Ve dnech 19.–20. ledna proběhl v karlínské kanceláři technologické společnosti Ackee ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Nadací Open Society Fund (OSF) hackathon FakeHacks. Šlo o jednodenní akci, při níž programátoři ve spolupráci s datovými analytiky, designéry a žurnalisty intenzivně pracovali v týmech na vlastních projektech. Cílem bylo vytvořit aplikace, které pomohou s problematikou fake news.
Na prvním místě se umístil tříčlenný tým s projektem MindBrella. Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost FB skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů. Vývojáři Martin Vastl, Jakub Bareš a designér John Roose ho během 24 hodin vymysleli, naprogramovali a nainstalovali do prohlížečů. „Budeme aplikaci postupně zdokonalovat a pak se ji budeme snažit zpopularizovat na Facebooku,“ řekl John Roose, jeden z autorů. MindBrella je podle něj neziskový projekt a bude záležet jen na uživatelích, zda ho přijmou.
MindBrella je poměrně jednoduchý, ale i užitečný nástroj. Nástroj je navržen na sociální síť Facebook tak, že pod každým příspěvkem a stránkou se uživatelům objeví informace, zda je uživatel nebo stránka sdílí důvěryhodný obsah, sdílí rizikový obsah anebo nese vysoké riziko, že její obsah je plný dezinformací. Nástroj je tedy vhodný pro lidi, kteří nemají čas si ověřovat, zdali navštívená facebooková stránka je důvěryhodná, nebo ne.
Plugin MindBrella si můžete do prohlížeče Google chrome nainstalovat zde. Více o aplikaci zde.
Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.