Včera krátce po půl osmé večer vydal prezident Miloš Zeman zdravici olympijským sportovcům. Ponechme stranou technickou kvalitu videa, kde se zvuk nepotkává s obrazem, a podívejme se na jeho obsah. Jen Zeman či jeho nejbližší okolí ví, proč tak učinil právě teď, když do zahájení letošních kontroverzních zimních olympijských her zbývají ještě skoro tři neděle času. Na první pohled je však jasné, že zdravice není prvotně určena našim sportovcům, ale jde o další podlézavý vzkaz směrem k Číně.
Miloš Zeman je podle svých slov zásadně proti zneužívání olympijské myšlenky pro politické cíle, neboť jsme to zažili kdysi dávno v Moskvě a v Los Angeles. A nynější formu bojkotu, kdy do komunistické Číny, která soustavně porušuje lidská práva, nepojedou jen politici, považuje za „jemnější formu tohoto zneužití“. Na jednu věc však Zeman zapomněl. Jet do Číny není pro nikoho žádná předem daná povinnost.
„Upřímně řečeno, když někteří političtí bafuňáři na olympijských hrách nebudou, nic hrozného se nestane,“ prohlásil český prezident.
Na tomto místě je nutné učinit odbočku a vysvětlit význam slova bafuňář. Jde o slangové označení sportovního činitele doprovázejícího sportovce na nejrůznější akce. Prvně je v češtině doloženo v roce 1940 a pravděpodobně vychází z anglického bufoon, což je označení pro paňácu či šaška.
Jinými slovy, nejvyšší ústavní činitel nepřímo nazývá vrcholné představitele našich spojenců šašky. Například amerického prezidenta, kanadského premiéra a další volené zástupce mnoha demokratických zemí, které se k politickému bojkotu her v Pekingu přidaly. Diplomatický bojkot her podporuje i český premiér Petr Fiala.
Nebyl by to však Zeman, kdyby si i v tak krátkém vystoupení, které má jen 103 sekund, do někoho nerýpnul. „Chtěl bych naší výpravě popřát i to, aby nedošlo k organizačním zmatkům, které minule znemožnily několika našim olympionikům účast na nejdůležitějších sportovních hrách. A aby mezinárodní i náš národní olympijský výbor byly složeny z profesionálních organizátorů, a nikoliv z amatérů, kteří pouští do letadla nenaočkované osoby.“ Jen se jaksi pozapomněl zmínit, že ten virus, který už dva roky běhá po světě, vyrazil ze startovních bloků právě v jeho milované rudé zemi na východě. Ostatně Čína v době olympiády bude pro turisty zcela uzavřena a žádní zahraniční fanoušci nebudou smět přijet. A má sport bez fanoušků vůbec nějaký smysl?
Čína už hrozí odvetou. Její sportovci prý nepřijedou na letní olympiádu do Los Angeles v roce 2028. Zásadní rozdíl je v tom, že letos do Pekingu sportovci ze všech zemí dorazí, chybět budou jen politici, kteří se odmítají stát součástí hry na demokratickou Čínu. Jak moc se tím strefili do bolestivého místa komunistického režimu, ukazují některé reakce, které z čínské strany zazněly okamžitě po oznámení o neúčasti amerických politických špiček: „Nebyli jste zváni. Není lidí, na které by Číňané byli zvědaví méně. Aspoň nám sem nezavlečete kovid.“
Urááá!!! 🇷🇺💓 pic.twitter.com/lwfsnUewFb
— Rezidentura Ruska v ČR (@ZamestnavatelH) January 15, 2022
Česká výprava na letošních zimních olympijských hrách bude rekordní. Nominaci si totiž zatím vybojovalo 113 sportovců a Česká republika bude mít zastoupení ve všech patnácti sportech. Teprve v poslední větě své „zdravice“ popřál prezident těmto našim sportovcům „hodně štěstí, hodně zdraví a mnoho úspěchů“.