Kdo jiný než ministerstvo financí by mělo být garantem podávání seriózních informací o stavu ekonomiky. Pod vedením Andreje Babiše však často působí spíše jako Rádio Jerevan, za minulého režimu symbolizující nástroj socialistické propagandy. Jak nyní vychází najevo, jeho nepřesné údaje přivádějí do vážných komplikací paradoxně i prodejce EET, vlajkové lodi ministra financí.
Desítky tisíc neprodaných pokladen
Finanční správa informovala začátkem dubna o tom, že do systému elektronické evidence tržeb je zapojeno zhruba 138 tisíc podnikatelů. Tento počet zahrnuje dvě vlny: První byla spuštěna loni v prosinci a přihlásilo se do ní 41 tisíc podniků z oboru ubytování a stravování. „Zákon stále nesplňují jednotky procent podniků. Dílem EET stále ignorují, dílem nevědí, že se mají evidovat,“ říká k tomu Igor Třeslín, majitel firmy Storyous dodávající pokladní systémy.
[ctete]111342[/ctete]
Druhá vlna týkající se maloobchodu a velkoobchodu navázala v březnu letošního roku. Jak se ukázalo, tady je větší kámen úrazu. Ministerstvo financí původně počítalo s tím, že se do druhé etapy zapojí 250 tisíc obchodníků. Skutečnost je podstatně odlišná, nedosahuje ani poloviny avizovaného odhadu.
Je s podivem, jak mohlo dojít ze strany ministerstva k tak nepochopitelnému omylu. Jisté však je, že tato dezinformace se dramaticky projevila u prodejců on-line pokladen. „Už teď je jasné, že i ve druhé vlně EET si pokladnu koupilo méně podnikatelů, než dodavatelé předpokládali,“ uvedl Třeslín. „Celkově se v součtu za obě vlny může jednat o 40 až 60 procent neprodaných zařízení.“
Dodavatelé se kvůli zvládnutí předpokládaného náporu předzásobili a na skladech mají celkově několik desítek tisíc neprodaných pokladen. „Pro některé to může znamenat opravdový problém, neboť investici do hardware jim může zaplatit až třetí vlna za rok. V té době se však bude jednat o zastaralý hardware, a i tak bude nutné prodávat ho se slevou“ prognózoval Třeslín.
Bumerangový efekt?
Třetí etapa, zahrnující například svobodná povolání, zemědělství, dopravu, lékaře, právníky nebo autoservisy, má podle plánu startovat v březnu 2018. Poslední čtvrtá etapa, kam spadají mimo jiné vybraní řemeslníci, kadeřnice a opraváři, se má zapojit od června téhož roku. Osud minimálně třetí a čtvrté etapy je však nejistý, jelikož bude záležet na výsledku říjnových voleb.
Už dnes dávají dvě parlamentní strany (ODS a TOP 09) najevo, že hodlají systém EET kvůli zbytečné administrativní náročnosti zrušit. Lidovci zase tvrdí, že nepůjdou do vlády, která spustí jeho třetí a čtvrtou etapu. Nejvehementněji tak EET nadále podporují hnutí ANO a ČSSD.
Lze tedy konstatovat, že zavedení on-line pokladen EET, které v této plné verzi fungují jen v Chorvatsku a Slovinsku, se obrací nejen proti všem podnikatelům, na které dopadá, ale i proti jejich prodejcům, kteří byli uvedeni v omyl fatálně špatným odhadem Babišova resortu. A je otázkou, jestli tento „bumerangový efekt“ metly na podnikatele přežijí i někteří z nich.
Není to však jediná věc, kde ministerstvo financí opakovaně působí jako chrlič dezinformací. Je jich celá řada, uveďme čtyři z nich.
1) 18 miliard navíc kvůli EET
S výše uvedeným problémem úzce souvisí kampaň ministerstva financí za 30 milionů korun z kapes daňových poplatníků, spuštěná loni v červnu. „Víte, co znamená 18 miliard? To jsou třeba platy zdravotníků a vybavení 18 nemocnic, nebo za to může být 140 škol a školek, nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic, 4500 měsíčně navíc pro učitele…“ hlásá v reklamním spotu mužský hlas.
Toto číslo bylo od samého počátku považováno za nadsazené. Vycházelo z chorvatských zkušeností, kde dodnes existuje dvojnásobně vyšší šedá ekonomika, a stejně se tu výběr DPH nezvýšil. Více než dvojnásobný výpadek v počtu zapojených podnikatelů pochybnosti o zvýšeném výběru jen umocnil, což nastoluje otázku: Kdo ponese odpovědnost za klamavou reklamu, „náhodně“ vysílanou v televizi v předvolebním čase?
2) Nulový vliv kontrolních hlášení DPH
Generální ředitel finanční správy Martin Janeček si pochvaluje, že zavedení kontrolních hlášení DPH za celý loňský rok vyneslo 10 až 12 miliard korun navíc. „Už těch 10 miliard je důvod do toho projektu jít – podařilo se jich dosáhnout za první rok,“ uvedl v České televizi. Ve skutečnosti se loni výběr DPH zvýšil o 18 miliard korun (o 5,4 procenta), což zhruba odpovídá růstu spotřeby, tedy tržeb v maloobchodu (o 5,8 procenta). Blíže pravdě je konstatování, že na větší výběr DPH zatím mělo zavedení kontrolních hlášení minimální, ne-li nulový vliv.
3) Narůst tržeb kvůli EET o 100 procent?
Letos v lednu zveřejnilo ministerstvo financí v době sílící kritiky systému, mimo jiné kvůli udavačskému webu, že v prosinci stouply tržby v dotčených oborech po startu EET o deset miliard korun, tedy o 100 procent. Toto srovnání provedlo neznámou metodikou na vzorku čtyř procent firem. Krátce nato zveřejnil ČSÚ vlastní statistiku, podle které činil meziroční nárůst tržeb v ubytování a pohostinství po očištění inflace 8 procent, tedy zhruba odpovídající růstu spotřeby. Vliv EET podle ČSÚ nebyl zaznamenán. Ministerstvo později kontrovalo rozmělňujícím prohlášením, že v obou případech byly použity rozdílné metodiky.
4) Náklady na EET a kontrolní hlášení
Samotný Andrej Babiš šířil zavádějící informaci, že spuštění kontrolních hlášení a EET podnikatelům nezvýší náklady. Podnikatel si podle něj za 5000 korun pořídí pokladnu a tuto částku si pak odečte z daní. Opomněl dodat, že je nutné dokoupit i tiskárnu, scanner na snímání EAN kódu zboží, dále něco stojí i provoz systému, internet a software. Celá sestava přijde nejméně na 10 tisíc korun, což pro malého podnikatele není malý výdaj. Je tedy evidentní, že náklady budou několikanásobně vyšší než ty deklarované. Podobné je to s malými plátci DPH, kteří musejí kvůli kontrolním hlášením navíc platit účetní.
Rádio Jerevan vysílá dál
To je jen krátký výčet hlášek Rádia Jerevan alias ministerstva financí. Je jich mnohem víc. Podle Babiše například počet hospod stoupá, zatímco podle asociací pivovarů výrazně klesá, hlavně na venkově.
[ctete]110713[/ctete]
Pozoruhodný byl i způsob, jakým resort prodával loňský přebytkový státní rozpočet. Podle nezávislých ekonomů byl hlavně dílem růstu ekonomiky a spotřeby, nízkých vládních investic a mimořádných příjmů z evropských fondů. Letos vypadá situace s rozpočtem po odeznění některých příznivých efektů mnohem hůře. Březnový výsledek rozpočtu je nejhorší od roku 2012, kdy vrcholila ekonomická krize.
Přesto lze očekávat, že Babišovi marketéři udělají vše proto, aby Rádio Jerevan vysílalo dál. Pořád se ještě najde dost posluchačů, kteří mu uvěří.