Svým překvapivým krokem s demisí vlády dal premiér Bohuslav Sobotka prezidentovi Miloši Zemanovi možnost si hrát. V takových hrách je přitom Miloš Zeman naprostý mistr. V analýzách komentátorů napříč médii se objevuje několik scénářů, žádný z nich se ale netrefí. Zeman totiž pravděpodobně zvolí variantu, kterou nikdo nepředpokládá.
Pro prezidenta Zemana byla demise premiéra Sobotky dar z nebes. Teď je pánem situace. Ústava sice prezidentovi zdánlivě nastavuje určité mantinely, nicméně Zeman už i v minulosti prokázal, že s ní dokáže pracovat velice flexibilním způsobem. Definoval to už svou slavnou větou, že „ústavní zvyklosti jsou idiotské“. Nyní k tomu máme informace od zdroje z kanceláře prezidenta republiky.
Varianta, kterou si málokdo z politických hráčů uvědomuje, je velice extenzivní výklad článku 73 odstavce 1 Ústavy České republiky. Ten doslova říká: „Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.“
Tato věta vůbec není jednoznačná. Prezident to moc dobře ví. Už jednou dokázal, že jeho výklad ústavy může být velice kreativní. Vzpomeňme, jak v roce 2013 jmenoval „vlastní“ úřednickou vládu v čele s premiérem Rusnokem. Tentokrát je ale pravděpodobné, že všechno bude jinak. Naše současné informace jsou takové, že úřednická vláda nepřipadá v úvahu. Pro Zemana by to před volbami nebylo výhodné.
Ve skutečnosti půjde Miloš Zeman opačnou cestou, a tím se plán sociální demokracie na odvolání Andreje Babiše může velice zkomplikovat. Na základě článku 73 se prezident Zeman pokusí sehrát akci, která bude znamenat, že přijme demisi předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky za Vládu ČR. Ale zároveň zbytek vlády zůstane fakticky bez problému na svých pozicích. Hlavně Andrej Babiš pravděpodobně bude do voleb ministrem financí, ať se stane cokoliv.
Andrej Babiš žádnou demisi nepodal. Premiér v demisi nemůže odvolat ministra. V případě, že budoucí premiér bude chtít odvolat ministra financí, znovu narazí na prezidenta Zemana, který lhůtu „neprodleně“ danou ústavou vykládá velice tvůrčím způsobem — jinými slovy, neprodleně nemusí rozhodně být dřív, než přijdou volby. Nečasova vláda musela jít jako celek a nový premiér Rusnok mohl svobodně mít své ministry. Ale to byl Zemanův člověk. Tentokrát by šel jenom premiér a nový potenciální premiér by musel s každým ministrem chodit za prezidentem o svolení.
Vývoj každopádně bude záležet na více faktorech, protože jedna část hradní garnitury kolem prezidenta je více napojená na Andreje Babiše, zatímco druhá část hradního dvora by se naopak ráda domluvila s ČSSD, zvláště s Milanem Chovancem.