Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo Nejvyšší soud USA, aby zamítl žádost zvoleného prezidenta Donalda Trumpa o pozastavení zákona, který by zakázal populární aplikaci TikTok, nebo vynutil její prodej do 19. ledna. Informovala o tom agentura Reuters. Trump chce, aby soud zákon pozastavil tak, aby mohl po svém nástupu do funkce 20. ledna sám najít řešení.
Zákon, který byl schválen v dubnu, vyžaduje, aby se čínský vlastník TikToku ByteDance do 19. ledna zbavil amerických aktiv platformy, nebo čelil zákazu. TikTok se proti tomu brání soudní cestou, u federálního odvolacího soudu ale neuspěl. Proto se v polovině prosince obrátil na nejvyšší soud s žádostí, aby zákon zablokoval. Ten souhlasil, že si vyslechne argumenty příští pátek 10. ledna.
Trump se do sporu vložil minulý týden, když v prohlášení tvrdil, že po svém nástupu do úřadu 20. ledna by chtěl „usilovat o politické řešení sporných otázek v případu“ s TikTokem, a soud požádal, aby mu na to dal čas.
Ministerstvo spravedlnosti ve svém apelu na soud uvedlo, že Trumpově žádosti může být vyhověno pouze v případě, že ByteDance prokáže, že je pravděpodobné, že v přezkoumání uspěje, ale společnost tak neučinila.
Podle ministerstva nikdo nerozporuje, že se Čína „snaží podkopat zájmy USA shromažďováním citlivých dat o Američanech a zapojováním se do skrytých a zhoubných vlivových operací“. Čínská kontrola nad sociální sítí podle něj představuje vážnou hrozbu pro národní bezpečnost.
TikTok také v pátek naléhal na nejvyšší soud, aby zablokoval zákon kvůli svobodě slova, jak ji zaručuje první dodatek ústavy USA. Upozornil, že se Kongres nesnažil zakázat jiné aplikace vlastněné Čínou, jako je Shein nebo Temu, což naznačuje, že „se zaměřil na TikTok kvůli obsahu na sociálních sítích, ne kvůli datům“.
Pokud soud zákon do 19. ledna nezablokuje, bude zakázáno nové stahování TikToku na obchodu s aplikacemi společností Apple a Google, ale stávající uživatelé by zatím stále měli přístup k aplikaci. Služby by se časem zhoršovaly a nakonec by přestaly fungovat úplně.