Prezident Miloš Zeman vyznamenal u příležitosti dne vzniku Československa 78 osobností. Medailí Za zásluhy ocenil posmrtně zpěvačku Hanu Zagorovou nebo hudebníka Miroslava Žbirku. In memoriam vyznamenal i bývalou manželku amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanu rozenou Zelníčkovou. Nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva pak získal podle očekávání ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Mezi novými laureáty medaile Za zásluhy je tenista Ivan Lendl nebo hokejista Jiří Holík. Medaili předal také lékařům Miroslavu Zavoralovi a Miloslavu Kalašovi, kteří pečovali a pečují o jeho zdraví, náčelníkovi své vojenské kanceláře generálporučíku Janu Kašemu nebo Jaroslavu Třešňákovi a Oldřichu Lichtenbergovi, kteří sponzorovali jeho prezidentskou kampaň, respektive pomáhali s kampaní premiérskou.
Zeman se rozhodl vyznamenat medailí Za zásluhy přes čtyři desítky osobností. Jsou mezi nimi vědci, umělci, lékaři, ale i lidé spojení s politikou nebo státními institucemi. Z oblasti kultury ocenil třeba letos zemřelou zpěvačku Zagorovou nebo loni zesnulého slovenského hudebníka Žbirku. Za Zagorovou převzal ocenění producent a skladatel Karel Vágner, za Žbirku jeho manželka Kateřina.
Medaili předal Zeman i zakladateli dechové kapely Moravanka Janu Slabákovi, primáši Horňácké cimbálové muziky Martinu Hrbáčovi nebo in memoriam filmovému archiváři Karlu Čáslavskému. Oceněn byl také český a francouzský malíř František Janula, televizní a rozhlasový scenárista Gustav Oplustil a muzikolog Miloš Štědroň. Vyznamenání dostal dále český sbormistr Ivan Sedláček a izraelský malíř Jehuda Bacon, který přežil koncentrační tábor Osvětim.
Ze sportovců Zeman předal medaili bývalému československému hokejovému útočníkovi a trenéru Holíkovi, legendárnímu tenistovi Lendlovi, cyklistovi a trenérovi Pavlu Vršeckému a známému rybáři Jakubu Vágnerovi. Vyznamenal také sportovního funkcionáře, předsedu České unie sportu a právníka Miroslava Janstu, který je jedním z obžalovaných v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi.
Tradičně Zeman nepominul lidi ze svého okolí. Medaili předal řediteli Ústřední vojenské nemocnice Zavoralovi, který o něj pečoval při loňském pobytu v nemocnici, nebo odborníku na interní lékařství Kalašovi, který se staral o zdraví prezidenta v uplynulých letech. Vyznamenal i lékaře a někdejšího politika Borise Šťastného z firmy Senior Home Group, které poskytuje Zemanovi v Lánech zdravotní péči.
Ocenění dále dostal náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Kaše, podnikatel Třešňák, který mimo jiné sponzoroval Zemanovu prezidentskou kampaň, či podnikatel Lichtenberg, který mimo jiné pomáhal s kampaní sociální demokracie v době, kdy jí Zeman předsedal.
Z politicky aktivních lidí byl vyznamenán senátor Tomáš Jirsa (ODS), starosta Kralice nad Oslavou Emil Dračka (ČSSD), předseda meziparlamentní skupiny spolupráce chorvatského a české Parlamentu Vladimír Bílek a zakladatel a předseda spolku Bezkomunistu.cz Petr Marek. Ocenění také dostal předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček a ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Václav Klemák.
Z oblasti vědy Zeman ocenil historiky Jaroslava Čvančaru a Jiřího Kotyka, Michala Buriana z Vojenského historického ústavu, in memoriam lánského kronikáře Františka Poštu nebo raketového inženýra a vynálezce s českými předky Franka Josepha Malinu.
Ocenění se dočkal i přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Betka, neuroložka Eva Kubala Havrdová, lékař interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý, lékař specializující se na oftalmologii, operace šedého zákalu a transplantace rohovky Pavel Stodůlka, specialista v oboru radioterapie Pavel Šlampa a přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Vladislav Třeška.
Zeman vyznamenal i převora vyšebrodského kláštera Justina Jana Berku, římskokatolického kněze a premonstráta, který působil jako mluvčí Československé a následně České biskupské konference Miloslava Fialu a řádovou sestru kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Ivanu Pintířovou, která pomáhala bývalému prezidentovi Václavu Havlovi v posledním období jeho života.
Ocenění in memoriam získala dále česká a československá aktivistka za ženská práva, politička a meziválečná poslankyně Juliána Ludmila Zatloukalová-Coufalová a pamětnice holokaustu Michaela Vidláková. Medaili Za zásluhy dostal i profesor v oboru zahradní a krajinné architektury Jiří Mareček.
Za Trumpovou převzali ocenění z rukou prezidenta její dcera Ivana Marie Trumpová a syn Donald Trump mladší.
Popravení studenti i zachránci životů
Medailí Za hrdinství prezident Miloš Zeman ocenil studenty popravené v listopadu 1939, dobrovolné hasiče a policistu za zásah při tornádu i požáru v Českém Švýcarsku i českého vojáka za zneškodnění teroristů v Afghánistánu. Vyznamenáni byli i lidé za záchranu lidského života nebo partyzánský velitel romské národnosti, který byl vězněn v koncentračním táboře Lety. Celkem Zeman udělil 21 medailí Za hrdinství.
Mezi oceněnými je devět studentů a studentských funkcionářů, kteří byli popraveni 17. listopadu 1939 v rámci nacistické represe proti českým vysokým školám. In memoriam Zeman udělil medaili Josefu Adamcovi, Janu Černému, Marku Frauwirthovi, Jaroslavu Klímovi, Bedřichu Koulovi, Josefu Matouškovi, Františku Skorkovskému, Václavu Šaffránkovi a Janu Weinertovi.
Za pomoc lidem postiženým loňským tornádem na jižní Moravě byl vyznamenán starosta Sboru dobrovolných hasičů v Mikulčicích Jaroslav Bolfík. Za letošní zásah při historicky největším požáru v Českém Švýcarsku Zeman ocenil Jana Košíka, velitele jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce Hřensko, a Tomáše Vlasáka, vedoucího pilotního oddělení Letecké služby Policie ČR.
Za hrdinství v boji získal medaili Za hrdinství Josef Serinek, československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti, který byl vězněn v koncentračním táboře Lety a který se za druhé světové války stal partyzánským velitelem. Oceněn byl i odbojář Tomáš Houška, který spolupracoval s vedením odbojové organizace Obrana národa. Z novodobých vojáků si stejné ocenění odnesl důstojník speciálních sil Petr Matouš. Zeman ho vyznamenal za velení úspěšnému zneškodnění pachatelů teroristických útoků v Afghánistánu.
Posmrtně byli vyznamenání dobrovolní hasiči Jaroslav Fila a Marek Vrba, kteří tragicky zahynuli při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Oceněni byli také Miroslav Fenik, který zahynul při požáru svého domu, když se snažil zachránit život své manželce a synovi, voják Tomáš Neškodný, jenž zachránil matku a dvě děti před utonutím v jezu, a Marek Klimus, který se s nasazením vlastního života zasloužil o záchranu lidského života. Medaili Za hrdinství obdržel také zaměstnanec Domažlických lesů Martin Semecký, který pomohl nalézt osmiletou německou holčičku Julii, která se ztratila při rodinném výletu v německo-českém pohraničí.
Tři králové a ukrajinský prezident
Letce, odbojáře a legionáře prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam nejvyšším státním vyznamenáním Řád Bílého lva. Jsou mezi nimi i příslušníci legendární odbojové organizace Tři králové Josef Balabán, Josef Vladimír Mašín a Václav Morávek. Vyznamenání také podle očekávání dostal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Řád za něj přebral chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj.
Záměr vyznamenat ukrajinského prezidenta Zelenského oznámil Zeman už v březnu. Za základní důvod ocenění označil „jeho statečnost a odvahu, se kterou odmítl americký návrh na poskytnutí bezpečného útočiště a zůstal v tehdy bojujícím Kyjevu.“ „A odvaha se má ocenit,“ řekl Zeman v pátečním projevu.
Zeman Řád Bílého lva udělil leteckému akrobatovi a stíhacímu pilotovi Josefu Hubáčkovi, který byl před druhou světovou válkou členem legendární akrobatické trojice Novák, Široký, Hubáček, která získala titul mistrů světa.
Stejné ocenění získal i další pilot z druhé světové války Josef Stehlík, který dosáhl sestřelů nepřátelských letadel ve Francii, Británii i na východní frontě. Vyznamenáni byli i legionáři a účastníci protinacistického odboje Karel Lukas a Vojtěch Luža.
Zpravodajsko-sabotážní odbojová skupina Tři králové se zaměřovala na sběr zpravodajských informací i na sabotážní akce. Zároveň jeho členové udržovali spojení s československým exilem. Dopadnout se je snažili tisíce policistů v čele s gestapem. Balabán a Mašín byli popraveni v letech 1941 a 1942, Morávek spáchal před zatčením v březnu 1942 sebevraždu. Od prezidenta odmítla za Mašína převzít ocenění jeho dcera Zdena Mašínová, převzala jej proto ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Zeman udělil i tři Řády Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání. Ocenil jím posmrtně ředitelku Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a později předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle Milenu Černou, ředitelku potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věru Doušovou a nejvíce překládaného slovenského spisovatele Ladislava Mňačka.