Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos 28. října na Pražském hradě konat nebude. Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale kvůli epidemii nového koronaviru až příští rok. Vyhověl tak návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Na tiskové konferenci, která byla bez možnosti dotazů, to ve čtvrtek řekl kancléř Vratislav Mynář.
Mynář uvedl, že se Zeman rozhodl pro zrušení ceremoniálu na základě Prymulova doporučení. S ministrem o záležitosti jednal ve středu. Podle kancléře Hrad seznam všech letošních oceněných zveřejní na svých internetových stránkách 28. října ve 20:00. Státní svátek také připomene slavnostní střídání hradní stráže ve 12:00, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.
Udělování vyznamenání v minulosti doprovázel prezidentův projev. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že tradiční projev ve Vladislavském sále se v současné době neplánuje, vyjádření prezidenta ale zcela nevyloučil. Hrad podle něj zvažuje různé varianty. Nebude se také konat například setkání prezidenta se zástupci diplomatických sborů působících v Praze.
Zeman chtěl původně oslavy státního svátku v omezené míře zachovat. Jejich zrušení považoval za urážku státního svátku. Mynář dnes řekl, že se plánoval ceremoniál pouze za účasti prezidenta a oceněných, kteří by museli mít negativní test na covid-19 starý nanejvýš 24 hodin, po dobu slavnostního aktu by měli roušky a byli by od sebe nejméně dva metry. Recepce, která se obvykle po ceremoniálu koná, se letos neplánovala.
Proti konání akce se vyslovila například část opozice. Poukazovala na symboliku toho, že by se slavnostní akt konal v době přísných karanténních opatření, kdy vládní nařízení omezují kontakty na nejvýše dvě osoby a kdy platí zákaz konání kulturních, společenských či sportovních akcí. Někteří politici upozorňovali na to, že řada oceněných kvůli vyššímu věku patří do rizikové skupiny z hlediska nákazy koronavirem.
Mynář kvůli kritice plánovaného ceremoniálu ve čtvrtek napadl pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Ten na twitteru označil akci za pohrdání občany. „Přestože pro dolních deset milionů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude party pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová,“ napsal Hřib v narážce na to, že Mynář při jarním uzavření společnosti uspořádal v Osvětimanech nepovolenou zabijačku. Prezident tehdy hájil svého kancléře tvrzením, že zabité prase bylo hladové.
Kubera i Trávníček
Mynář ve čtvrtek Hřibova slova označil za urážku všech vyznamenaných, mezi nimiž jsou i veteráni druhé světové války. „Je to nejstrašnější urážka všech vyznamenaných v téměř stoleté historii udělování státních vyznamenání. Kdyby pan primátor Hřib měl v sobě alespoň trošku slušnosti, tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje,“ řekl.
Hřib kritiku odmítl. „Můj výrok o hladovém praseti se rozhodně netýkal vyznamenaných osobností, ale jarní nelegální zabijačky pana Mynáře. Ten má slova nepravdivě překroutil,“ napsal ČTK. Dodal, že původně plánované oslavy považoval za „ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu“ a že pro Hrad by neměla platit jiná pravidla než pro zbytek republiky. „Jsem rád, že došlo k odsunutí konání této akce, která byla plánována v naprostém rozporu se současnou epidemickou situací,“ uzavřel primátor.
Zeman již dříve řekl, že letos ocení čtyři desítky osobností. Mezi vyznamenanými bude například Prymula, kterého chce prezident ocenit za zvládnutí první vlny epidemie. Za boj proti koronaviru plánuje ocenit i zástupce armády, hasičů či policie. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva udělí loni zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Posmrtně vyznamená také herce Karla Fialu, jehož proslavil film Limonádový Joe.
Ocení i herce Pavla Trávníčka a nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu (ODS), který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.
Podle informací ČTK by mezi vyznamenanými mohl být také Peter Weiss, který nedávno po sedmi letech skončil ve funkci slovenského velvyslance v Česku.