Petr Žantovský je někdejší místopředseda Rady ČTK. Obdržel vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana a pravidelně poskytuje své názory údajného mediálního odborníka dezinformačním Parlamentním listům. Kritizuje zejména ty, kterým se nelíbí současná vládní garnitura. A tak se tentokrát pustil do Mikuláše Mináře z Milionu chvilek pro demokracii a označil jej za samozvance. Přesně tak, jak to dělali normalizační komunisté v době, kdy Žantovský začínal svou kariéru. Normalizátor tehdy, normalizátor dnes.
„Už jsme se tu zabývali tím, jak tyhle chvilkaře zneužívají politici, ať už je to Kalousek, piráti nebo kdokoli jiný. Ale tenhle samozvanec, který někde získal balík peněz na to, aby dvakrát sezval lidi na Letnou a párkrát na pražská náměstí a tam s nimi za krásného počasí pokecal, popil nějaké pivo, zazpíval si nějakou písničku a šlo se domů, se jenom zúčastnil toho, čemu se říká vytváření rozdělené společnosti. Rozdělil ji zase ještě o kus víc, protože dal určitému typu lidí téma do úst, vložil jim tam nějaká hesla a dostal je do davu, kde se přestává přemýšlet. Opravdu přemýšlet o tom, co ta země potřebuje a nepotřebuje. Pro mě je to nejtragičtější postava dnešní doby a opravdu se těším na okamžik, až to praskne, kdo ho platí, kdo ho angažoval,“ prohlásil v Parlamentních listech Žantovský v textu, kde se do Mináře naváží.
Je skutečně fascinující, jak lidé se Žantovského náturou nejsou ochotni ani na okamžik připustit, že existuje někdo, kdo dělá různé věci čistě z přesvědčení a ze stejného přesvědčení mu na to posílají peníze občané.
Že to ale Žantovský neví z vlastní zkušenosti, to je logické. On sám se vždycky postaví na vhodně vybranou vítěznou stranu, žádné hodnoty nevyznává a klidně se spojí jednou s totalitním režimem, jindy s proruskými dezinformátory, pak zase se Zemanem… Prostě proto, že chce být u koryta.
Žantovský má ve svém životopise hned několik pěkných bodů, na jejichž základě jej asi mají v Parlamentních listech za odborníka na média. Když komunisté zlikvidovali časopis Melodie, Žantovský tam začal publikovat místo Jiřího Černého a dalších svobodomyslných lidí. V čísle 3/1985 mu tam vyšel „Otevřený dopis jednomu českému publicistovi“, tedy právě Jiřímu Černému. Žantovský v něm například píše: „…ať jste udělal v minulosti cokoliv, budoucnost se bez vás klidně obejde… Vždycky se totiž najde tucet jiných…“ Reagoval na to, že mu Černý připomněl, že se chová nemorálně. Článek najdete níže v plném znění.
To jen aby se vědělo, jak je možné, že člověk z Rady ČTK a muž s vyznamenáním od Zemana označuje vládní kritiky stejně, jako to dělali komunisté. On proti nim totiž nic nemá, hlavně pokud jsou u moci. Nálepku samozvanec totalitní režim používal pro lidi, kteří usilovali o svobodu. Podstatou svobody je ale právě to, že se člověk k obraně svobody může pozvat.