Do tří týdnů od konce stavu nebezpečí ministerstvo pro místní rozvoj předloží vládě strategii obnovy území zasaženého povodněmi. Vycházet bude z údajů o škodách, které v příštích týdnech nahlásí jednotlivé kraje. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Na obnovu majetku samospráv ministerstvo vyčlenilo stovky milionů korun v programu Živel a bude žádat jeho podstatné rozšíření. Podporu je možné využít například na opravy poškozených cest, mostů nebo škol. O možnostech dalšího financování bude ministerstvo jednat s Evropskou unií.
„Jakmile voda opadne a dostaneme odhady škod, předložím vládě strategii obnovy zasažených území. Připravené peníze určitě stačit nebudou, proto hledám cesty, jak zajistit další financování. Jednal jsem o tom s ministrem financí nebo šéfem Národní rozvojové banky a budeme usilovat o peníze z Fondu solidarity a dalších evropských zdrojů,“ řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Na předvolební debatě na serveru Blesk.cz uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj na škody po záplavách dokáže dát jednu miliardu nad rámec toho, co již vyčlenilo.
Na obnovu poškozeného majetku obcí a krajů ministerstvo vyčlenilo 200 milionů korun v programu Živel a podle tiskové zprávy o další stovky milionů plánuje částku zvýšit z vlastních zdrojů. Peníze mohou samosprávy použít na opravu a obnovu mostů, komunikací, veřejného osvětlení, prostranství, budov a jejich zařízení. Mohou za ně také nechat odstranit nánosy z vodních toků a nádrží. Na jeden projekt je možné uvolnit až 20 milionů korun. Ministerstvo podle tiskové zprávy připravuje také speciální výzvu určenou pro území, kde kraje vyhlásily stav nebezpečí. Ta se bude řídit vyhodnocením škod a následnou strategií obnovy. Podpora z této výzvy by měla směřovat také na opravy obecních bytů.
Ministerstvo pro místní rozvoj v současnosti koordinuje obnovu v zasaženém území. Podle Bartoše je potřeba, aby se programy podpory různých resortů vzájemně nepřekrývaly, ale doplňovaly. Zároveň chce, aby úřad mohl financovat podporu co nejrychleji. Ministerstvo proto zřídilo skupinu a přímo v terénu budou působit týmy resortu. „Od pátku pracujeme na tom, aby obce a města měly jistotu, že se mohou pustit do oprav infrastruktury hned, jakmile to počasí dovolí,“ dodal Bartoš.
Věří, že škody budou nižší
V roce 2002 způsobily povodně škody v souhrnu zhruba 73 miliard korun. Bartoš věří, že i díky lepší připravenosti země budou škody tentokrát výrazně nižší. „Bohužel ale stále mluvíme o miliardách korun, které bude potřeba vydat na obnovu,“ uvedl ministr. Vedle financování ze státního rozpočtu bude proto ministerstvo pro místní rozvoj usilovat o získání peněz z Fondu solidarity, který je hlavním nástrojem Evropské unie na podporu obnovy po přírodních katastrofách.
Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V zasažených oblastech je komplikovaná dopravní situace, v řadě měst a obcí jsou lidé bez dodávek energie i mobilního signálu. Katastrofální situace byla mimo jiné na Jesenicku, voda se vylila také do Opavy, Krnova, Bohumína nebo Litovle.