Prezident Miloš Zeman byl hostem pořadu Partie televize Prima. Vzhledem k tomu, že pořad byl předtočen ve středu 19. října, nereflektoval aktuální události posledních dní, jako jsou například výzvy k bojkotu udílení státních vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října na Pražském hradě nebo svolání „náhradního“ protestního veřejného shromáždění na Staroměstském náměstí na stejné datum. S prezidentem hovořil moderátor Tomáš Hauptvogel.
Návštěva dalajlámy v Praze
Servilní prohlášení čtyř nejvyšších českých ústavních činitelů, distancující se od setkání ministra kultury Hermana s dalajlámou, bylo podle prezidenta nutné, aby si nikdo nemyslel, že Hermanův postoj byl postojem celé vlády. „Když ministr Herman nerespektuje stanovisko vlády, nevím, proč chce být v takové vládě ministrem,“ prohlásil Zeman. „Jednalo se o osobní exces pana Hermana, nikoli ministra Hermana,“ dodal.
Prohlášení nejvyšších ústavních činitelů si prezident „velmi cení“. Podle něj „nemáme zájem likvidovat velkou práci“, kterou na česko-čínských vztazích odvedl ministr zahraničí, premiér, hejtmani i on sám. „Jedním zoufalým gestem by se to znehodnotilo,“ míní Zeman. S dalajlámou se podle něho může setkat náboženský vůdce, ale do politické roviny to nepatří.
Dalajláma je vhodný partner pro meditaci. Až mi bude 90 let, pokud bude dalajláma ještě naživu, tak si ho na Vysočině pozvu k meditaci, prohlásil prezident.
Čínská vláda má podle něj „svaté právo“ hrozit sankcemi, jestliže nějakou akci považuje za nepřátelskou vůči své zemi. Pokud jde o slovenského prezidenta Kisku, který se s dalajlámou v Bratislavě osobně setkal a sklidil za to nevybíravou kritiku a vyhrůžky z čínské strany, není podle Zemana rozvoj slovensko-čínských obchodních vztahů „tak žhavý“ jako v českém případě.
Prezident v té souvislosti opět vyzdvihl význam čínských investic, jejichž objem prý dosáhl 50 miliard korun. „Když přijdete v listopadu na České-čínské investiční fórum, dozvíte se jejich seznam,“ nabídl moderátorovi.
Zákon o střetu zájmů zvaný „lex Babiš“
Prezident s neskrývaným potěšením konstatoval, že Senát vrátil novelu zákona do Poslanecké sněmovny. Zdůraznil, že pro vrácení hlasovalo více než 60 z 81 senátorů. Až případně dostane zákon na stůl, nechá si zpracovat posudky nejméně od dvou renomovaných právníků a v souladu s nimi a rovněž na základě senátní i sněmovní debaty se rozhodne, zda jej podepíše.
Novela přezdívaná „lex Babiš“ má nově zakázat firmám ministrů přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Dále má zabránit budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Senát doporučil Poslanecké sněmovně uvést předpis do souladu s dalšími zákony a účinnost většiny ustanovení odložit z ledna na září příštího roku.
Zemanova účast na konferenci na Rhodosu
Vláda tento týden rozhodla proplatit částku 300 tisíc korun za prezidentovu cestu na proputinovskou konferenci „Dialog civilizací“ na řeckém Rhodosu, které se účastnil společně s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Proti usnesení hlasovali jen tři ministři. Zeman byl letos na konferenci hlavním řečníkem.
Prezident uvedl, že pořadatelé hradili přednášejícím ubytování a stravování, ale nepropláceli jim žádné diety. Cesta na Rhodos je pro něj „nostalgickou záležitostí“, protože tam jezdí pravidelně už dobrých šest nebo sedm let. A letos se navíc „Dialogu civilizací“ zúčastnil zřejmě naposledy, protože hlavní pořadatel konference, oligarcha a přítel ruského prezidenta Putina Vladimir Jakunin, podle Zemana nedisponuje takovými prostředky, možnostmi a účastí jako dříve. Konference byla Jakuninovým koníčkem, podotkl Zeman.
Opožděný příjezd na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Kováče
„Neptejte se cestujícího v autobuse, proč přijel autobus pozdě,“ začal prezident Zeman zvesela. Může prý s čistým svědomím říct, že chyba nebyla na jeho straně, protože přijel na letiště na minutu přesně. Česká republika měla podle Zemana na státním pohřbu „velmi reprezentativní účast dvou prezidentů“, reprezentativnější než jiné sousední země (kromě Zemana se Kováčova pohřbu zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus). „Média vždycky zajímá to, co je nejméně podstatné. (…) Představujete si to jako malý Moritz,“ odrazil ojedinělou námitku moderátora Hauptvogela.
Omluva Peroutkově vnučce Terezii Kaslové
Proč dosud nedošlo k omluvě Terezii Kaslové za prezidentovy výroky o jejím dědečkovi Ferdinandu Peroutkovi, přestože to soud prezidentské kanceláři pravomocně nařídil, je podle Miloše Zemana otázkou na hradní kancelář a její právníky. „Ti říkají, že jsou to precedenty, takže by se pak musel omlouvat třeba Pussy Riot. (…) Pokud se moji právníci dovolávají, tak je to věc právního posouzení,“ uvedl.
Prezident nadále trvá na tom, že Ferdinand Peroutka podlehl fascinaci nacismem a Adolfem Hitlerem. Jinak prý ale rozsudek respektuje. Kromě toho v Partii pochválil Peroutkovu knihu „Budování státu“, kterou si prý přečetl dvakrát.
Zeman dále řekl, že se už několikrát omluvil za to, že se údajný článek „Hitler je gentleman“ dosud nepodařilo najít, ale těžko se prý může omlouvat za skutečnost, že článek neexistuje, když ho na vlastní oči viděl a četl. „Třeba ten článek jednoho dne nějaký stařičký archivář objeví,“ prohlásil Zeman.
Válka v Sýrii a boj s Islámským státem
V těchto otázkách zastává prezident Zeman tradičně stejné stanovisko jako ministerstvo zahraničí Ruské federace. Jeho vystoupení v Partii nebylo výjimkou. Válku v Sýrii vidí prezident tak, že na jedné straně stojí Bašár Asad jako prezident a na druhé straně je opozice, která je výrazně islamistická. Že Asad jako prezident nemá žádnou legitimitu ani mandát a páchá válečné zločiny, už Miloš Zeman jaksi nezmínil, právě tak jako roli Ruska v syrském konfliktu.
Podle prezidentova účelového zjednodušení se tak prý v Sýrii rozhodujete mezi dvěma zly, přičemž větším je radikální islamismus. Kreml a Damašek to interpretují tak, že radikálními islamisty všichni odpůrci Bašára Asada. Každá strana, která proti nim bojuje, je podle Zemana hodná spolupráce a podpory. Tedy patrně zejména Rusko.
Prezident v té souvislosti strašil tím, že v Afghánistánu může vzniknout další Islámský stát. Třetinu země ovládá Talibán a během jednoho, dvou let je prý schopen zvítězit v celé zemi.
Prezident opět argumentoval proti sankcím vůči Rusku, hrozícím za ruský postup v syrském Aleppu. Učinil tak ovšem nepřímo, když barvitě vylíčil jejich údajnou nesmyslnost a nevýhody. Sankce podle Zemana pomáhají spíš tomu, kdo je sankcionován a v jehož prospěch hraje mýtus o obklíčené pevnosti. Prezident v té souvislosti řekl, že proti Kubě byly uplatňovány sankce 50 let, a přesto nic dobrého nepřinesly, až je nakonec americký prezident Obama nedávno zrušil.
Vývoj imigrační krize
Zeman má pochybnosti o udržitelnosti dohody EU s Tureckem na vzájemné spolupráci při řešení imigrační krize. Turecko podmiňuje její pokračování a plnění zavedením bezvízového styku s EU a unie zase podmiňuje zrušení víz tím, že Ankara nejprve zruší některé své nedemokratické zákony, a to paradoxně včetně protiteroristických, zdůraznil prezident. Ani jedna, ani druhá strana přitom podle něj nemůže couvnout, aniž by ztratila tvář. „Buď se řešení znovu posune, anebo se přehrada protrhne a tři miliony migrantů čekajících v Turecku začnou znovu proudit do Evropy,“ varuje Zeman.
Politická situace aneb Babiš může všechno, ostatní ne
Případnou vládu Babišova ANO s podporou komunistů nepokládá Zeman za nic špatného. Záleží prý na schopnosti dojednat si toleranci opoziční strany, dodal prezident bez zjevné souvislosti. Naproti tomu možnost velké protibabišovské koalice by považoval za „zradu na voličích“, pokud by se jednalo o koalici levicových a pravicových stran. Otázkou zůstává, kam by tedy prezident na této škále zařadil Babišovo ANO.
Spor mezi ministrem průmyslu a obchodu Mládkem z ČSSD a vicepremiérem Babišem, jehož hnutí ANO na Mládka ostře a dosti nekorektně zaútočilo ve volební kampani před senátními volbami, odbyl prezident konstatováním, že se obě strany už připravují na parlamentní volby a napětí houstne. V některých zemích je podle Zemana napětí ještě větší a někde dokonce dochází na rvačky mezi poslanci.
Prodloužení mandátu komise k reorganizaci policie
K této otázce se prezident vyjadřoval velmi vyhýbavě a unikal do svých „bonmotů“. „Pokud jsme nic neprovedli, nemusíme se ničeho obávat,“ prohlásil například. V koaliční válce o policejní reorganizaci prý „byly chyby na obou stranách“. Jedna málo a pozdě komunikovala se státními žalobci o reformě policie a druhá zase přeceňovala výsledky práce Roberta Šlachty. Toho si prý osobně jinak váží, protože Šlachta „má rád svoji profesi“, ale na tiskové konferenci v červnu 2013 zveřejnil závažná obvinění, z nichž nakonec zbyly jen nezdaněné kabelky. A tak když teď s podobnými podezřeními přišel předseda parlamentní komise Blažek, počká si prý Zeman raději na výsledek.
Babišův udavačský web
K chystanému udavačskému webu ministerstva financí, zaváděnému v souvislosti s Babišovými registračními pokladnami, prezident uvedl, že „bude-li to povinnost podle zákona, pak je povinností každého občana upozornit na nezákonné jednání“. Takové „upozorňování“ není podle prezidenta žádné udavačství. (Vždyť oni udavači vždycky jenom „upozorňovali“ – v každé době a za každého režimu.)
Ministr financí Babiš chystá v rámci povinného on-line připojování pokladen podnikatelů ke „své“ centrále zřízení webových stránek, na kterých bude každý moci udat svou kadeřnici, číšníka, prodavačku či instalatéra, pokud vám nedají nově zaváděnou účtenku, nebo pokud si na stránkách finančního úřadu zjistíte, že kód na účtence je falešný. Každé takové udání, pokud nebude na první pohled vysloveně nevěrohodné, bude muset být prověřeno.
Domovní svoboda a čistý vzduch
Kontroly obecních a státních úředníků, čím lidé topí, nejsou podle prezidenta prolomením domovní svobody občanů. Proti tomu jde ohrožení životního prostředí a práva občanů na čisté ovzduší, což je podle Zemana důležitější.