Štafeta Milionu chvilek odstartuje již 25. února v Plzni. Poté se uskuteční každé úterý v jednom krajském městě protestní akce a veřejná diskuze o vybraném celostátním problému, který oblast trápí. Na řadu by se tedy měla dostat nejenom politická, ale i sociálně-ekonomická či ekologická témata. Několik demonstrací se bude konat i ve světových metropolích.
„Přestože v naší zemi stále pokračuje zneužívání moci, máme naději. Naději, že občanská aktivita může pomalu, ale jistě proměňovat společnost. Pasivita, rezignace či lhostejnost nic neřeší. Každý z nás má ve svých rukou obrovskou moc,“ apeluje na veřejnost předseda spolku Mikuláš Minář.
Šance pro demokratickou opozici
Zástupci spolku by chtěli lidem nyní ukázat, jak se mohou sami více zapojit, s kým spolupracovat a jak mohou šířit informace o problémech naší země, které jsou často spojené s vládou Andreje Babiše.
Do povědomí by se zároveň měly dostat neřešené problémy, kterých by se mohli politici z řad demokratických opozičních stran a hnutí chopit před podzimními krajskými volbami.
V neposlední řadě si organizátoři od akcí slibují i posílení tzv. Milionové sítě – celostátní sítě stovek obcí a měst, které se aktivně účastní akcí Milionu chvilek na obranu demokracie.
Debat se zúčastní kromě zástupce Milionu chvilek i celostátní a krajské osobnosti, odborník na dané téma a případně další hosté. Program protestních akcí se zároveň může rozšířit o umělecké produkce či krátké příběhy lidí, kteří diskutovaným problémem nějak utrpěli.
Nejde jenom o Babiše
Pořádání akcí bylo oznámeno na počátku ledna v reakci na setrvání Andreje Babiše (ANO) ve funkci premiéra. A to i poté, co bylo v prosinci zrušeno usnesení o zastavení jeho trestního stíhání a zároveň Evropská komise potvrdila ve finální verzi auditu premiérův střet zájmů.
Jak ale organizátoři upozorňují, zdaleka se již nejedná pouze o osobu předsedy vlády. „Od počátku roku čelí naše demokracie dalším vážným rizikům, jejichž společným jmenovatelem je pohrdání demokratickými institucemi ze strany ANO, SPD, KSČM a Hradu. Politici těchto stran a příznivci Hradu usilují o jejich záměrný rozklad,“ uvádí spolek.
Boj o veřejnoprávní instituce
Jak již navíc jeho zástupci avizovali před středeční volbou ombudsmana, po zvolení kontroverzního Stanislava Křečka se uskuteční další pochod již v neděli 1. března v 17 hodin z pražského Hradčanského na Staroměstské náměstí.
Další nebezpečí dle spolku dnes hrozí České televizi a Českému rozhlasu s blížící se volbou nových členů jejich rad Sněmovnou. Z toho důvodu by se měly programem štafety prolínat i aktuální politické problémy.
Do Rady ČT byli nominováni například ekonomové Pavel Kysilka, Vladimír Pikora a Hana Lipovská, bývalý hokejista Jiří Šlégr, někdejší šéf zpravodajství Roman Bradáč a moderátor Luboš Xaver Veselý.
Samotný harmonogram Štafety pro demokracii vypadá následovně:
25. 2. Plzeň
3. 3. Jihlava
10.3. Pardubice
17. 3. Olomouc
24. 3. Hradec Králové
31. 3. České Budějovice
7. 4. Ústí nad Labem
14. 4. Zlín
(velikonoční pauza)
28. 4. Brno
5. 5. Karlovy Vary
12. 5. Liberec
19. 5. Ostrava
2. 6. Praha
Akce v rámci štafety se uskuteční i ve světě. Zatím je potvrzen Berlín 21. března, Londýn 28. března, Paříž 25. dubna a Lisabon 6. května.