Spolek Milion chvilek přišel s konkrétním plánem, čeho chce dosáhnout v krajských volbách. Rád by posílil demokratické strany a zvýšil volební účast minimálně o pět procent. Za tím účelem na začátku září spustil kampaň s názvem Odvaha volit. Záměr je to ambiciózní. Nezbývá než držet palce, aby se ho spolku podařilo naplnit. Pokud se to povede, může to posléze zopakovat ještě s výraznějším dopadem příští rok ve volbách do poslanecké sněmovny.
„V posledních krajských volbách byla volební účast pouhých 35 %. Takto nízká účast neodpovídá významu těchto voleb a spolek si proto předsevzal, že cílem kampaně je posílení demokratických stran a zvýšení celkové účasti nejméně o 5 %,“ píše se na webových stránkách Milionu chvilek pro demokracii, kde spolek oznámil aktivizační kampaň pro krajské a senátní volby, pomocí které chce dosáhnout toho, aby se z nich stalo celospolečenské téma.
Hlavním nástrojem kampaně má být web www.odvahavolit.cz, prostřednictvím kterého se do ní mohou zapojit občané. Spolek Milion chvilek vychází z toho, že nestačí jít pouze k volbám, ale je rovněž potřeba aktivně přizvat ostatní, aby se jich zúčastnili.
„Na webu najdete edukační materiály či videa vysvětlující důležitost voleb. Každému, kdo projeví zájem, budou k dispozici zdarma též propagační produkty v podobě placek, plakátů, tkaniček či bannerů. Na webu budou dále dostupné manuály, nápady a tipy pro šíření kampaně mezi kolegy, známé a kamarády. Každý registrovaný uživatel bude moci na svém seznamu plnit výzvy, kterými odvahu volit pomůže šířit dál,“ uvádějí na webových stránkách Milionu chvilek organizátoři kampaně.
Spolek a všichni, kteří se do kampaně zapojí, to nebudou mít jednoduché, a to zvlášť v situaci, kdy se u nás znovu rozjelo šíření koronaviru. Je tím pádem velmi pravděpodobné, že mnoho lidí bude mít obavy z nákazy, takže raději zůstane doma a k volebním urnám nedorazí. Může být proto velmi obtížné dosáhnout toho, aby volební účast byla vyšší, než je obvyklé.
Generálka před volbami do sněmovny
Na druhou stranu může být jednodušší naplnit druhý cíl, který si spolek vytyčil, a to je „posílení demokratických stran“, protože k volbám přijdou hlavně ti, kteří budou motivovaní a odhodlaní, a to mohou být právě příznivci některých opozičních uskupení.
„Chceme pomoci uspět těm politikům, kteří nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů. Překonat sám sebe, opustit komfortní zónu a jít nejen volit, ale také mluvit s ostatními o důležitosti voleb vyžaduje odvahu. Tu chceme prostřednictvím této kampaně v lidech probudit,“ říká místopředseda a mluvčí spolku Milion chvilek Benjamin Roll.
Právě snaha mobilizovat občany a spustit vlnu, kdy velké množství příznivců a sympatizantů Milionu chvilek se zapojí do přesvědčování svých známých, aby k volbám dorazili, což popisuje Benjamin Roll, je tím, co spolku sluší nejlépe a čeho by se měl držet. Ambice, které Milion chvilek má, jsou nemalé, důležité však je, že nejsou přehnané.
„Spolek Milion chvilek pro demokracii dlouhodobě zdůrazňuje potřebu politické změny. Účast i výsledky krajských a senátních voleb mimo jiné ukážou, zda mají aktivní občané a demokratičtí politici vůli a sílu této změny dosáhnout a zda jsou připraveni na sněmovní volby, které nás čekají v roce 2021. Spolek proto doufá, že velká vlna zapojení občanské společnosti pomůže tomu, aby říjnové volební výsledky byly počátkem společenského i politického obratu naší země,“ píše se také na webu Milionu chvilek.
Zásadní je, aby Milion chvilek byl tím, kdo uvedenou změnu podporuje a svou aktivitou a tím, že občany burcuje a podněcuje jejich zájem o demokracii a veřejné dění, k ní vytváří vhodné podmínky. Neměl by být ovšem jejím nositelem. To musí zvládnout politické strany samy. Milion chvilek to za ně neudělá a neměl by se o to ani snažit.
Pro Milion chvilek pro demokracii může být tahle kampaň generálkou před volbami do dolní komory parlamentu. Pokud by se rozhodli do sněmovních voleb vstoupit tímto způsobem, bylo by to nakonec to nejlepší, co by Benjamin Roll, Mikuláš Minář a spol. mohli udělat. Tedy za předpokladu, že klíčové osobnosti spolku by kromě toho nepodpořily jeden konkrétní politický subjekt. Celému svému úsilí by tak výrazně uškodily a podkopaly by tím svoji důvěryhodnost.