Chaotická Babišova vláda rozhodla o návratu první vlny žáků do škol od 1. března, aniž stihla zajistit antigenní testy, jimiž obnovení výuky podmiňuje. Výběr má na starosti ministr vnitra Jan Hamáček, ale jeho favorit na miliardovou dodávku testů budí pochybnosti.
Vláda se železnou pravidelností potvrzuje svoji nekompetenci řídit stát, což se v tragických souvislostech projevuje v krizových situacích. Podcenila přípravu na druhou vlnu covidové epidemie, trasování, vakcinaci a naposledy na zajištění neinvazivních antigenních testů pro žáky a studenty, kteří se už téměř celý rok neučí normální prezenční výukou.
Zpožděný výběr testů
Babišův kabinet nyní rozhodl o tom, že se počátkem března vrátí do škol maturanti a studenti posledních ročníků vyšších odborných škol a o dva týdny později žáci devátých ročníků základních škol. V první fázi se jedná zhruba o 100 tisíc žáků a pracovníků ve školství, kteří by se měli testovat dvakrát týdně.
Vláda ovšem znovu zaspala a dosud nebyly uzavřeny smlouvy s dodavateli antigenních testů. Přitom se jedná o mnohamiliardový byznys na úrovni jarních nákupů ochranných pomůcek z Číny uzavíraných ve skrytu nouzového stavu, umožňujícího rychlý výběr dodavatelů mimo rámec zákona o veřejných zakázkách.
Dnes se situace opakuje, a to i v personálním obsazení v osobě ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka, odpovědného za výběr dodavatele. Teprve po pravděpodobně protiústavním vyhlášení nového nouzového stavu ministerstvo vnitra oslovilo šest dodavatelů antigenních testů, vhodných pro využití ve školách. Rozhodnout se má v šibeničním termínu do konce února, včetně dosud chybějící přípravy strategie testování.
O dodavateli rozhodnuto předem?
Nyní se potvrzují kuloárové zprávy z podnikatelských kruhů, že má celá operace s testováním ve školách velmi pochybné pozadí. Dvoutýdenní obnovení nouzového stavu se „shodou okolností“ kryje s dobou, kdy musí vláda urychleně vybrat dodavatele desítek milionů antigenních testů.
„Nouzový stav vláda potřebuje hlavně proto, aby se bez výběrového řízení nakoupily antigenní testy pro školáky za miliardy korun kvůli otevření škol,“ řekl deníku FORUM 24 hodnověrný zdroj obeznámený s momentální situací kolem výběru testů. Zároveň upozornil, že o výběru dodavatelů je už rozhodnuto.
„Dopředu jsou již vybrán dodavatel: společnost Quickseal s testy Lepu Medical. Půjde o obrovskou zakázku jako loni na jaře. I proto chce vláda nouzový stav, ještě to potřebují stihnout. A pak po nás potopa,“ dodal zdroj.
O jak velký byznys se jedná? Zhruba dva miliony antigenních testů týdně jsou potřeba jen pro žáky a zaměstnance ve školství na základních školách. Opakované testování jen na základních školách do konce letošního školního roku představuje částku 3,6 miliardy korun.
Hamáčkův čínský favorit
Portál Seznam Zprávy přišel v této situaci se závažným zjištěním, že výběr dodavatelů antigenních testů provázejí podezřelé okolnosti. Šéf ČSSD Jan Hamáček už dříve uvedl, že preferuje nákup antigenních testů čínské společnosti Lepu Medical, kterou má v Česku exkluzivně zastupovat distributor Quickseal.
Hamáček i Babiš se zhlédli v Rakousku, kde jsou testy Lepu Medical používány ve školách. Nedbali přitom výhrad dnes už odvolaného premiérova poradce Romana Prymuly, který zpochybňoval jejich účinnost.
Nyní vychází najevo, že Quickseal plánuje státu prodávat antigenní testy za více než dvojnásobek toho, co je obvyklé. Se společností Lepu Medical totiž obchodují i jiné české firmy, kterým tato firma dodává testy a zdravotní materiál.
Redakce Seznam Zprávy má k dispozici obchodní komunikaci, z níž plyne, že čínský dodavatel nabízí do Česka tyto testy za 2,6 dolaru, v přepočtu necelých 55 korun. Cena i s leteckou dopravou do České republiky a dalšími poplatky by tak neměla přesáhnout více než 65 korun za jeden test.
Jak však plyne z dokumentů předložených vládě, Quickseal by státu jeden test prodal za 130 korun bez dopravy. Uvádí se to v materiálu ministerstva školství, které bylo pověřeno vypracováním testovací strategie ve školách a které s firmou Quickseal začalo už začátkem února vyjednávat.
Marže 60 procent?
Pokud by Quickseal prodával státu testy za cenu podle těchto podkladů, jeho marže by dosáhla 75 korun (téměř 60 procent). To by převyšovalo částku, za kterou výrobce Lepu Medical nabídl jeden test jiným českým firmám.
Zároveň se objevují pochybnosti, zda je Quickseal skutečně výhradním distributorem testů Lepu Medical, a nelze je případně nakupovat přímo u výrobce, jak to učinili Rakušané. Seznam Zprávy mají k dispozici dokumenty, podle nichž Lepu Medical jmenovala svým zástupcem v České republice jinou českou firmu. Tento rozpor se dosud nepodařilo jednoznačně vyjasnit.
V každém případě nezbývá než se ptát, proč by měli daňoví poplatníci platit takto předraženou zakázku. Jestliže bude uzavřena smlouva za těchto podmínek, měla by ji prověřit policie. Dokud však bude ministrem vnitra Jan Hamáček, který už na jaře zdůvodňoval prodloužení nouzového stavu rychlým rozdělováním obřích dodávek, nestane se, stejně jako u jarních neprůhledných obchodů se státem, vůbec nic.