Dnes večer se na Pražském hradě uskuteční předávání státních vyznamenání. Za doby vlády Miloše Zemana to vždy bylo spíše estrádní představení než důstojný státní akt. Letos se však bude prvně konat za zcela změněných podmínek. A to jak domácích, tak světových.
Až do loňského roku se český prezident opíral doma o podporu populistů držených u moci komunisty a extremisty. Po listopadových volbách mu tato podpora skončila a musel se skřípěním zubů přijmout fakt, že proti němu v osobě Petra Fialy stojí sebevědomý premiér, a nikoliv slabý a věčně ukřivděný zbabělec sledující výhradně své vlastní zájmy a prebendy.
V zahraničí pak prováděl zcela jasnou a nezakrytou agitaci pro dvě východní despocie, z nichž jedna před několika dny možná zažehla první jiskry dalšího celosvětového válečného konfliktu. Těsně před teroristickým vpádem Ruska na území demokratické Ukrajiny hovořil Miloš Zeman o tom, že Rusové nejsou blázni a na nikoho útočit nebudou. Když jej jeho přátelé o pár hodin později vyvedli z omylu a ukázali, že v jejich čele stojí nejen blázen, ale i válečný zločinec a masový vrah, snažil se český prezident převléknout kabát a agresi odsoudil, aniž by se jen slůvkem zmínil, že takřka deset let de facto kolaboroval s nepřítelem, omluvil se a nakonec aspoň se zbytkem cti abdikoval. Nic takového se nestalo. Miloš Zeman se svého „prezidentského trůnu“ na Pražském hradě dobrovolně nevzdá, přestože už i jemu musí být jasné, že historie si jej bude pamatovat jen jako toho, kdo přímo napomáhal našim nepřátelům a cíleně působil proti zájmům vlastní země.
Špatné svědomí si Zeman a část jeho hradní party snaží napravit tím, že den, kdy se budou večer předávat státní vyznamenání, bude vyhlášen Dnem solidarity s Ukrajinou. Při slavnostním střídání stráží tak v pravé poledne bude na čestném dvoře na prvním nádvoří Pražského hradu vyvěšena vlajka Ukrajiny a zazní ukrajinská a česká hymna. Z některých ukrajinských kruhů v České republice však zaznívají námitky, že vyvěšení ukrajinské vlajky člověkem, který do poslední chvíle stranil Putinovi a jeho režimu, je spíše výsměchem a pozdní lítostí, která už nic nespraví. „Mluvil jsem s několika Ukrajinci. Od vás na Hradě to prý považují spíše za zneuctění jejich vlajky,“ napsal na twitter bývalý europoslanec Pavel Telička. Stejně tak je pouhé prázdné gesto zrušení tradiční recepce a nepozvání velvyslanců Ruska a Běloruska na předávání do Vladislavského sálu.
Zásadní změnou podle hradního protokolu bude zvětšení pódia, neboť kvůli dvouletému odložení akce bude vyznamenaných více, než tomu bývalo obvykle, a také jeho uzpůsobení tomu, aby se po něm mohl Miloš Zeman pohybovat v kolečkovém křesle.
Tím, co se naopak nemění, je neúčast některých vysokých státních představitelů, kteří se akce odmítají účastnit pro Zemanovo dosavadní proputinovské chování a vystupování. Chybět tak budou například předsedové obou parlamentních komor Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), či místopředseda senátu Jiří Růžička z klubu Starostů. „Je dobře, že prezident Zeman otočil, ale nemohu zapomenout, kdo u nás před agresivním a imperialistickým chováním Vladimira Putina dlouhá léta zavíral oči,“ uvedla například na twitteru Markéta Pekarová Adamová. Na Hrad ze stejného důvodu nedorazí ani místopředsedové sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Olga Richterová (Piráti). Kdo si svoji účast naopak nerozmyslel, jsou všichni pozvaní poslanci ANO.
Na předávání budou chybět rovněž rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který prohlásil, že „nepovažuje za přijatelné účastnit se akce, kterou pořádá pan prezident Zeman“. Do Prahy nepřijedou ani rektoři Janáčkovy akademie múzických umění, olomoucké Univerzity Palackého, Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Hradec Králové.
A nedostaví se ani všichni navržení na vyznamenání. Například dvojnásobný olympijský vítěz Lukáš Krpálek prohlásil, že si „nedovede představit, že by si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé, sportovci a jeho osobní kamarádi tam bojují v maskáčích za svou vlast“.
Dalším původně navrženým kandidátem, který vyznamenání neobdrží, je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jenž měl převzít Řád Tomáše Garrigue Masaryka, ale poté, co jím vedený Ústavní soud zasáhl do volebního zákona, rozhodl prezident, že Rychetského potrestá tím, že mu ocenění nepředá.
Ze zcela jiných důvodů pak medaili Za zásluhy nepřevezme Zemanův přítel psychiatr Jan Cimický, který je vyšetřován pro podezření ze sexuálního napadení a obtěžování několika svých pacientek.
Bude to tedy podivný ceremoniál v podivné době. Tím nejlepším, co by se mohlo stát, by bylo, kdyby se všichni ocenění rozhodli, že ze Zemanových rukou žádné vyznamenání nechtějí, a prezident zůstal na obřím pódiu ve svém kolečkovém křesle sám jako onen pověstný Jakešův kůl v plotě. To se však s ohledem na fakt, že mnoho z nich patří mezi Zemanovy věrné stoupence a obdivovatele, nestane.