Chápu, že milovník Hitlera a nacistů jako jste vy, Filipe, bude bránit něco, co smrdí jako mnichovská „dohoda“, vzkázal populární starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý (STAN) na slova europoslance Filipa Turka (Motoristé). Ten prohlásil, že se musíme smířit s tím, že Ukrajina ztratí kvůli válce s Ruskem některá území.
Europoslanec Filip Turek na sociální síti sdílel část svého vystoupení v nedělní debatě televize Nova. V té mimo jiné řekl, že Rusko je jaderná supervelmoc a Ukrajina ho nemůže bez totálního zničení porazit.
Na sociální síti ještě své tvrzení zdůraznil. „Opravdu jen zde na českém X může převažovat názor, že války a územní spory bývalého SSSR a okupantů z roku 1968 stojí za světovou válku. Ještě, že existují realistické názory osobností, jako je prezident Petr Pavel nebo generál Šedivý. Bohužel války nedopadají podle našich přání,“ napsal k tomu.
Prezident nedávno pro deník The New York Times řekl, že Ukrajina musí být realistická ohledně svých válečných cílů a přijmout, že část území by mohla alespoň dočasně zůstat pod ruskou kontrolou.
Podle Pavla, kterého deník popisuje jako jednoho z největších zastánců Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi, je načase, aby se Ukrajinci a jejich spojenci postavili čelem k tomu, co je podle něj realita. „Nejpravděpodobnějším výsledkem války bude, (…) že část ukrajinského území bude pod ruskou okupací, dočasně,“ řekl.
Ukrajina požaduje navrácení veškerého území okupovaného Ruskem, včetně Krymského poloostrova, který Moskva anektovala v roce 2014.
Na vyjádření Turka reagoval starosta Matěj Hlavatý. „Chápu, že milovník Hitlera a nacistů jako jste vy, Filipe, bude bránit něco, co smrdí jako mnichovská ‚dohoda‘ (čti: zrada),“ pustil se do europoslance. „Nikoho to nepřekvapuje,“ vzkázal.
Hlavatý tak připomněl kontroverzní vztah Turka k nacismu, který začal být tématem po debatě na stanici CNN Prima NEWS před červnovými eurovolbami. Turek se v ní utkal s jedničkou eurokandidátky hnutí STAN Danuší Nerudovou, která ho konfrontovala s fotografií, na níž má doma bývalý závodník starožitný svícen s hákovým křížem. „Mám doma spoustu starožitností, je to moje vášeň. Představte si, že mám po dědovi i dýku SS,“ bránil se tehdy Turek a dodal, že příznivcem nacismu v žádném případě není.
Někdejší fotografie a jeho příspěvky na sociálních sítích však působí zcela opačně. Na snímku z roku 2013 například bývalý závodník projíždí Karlovými Vary se zdviženou pravicí, jež připomíná nacistický pozdrav. Na sítích se pak objevily screenshoty Turkových starších facebookových příspěvků. „Možná je už vážně pozdě… zlatej tatíček Hitler,“ napsal například v roce 2013.
V Evropském parlamentu Turek v červenci nepodpořil usnesení na podporu Ukrajiny, které mimo jiné odsuzovalo cestu maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy. Nehlasoval ani pro usnesení, že by Západ měl povolit Ukrajině vyslat střely dlouhého doletu na vojenské cíle na ruském území, aby umožnil efektivnější obranu proti ruské agresi. To europarlament přijal výraznou většinou v září.
V nedělní debatě to Turek obhajoval tak, že to bylo „pouze prohlášení, které navíc obsahovalo mnoho faktických chyb, a nejednalo se o skutečnou podporu Ukrajině“. Vadila mu prý například část, kde se uvádělo, že by státy měly svou pomoc navýšit.