7. října, když hovořil o tom, že vraždění izraelských civilistů bylo součástí legitimního boje Palestinců proti Izraeli. Ani srovnání zabíjení dětí a žen s praktikami Islámského státu ho nevyvedlo z míry, natož obavy o osud Palestinců v okupované Gaze. „Národy se neosvobozují snadno,“ prohlásil a dodal, že Rusové obětovali 30 milionů lidí v druhé světové válce, Vietnamci obětovali 3,5 milionu životů, Afghánistán obětoval miliony mučedníků, aby porazil Sovětský svaz i USA, a Alžířané obětovali šest milionů lidí. „Palestinský národ je jako každý jiný národ. Žádný národ není osvobozen bez obětí,“ vzkázal Palestincům z Kataru.