Už v lednu příštího roku si Češi zvolí nového prezidenta. Miloš Zeman, který byl jako první český prezident zvolen v přímé volbě, se ale od své hospitalizace na konci minulého roku ve veřejném prostoru vyskytuje minimálně. Jedním z posledních případů, kdy se o něm v médiích a ve veřejné debatě hojně diskutovalo, byla kontroverzní milost pro šéfa Lánské obory Baláka.
Na konci března Miloš Zeman omilostnil šéfa Lánské obory Miloše Baláka, který byl odsouzen za ovlivňování dvousetmilionové veřejné zakázky. Při tomto rozhodnutí prý zohlednil jeho bezúhonnost a pracovitost. Při odsouzení Baláka také podle prezidenta nerozhodovala povaha činu, ale to, kde pracuje.
Jeho milost ve vysokých patrech české politiky způsobila rozhořčení. „Problém není v institutu milosti, ale že je prezident totální šmejd. Dokud nevyklidí tito lidi Hrad, tak ani korunu,“ napsal poslanec Jakub Michálek (Piráti) na twitteru a bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek označil prezidenta Zemana za ubožáka. „Jediné, co můžeme, je být rádi, že nikdo z toho gangu neubližuje dětem. Protože i ten by milost dostal. Miloši, jsi ubožák.“
Balákova milost ale nebyla tou největší kauzou, která ovlivnila Zemanovo druhé volební období. Jedním z jeho zlomových okamžiků bylo oznámení, že za výbuch v muničních skladech ve Vrběticích stály ruské jednotky GRU. Sice se snažil celou kauzu relativizovat a mluvil o dvou vyšetřovacích verzích, ale jeho slova se minula účinkem.
Ruská invaze na Ukrajinu už jen dokonala to, že jeho proruské názory vzaly za své. Ve svém projevu krátce po začátku války v druhém největším státě Evropy označil svého kamaráda Putina za šílence a invazi odsoudil. Zeman dost možná doufal, že se na jeho názory před 24. únorem zapomene. To se ale nestalo.
Naposledy se v médiích prezident objevil, když prohrál soud se svým bývalým poradcem a radním České televize Zdeňkem Šarapatkou. Zeman o něm v roce 2017 prohlásil, že ho v době, kdy byl premiérem, vyhodil kvůli neschopnosti. Šarapatka ale ze Strakovy akademie odešel po dohodě. V pondělí Okresní soud v Rakovníku rozhodl o tom, že se má hlava státu za svá slova omluvit. Podle soudce se totiž jednalo o zásah do osobnostních práv žalobce a o úmyslnou dehonestaci.
Miloš Zeman se zapíše do historie
Miloš Zeman v posledních měsících prohrává na všech frontách a nejde jen o ruskou agresi na Ukrajině. Podle všeho se rozkmotřil i s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) a jako svého nástupce podpořil šéfa největší odborové centrály v Česku Josefa Středulu. To ukazuje, že cesty Miloše Zemana a Andreje Babiše se nadobro rozešly. Proč se tak stalo, se asi nikdy nedozvíme, ale jedním z důvodů může být Babišovo přiznání prohry po volbách do poslanecké sněmovny v roce 2021, nebo chování bývalého předsedy vlády v době, kdy bylo Zemanovi v nemocnici nejhůř.
Popularita Miloše Zemana mezi občany České republiky je na historickém minimu. Dokazuje to průzkum, kdy skoro 50 procent dotázaných odpovědělo na otázku, jak jsou s jeho prací spokojeni, negativně. Dalších 30 procent respondentů řeklo, že jsou spíše nespokojeni. To znamená, že čtyři pětiny občanů ho momentálně nevnímají pozitivně. Konec Zemanova druhého a také posledního volebního období by se dal popsat slovy exprezidenta Klause jako nevýhra. Jeho loučení s úřadem a Pražským hradem bude určitě smutné.
Miloš Zeman se zapíše do historie. Je to jeden z nejúspěšnějších politiků v historii České republiky, ale její kladnou postavou rozhodně není. Sociální demokracii vytáhl ze dna, aby ji tam opět srazil, svými proruskými postoji ohrozil postavení České republiky v mezinárodních společenstvích a kvůli svým výrokům, za které se odmítal omluvit, skončil několikrát u soudu. Zeman rozhodně není dobrým prezidentem. Společnost nesjednotil, ale rozdělil. Velkou část působení v úřadu navíc jednal v souladu se slovy „Tato země je teď naše“. Tak by se dobrý prezident jistě nechoval.