Vláda Petra Fialy se od začátku vymezuje proti populistické politice, kterou provozoval kabinet Andreje Babiše. V kontextu vysoké inflace a značného zdražování energií pak dlouhodobě říká, že nechce pomáhat plošně, nýbrž cíleně skupinám obyvatel, které to nejvíce potřebují. Před měsícem ovšem přišla s jednorázovým příspěvkem ve výši 5000 korun na dítě pro rodiny s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého, který jde minimálně zčásti proti těmto tvrzením. Na svém středečním zasedání má vláda projednávat právě návrh zákona, který příspěvek upravuje.
Už když premiér Petr Fiala o zmíněném příspěvku poprvé informoval 27. dubna na své facebookové stránce, bylo to poněkud zvláštní. Již tehdy jednorázový příspěvek představil stylem, který nebyl vůbec vnitřně konzistentní. Jednotlivé Fialovy věty si odporovaly a šly proti sobě.
Premiér Fiala hned na úvod zdůraznil: „Politika vlády je jasná. Naší strategií je pomáhat cíleně. Pomáháme těm, kteří pomoc potřebují, a nenecháme nikoho padnout. Dnes jsme se shodli na balíčku pomoci, který pomůže střední třídě, samoživitelkám a samoživitelům.“
Předseda vlády následně pokračoval: „Domácnosti s příjmem do 1 milionu korun ročně dostanou jednorázový příspěvek 5 tisíc na každé dítě. Upravíme též maximální výši čerpání rodičovského příspěvku, která bude navýšena z 10 tisíc na 13 tisíc korun. Též připravíme legislativní změny na podporu zkrácených a flexibilních úvazků a podpoříme ještě více dětské skupiny. Jsou to konkrétní a cílená opatření, která pocítí všechny rodiny, na které dopadají důsledky Putinovy války na Ukrajině a zvyšování cen. Děláme vše pro to, aby se rodiny nedostaly do obtíží.“
„Zacílení“ na víc než milion domácností
Opravdu se pomoc střední třídě dá považovat za cílené pomáhání? Pojem střední třída je natolik vágní, že vzniká oprávněná otázka, do jaké míry má smysl ho využívat a zda není zkrátka nicneříkající a bezobsažný. S trochou nadsázky můžeme říct, že do této kategorie spadá skoro celá společnost s výjimkou těch opravdu chudých a bohatých občanů.
To se posléze potvrdilo, když ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že pětitisícový příspěvek by se odhadem měl týkat více než 1,1 milionu domácností. To je opravdu – ironicky řečeno – velmi přesné zacílení. Stejně tak obtížné je pak obhájit, že tak velké množství domácností potřebuje pomoc.
Skutečně je ohrožena celá střední třída? A pokud ano, je v silách státu ji zachránit? To asi jen stěží. A tady se dostáváme zřejmě k největšímu problému onoho jednorázového příspěvku. Ve skutečnosti totiž vůbec nic neřeší a nikomu příliš nepomůže.
Je sice pravda, že pro velké množství rodin nebude úplně zanedbatelný, a pokud se má vyplácet v srpnu, může vskutku pomoci s výdaji spojenými s nástupem dětí do školy, ale v souvislosti s inflací a zvyšováním cen energií, pohonných hmot a potravin je to jen kapka v moři, která moc velký vliv mít nebude. Takže zmíněné střední třídě příliš nepomůže a rozhodně nezabrání tomu, aby se část rodin případně nedostala do potíží a „padla“, jak uvádí Petr Fiala.
Pozor na Babišovu cestu
Pokud se vláda přeci jen chtěla touto cestou vydat, měla sáhnout k více systémovému řešení a nepřijít s jednorázovou pomocí, ale dále navyšovat běžné dávky a podpory. A pokud chtěla opravdu pomáhat plošně, což neustále odmítá, měla udělat všechno proto, aby plošná pomoc v jejím pojetí neztratila tu hlavní výhodu plošné pomoci – tedy byla jednoduchá, pochopitelná, přehledná, rychlá a uživatelsky přívětivá. Jen taková plošná pomoc má smysl, když už se k ní má ve výjimečných případech sáhnout.
Uvidíme, jak se Fialova vláda k zákonu, který jednorázový příspěvek zavádí, nakonec postaví. Zatím se však zdá, že se vládní kabinet dostal do schizofrenní situace, která ohrožuje jeho důvěryhodnost a se kterou si neví příliš rady.
Jinak by premiér Fiala nemohl na jedné straně říkat: „Začali jsme dělat protiinflační kroky a snažíme se odpovědně hospodařit. Recept opozice je rozházet peníze všem.“ A na druhé zase pro změnu prohlašovat: „Děláme všechno pro to, aby se české rodiny nedostaly do potíží. Proto jsme rozhodli o mimořádném příspěvku 5 000 Kč na dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu korun ročně hrubého. Chceme tak pomoci střední třídě, která je silně zasažena vysokou inflací a drahotou.“
Fialova vláda by se tak měla rozhodnout, co vlastně chce, a také by si měla dát velký pozor na to, aby nezačala kráčet ve stopách Andreje Babiše a jeho někdejší vlády, kterou tolik kritizovala.