V představení Malá vizita s hercem Jaroslavem Duškem zazněly neověřené informace o léčbě nákazy koronavirem. V návaznosti na tato doporučení obeslalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) internetové servery s varováním před záznamem pořadu. Kritici hovoří o překročení pravomocí a netransparentním postupu. O případu informoval server iRozhlas.
E-maily rozeslané CTHH odkazují na záznam z představení Malá vizita v Divadle Kampa, ve kterém Jaroslav Dušek společně s Milanem Calábkem a Petrem Knotkem diskutují o léčebných metodách, které mají pomoct v boji s nákazou koronavirem.
Na konci března oslovilo ministerstvo vnitra službu Ulož.to, kterou upozornilo, že se na jejich webu objevilo video obsahující mimo jiné i potenciálně zdraví škodlivé postupy, které mají údajně vyléčit nákazu koronavirem. Podobnou zprávu dostal i portál YouTube. „Nevím, zdali si mě pamatujete, ale setkali jsme se v únoru v Bruselu na konferenci k ochraně voleb. Nyní Vám píši, neboť potřebujeme pomoci s věcí, která se týká aktuální pandemie,“ napsal jeden z pracovníků ministerstva společnosti Google s tím, že by potřeboval „kontaktovat odpovědnou osobu z YouTube, neboť se na českém internetu šíří video ohledně léčby a prevence nákazy COVID-19“. Podle zprávy, kterou Český rozhlas získal na žádost podle informačního zákona, žádá YouTube, aby se tímto problémem vážně zabývalo co nejdříve.
Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva říká, že je standardním postupem, že CTHH monitoruje online dění. „V současné době je pozornost monitoringu rozšířena i na dezinformace týkající se COVID-19, a to v souladu s pokynem vedení ministerstva vnitra, aby CTHH v této oblasti poskytovalo podporu ministerstvu zdravotnictví,“ dodává. Podle něj se ministerstvo opíralo o analýzu ministerstva zdravotnictví (viz níže).
David Šíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví uvedl, že neexistují vědecky podložená data o tom, že metody, které jsou v záznamu doporučovány a které obsahují konkrétní byliny a látky, skutečně prokazují účinky na koronavirus. Zároveň také pro iRozhlas zdůraznil, že resort nikoho k odstranění videa nevyzýval. „Na základně podnětu z ministerstva vnitra jsme pouze zpracovali odborné vyjádření,“ dodal.
K situaci se vyjádřil i spoluautor zákona o právu na informace Oldřich Kužílek (STAN). „Jde o překročení pravomocí v několika rovinách. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám opustilo striktně vymezenou oblast dezinformací a přivlastnilo si právo rozhodovat, co je správný názor, navíc na ideologickém základě.“ Kužílkovi také vadí fakt, že ministerstvo výhrady k videu neprezentovalo veřejně, ale rovnou oslovilo poskytovatele obsahu. „Veškeré výstupy centra by měly být zveřejněny s argumentací a jasnou odpovědností,“ dodává. Nesouhlasí také s tím, že bylo video ministerstvem označené jako nebezpečné. Tvrdí, že šlo o „zásah státu či silného hráče do svobodného šíření informací“, což podle Kužílka splňuje znaky cenzury, kterou zapovídá Listina základních práv a svobod. „Například portál Ulož.to, jak mi řekli, pod vlivem autority ministerstva věc vůbec neprověřoval a ihned uposlechl,“ dodává.
K situaci se vyjádřila i přednášející mediálního práva Monika Hanych z Masarykovy univerzity, podle které o cenzuru nejde. „To by stát musel přímo zasáhnout do obsahu nebo požadovat stažení obsahu,“ vysvětluje. Podle ní je postup podle zákona v pořádku. Dodává, že například Finsko často upozorňuje platformy na dezinformace připisované Kremlu. Podle Hanych je na provozovateli, zda žádosti vyhoví. Pokud by se jednalo o přísný nátlak ze strany státu, už by to považovala za problém.
S Kužílkem souhlasí v tom, že by veškerému problému pomohla transparentnost. Podle Moniky Hanych totiž neveřejné oslovování serverů otevírá otázku, jak často se ministerstvo vnitra do podobných situací angažuje a proč tak činí neveřejně.
Konkrétní weby, které záznam stáhly, se k situaci pro Český rozhlas Plzeň vyjádřily také. Aneta Kapuciánová ze společnosti Seznam.cz říká, že „informace, které ve videu zazněly, nebyly ověřené, a navíc mohly vyvolat neadekvátní reakce lidí“.
Dušek se vyjádřil ke stažení videa z YouTube, které po kontaktování autorům sdělilo, že video porušuje pravidla komunity. „Dál už nám YouTube neodpověděl nic, komunikovali jsme spíš s nějakým algoritmem nebo robotem. Všichni se vymlouvají, nikdo vlastně jakoby neví, co se stalo,“ říká Dušek.
Server Ulož.to na zaslané otázky ohledně stažení videa neodpověděl.
Šéf odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Radek Šubrt Českému rozhlasu Plzeň v odpovědi na žádost o informace napsal, že ministerstvo nikomu nic nenařizovalo. „Zaslání takového upozornění platformě je informační akt, nikoliv akt právní, a tímto aktem se nezakládají práva ani povinnost,“ uzavřel.