Nejenom v Praze, ale i v krajských a dalších městech protestovali v úterý lidé proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Největší demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii se konala na pražském Staroměstském náměstí. Deník FORUM 24 hovořil po skončení akce s předsedou spolku Mikulášem Minářem. Ministerstvo zdravotnictví podle něj nakonec povolilo větší počet účastníků demonstrace kvůli obavám z prohraného soudu. Na druhou stranu připouští, že stále cítí snahu o diskreditaci celé akce. Jak s tím naloží noviny z holdingu Agrofert, sice netuší, dává však otevřeně najevo zklamání z dosavadní spolupráce demokratických sil. Ač stále popírá transformaci chvilkařů v politickou stranu, poprvé nyní nevyloučil vlastní politické angažmá.
Oproti vašim původním plánům změnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) podmínky demonstrace a umožnil shromáždění více než 500 lidí. Jak si to vysvětlujete?
Jednoduše. Právníci ministerstva zdravotnictví mu museli říct, že jestli nám nedá za pravdu a podmínky nezmění, tak prohrají soud, který by ukázal, že jejich nařízení bylo protiústavní. Respektive by bylo protiústavní, že se vztahovalo na shromažďovací právo. Takže jim nic jiného ani nezbylo.
Přestože jste byli přesvědčeni o tom, že máte pravdu, a chystali jste se obrátit na správní soud, tak jste plánovali ustoupit a pustit sem jen 500 lidí. Nenechali byste si tedy ústavní práva vzít sami?
Nenechali. Plánovali jsme zde mít ohradu pro pět set lidí, což jsme nakonec zrušili. Pokud by přišel náhodou shodou okolností někdo, kdo by se tam nevešel, tak bychom ho samozřejmě nevyháněli násilím. Musel by dát svůj názor najevo individuálně. Ale místa je tu (na Staroměstském náměstí) dost. I kdybychom tu ohrádku na místě měli a pan ministr Vojtěch pravidla nezměnil tři hodiny před akcí, tak by tu těch lidí nebylo o moc méně.
Ač byla tedy pravidla nakonec změněna, tak jste na pódiu uvedl, že stále cítíte přetrvávající snahu o to diskreditovat tuto akci. Co jste měl konkrétně na mysli?
Možností je celá řada. Zařídit krátkodobě nárůst počtu nakažených není těžké, stačí začít více testovat. Když tu máme dva a půl tisíce testů, tak ztrojnásobíte jejich počet a máte trojnásobek nakažených. Anebo se najde někdo, kdo prohlásí, že byl na Staromáku, tam se nakazil a najednou má koronavirus. Jak už jsem řekl, možností je celá řada a to riziko je skutečně velké. Výzkumy dokonce ukazují, že šedesát procent společnosti se bojí a myslí si, že by demonstrace ani neměly být. A to, že toho protistrana využije a řekne: „Oni tady potřebují porušovat pravidla a svévolně rozjeli nové ohnisko koronaviru“, nebyla pouze hypotetická domněnka. Už jsme viděli, že jak komunista (Leo) Luzar, tak sám ministr Vojtěch začínají připravovat příběh s tím, ať se sejdeme, ale nedej bože, aby se tu někdo nakazil, že by to zkazilo celou možnost trasovat, a nedají to už nikdy dohromady a bude to strašná katastrofa.
Viděli jsme to, že to začíná intenzivně, a proto jsme měli potřebu říct: „Podívejte se, my dáme svůj názor najevo, umíme se i omezit, dodržíme tedy na just vaše pravidla, byť s nimi nesouhlasíme a dáme je k soudu.“ Nakonec tedy uznali, že máme pravdu, ale není to jenom o tom, kolik lidí se sejde, ale o tom sdělení. Chtěli jsme, aby titulky téhle akce byly o tom, proč jsme se sešli, nejenom že jsme se sešli a porušili nařízení.
Myslíte, že se vám tomu podařilo předejít i v případě médií patřících do holdingu Agrofert?
Samozřejmě nevím, jak s tím naloží, a nepředpokládám úplně čisté úmysly na jejich straně. Ale minimálně jsme jim nedali munici. Jejich kritika bude stát na vodě a bude velmi oslabena tím, že můžeme říct: „Podívejte se, udělali jsme dost nad rámec toho, co jsme museli povinně, takže máte smůlu.“
Jak vlastně hodnotíte vývoj situace ve společnosti?
Nemá smysl nadávat na to, co je špatně, byť je to třeba pojmenovat, ale je nutné přesunout pozornost tam, kde lze očekávat nějaké řešení. A to jsou a musí být politické strany. Je nejvyšší čas, aby z jejich strany přišla nějaká komunikace k lidem, co chystají a jestli mají nějaký plán, jak vyhrát volby a složit vládu. Mnoho lidí začíná být nervózní, mají pocit, že se nic neděje. Píšou nám, že mají chuť rezignovat, a přijde jim, že ani demonstrace nemají takový smysl.
Na listopadové Letné jste vyzvali opoziční demokratické strany a hnutí ke spolupráci. Během koronakrize podpora hnutí ANO ve volebních průzkumech výrazně stoupla. Není načase si přiznat, že pokus o úkolování opozičních stran ztroskotal? Stále neplánuje Milion chvilek následovat Občanské fórum a vstoupit do politiky?
Milion chvilek se nestane politickou stranou. Naše role je být občanským hlídacím psem a spojovat lidi za tím, co je nadstranické, na čem záleží. To platí.
Ovšem v případě, že by nešlo o Milion chvilek jako takový, ale o vás osobně, případně o další lidi v čele spolku, tak vstup do politiky nevylučujete?
Skoro bych si přál, aby si opoziční strany myslely, že se to chystá, protože by je to možná k něčemu konečně rozhýbalo.