Výstavu Baroko! Bavorsko a Čechy lze zhlédnout do 3. října v Domě bavorských dějin v německém Řezně. Od 8. prosince do 8. května 2024 se výstava představí také v Praze, a to v Historické budově Národního muzea.
Ambiciózní projekt Národního muzea v Praze a Domu bavorských dějin představuje období baroka v obou sousedních zemích na pozadí dramatických událostí třicetileté války. Jedná se o velmi cenný vhled. Zatímco Češi tradičně váznou v pobělohorském traumatu, pro Bavorsko měly shodné události zcela odlišné důsledky. Například nedlouho poté, co na Staroměstském náměstí padly hlavy sedmadvaceti předáků českého stavovského povstání, je vévoda Maxmilián I. Bavorský za vojenskou pomoc při potlačení téhož povstání odměněn císařem Ferdinandem II. Habsburským titulem kurfiřta. Zatímco 17. a 18. století je dosud pro mnohé Čechy „doba temna“, pro Bavorsko je to doba mocenského výsluní.
Výstava je členěna do pěti tematických částí. Zahajuje ji Prolog: Světlo a stín, zachycující české protihabsburské povstání a jeho neslavný osud zpečetěný bitvou na Bílé hoře, respektive popravou jeho předáků. V kontrastu s tím ukazuje vzestup bavorského vévody Maxmiliána I. jmenovaného roku 1623 kurfiřtem.
Druhá část Bouřlivé časy je věnovaná náboženským sporům 16. a 17. století a nelehkému životu obyvatelstva stiženého třicetiletou válkou. Pozoruhodný je zde zejména obraz Alegorie Církve jako plachetnice od malíře Jacoba Gerritsze Loefa z muzea v Utrechtu, jenž znázorňuje vítězství římskokatolické církve nad jejími náboženskými odpůrci, včetně českého reformátora Jana Husa tonoucího ve vlnách bludů. Barokní Memento mori – Pamatuj na smrt – pak ztělesňuje mramorová náhrobní deska v podobě kostry v životní velikosti zapůjčená z muzea v Salcburku.
Třetím oddílem je Barokní prostor. Hlavní dějiště: střední Evropa. Představuje stavební rozmach církevní a světské architektury na příkladech staveb a profesního života slavných stavitelů. Mimořádně cenná je zde shromážděná desítka dobových architektonických modelů, které doplňují další artefakty, například dochovaný skicář rodiny Dientzenhoferů zapůjčený z Bavorského národního muzea v Mnichově.
Čtvrtá část výstavy Barokní…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.