Stovky lidí v Praze protestovaly proti tomu, jak vláda postupuje a komunikuje v době koronaviru. Nesli transparenty vyjadřující nedůvěru vládě a požadující otevření škol. Setkání avizoval předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář jako procházku, které jsou i v době vládních opatření povoleny. Přestože chtěl přimět své příznivce k protestům především prostřednictvím sociálních sítí, sešlo se dnes několik set lidí, podle organizátorů až 3000.
Lidé se po 18:00 scházeli u letenského kyvadla a pomalou chůzí s rozestupy došli přes Letenskou pláň až k vládní Kramářově vile. Tam mnozí své transparenty zanechali a fotografovali se s nimi. Cestou psali křídou vzkazy vládě i na chodníky na Letné. Ani starší lidé se neváhali sklonit a napsat třeba „Covide, covide, zbav nás Babiše, díky, národ“. Mnoho vzkazů pak zanechali napsaných i na cestě přímo k vládní vile.
Pořadatelé, kteří dnešní akci neoznačili jako demonstraci, ale procházku, její účastníky postupně tlampačem informovali, kam právě na své procházce směřuje Mikuláš Minář, a lidé zvolili stejný směr. Policisté na místě účast odhadovat nechtěli, podle nich také nešlo o shromáždění. Několik desítek lidí se dnes večer sešlo i v brněnských Denisových sadech, aby protestovali proti vládě.
Lidé v Praze přišli často ve dvojicích či s rodinnými příslušníky. Měli narychlo vyrobené transparenty nebo jen malé papíry s hesly „Nechceme vakcínu, chceme svobodu“, „Moje děti mají právo na vzdělání“, „Vládo, kdy odejdeš do čínské provincie?“ či „Otevřete školy!“.
Minář na webu Milionu chvilek zveřejnil své otázky, které vládě směřuje. Chce mimo jiné vědět, proč se už v lednu neprojednávala hrozba epidemie koronaviru a stav ochranných pomůcek, což navrhovala opozice, proč se hned na začátku vyhlášení nouzového stavu nezřídil krizový štáb nebo proč se vláda neřídí pandemickým plánem České republiky.
Vláda podle Mináře jedná i komunikuje chaoticky a mění rozhodnutí ze dne na den bez jasného odůvodnění. Ekonomická záchranná opatření jsou podle něj ušitá na míru velkým korporacím typu Agrofert, společnosti, kterou do února 2017 vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO) a poté ji vložil do svěřenských fondů.
Spolek Milion chvilek vede od roku 2018 pod názvem Milion chvilek pro demokracii kampaň za odstoupení Andreje Babiše z funkce předsedy vlády. Sbírá podpisy a pořádá demonstrace, z nichž dosud největší se uskutečnila 23. června 2019 v Praze za účasti přibližně 250.000 lidí a stala se největším protestním shromážděním v české historii od revoluce v roce 1989.
Desítky lidí v Brně protestovaly proti vládě a jejím opatřením
Několik desítek lidí se navečer v sešlo v brněnských Denisových sadech, aby protestovali proti vládě a jejím podle nich chaotickým krokům v souvislosti s šířením nemoci COVID-19. Organizátor Ondřej Zeman z iniciativy Společně Brno nahrál videovzkaz vládě a vyzval přítomné, aby zatím trpělivě nosili roušky, ale nemlčeli k tomu, co se jim nelíbí.
Na transparentu, který Zeman přinesl, měl otázku, proč se vláda klaní za zdravotnický materiál totalitní Číně a téměř mlčí o pomoci Evropské unie či Tchaj-wanu. Transparenty si přinesli i další lidé, kteří vyčítali vládě nesrozumitelnost a chaotičnost při vydávání mimořádných opatření, skutečnost, že „projedla“ předešlá ekonomicky úspěšná léta a nepřipravila republiku na léta chudá, která přicházejí.
Netypický protest, při němž lidé stáli maximálně ve dvojicích či trojicích a drželi od sebe minimálně dvoumetrové odstupy, trval zhruba 20 minut. Iniciativa Společně Brno je navázaná na Milion chvilek pro demokracii.