Ministerstvo průmyslu vedené bývalým ministrem Karlem Havlíčkem (ANO) si vloni zadalo deset nových posudků, které se týkaly pětice projektů na nové sušárny firmy Cerea z holdingu Agrofert, na něž společnost čerpala evropské dotace. Úředníci měli kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) vymáhat dotace od společnosti zpět. S tím ale nezačali a pomocí posudků se snažili dokázat, že cena za sušárny byla v pořádku. Informuje o tom server iRozhlas.cz.
Stejnou pětici projektů zkoumali auditoři Evropské komise už v roce 2019. Došli tehdy k závěru, že firma neměla na 13,2 milionu korun z unijních peněz nárok. Problémem nebyl jen střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), ale i další střet zájmů, ke kterému došlo při výběrovém řízení na dodavatele.
„Když přišla na začátku roku 2020 do Česka finální zpráva k auditu střetu zájmů Andreje Babiše, české úřady se měly možnost bránit a k jednotlivým výtkám Bruselu vyjádřit. U takzvaného zjištění číslo 12 to ale neudělaly,“ uvádí server iRozhlas.cz.
Úředníci tenkrát v odpovědi do Bruselu poslali jen dva odstavce. V prvním oznámili Evropské komisi, že nebudou předkládat žádost o proplacení těchto pěti dotací, protože projekty spadaly do období, kdy byl Babiš ve vládě, a Agrofert tudíž neměl dle Bruselu na unijní peníze nárok. Druhý odstavec obsahoval jedinou větu: „Požadovaná opatření proto byla zavedena,“ napsali podle serveru úředníci.
„Ačkoliv Bruselu už české úřady pětici dotací pro Cereu nerozporovaly, doporučením komise se neřídily a peníze dceřince neodebraly. Ba naopak. Rozhodly se projekty nechat znovu zhodnotit – konkrétně posoudit cenu obvyklou u zakázek,“ píše iRozhlas.cz.
Posudky za 344 tisíc korun
Resort průmyslu a obchodu tehdy ještě vedený ministrem Havlíčkem udělal celkem deset posudků. Podle něj bylo potřeba nechat projekty znovu posoudit. „Pokud je výklad české strany jiný než Bruselu, pak je podle něj správné doložit to posudky. Totéž dělá i komise. To, že jsou to firmy z holdingu Agrofert, v tom nesmí sehrávat žádnou roli,“ uvedl Havlíček pro iRozhlas.cz.
„Cena za posudky k pětici projektů uvedených pod bodem 1.) žádosti činí 285 tisíc korun bez DPH,“ sdělil úřad redakci na základě dotazu přes informační zákon. S daní tak stály posudky přes 344 tisíc korun.
Evropská komise ale podle informací iRozhlasu.cz nehodlá na svém závěru nic měnit a zjištění 12 je podle ní uzavřené. I vzhledem k tomu, že české úřady nemohly žádat o proplácení dotace a na straně unijního rozpočtu tak nehrozí žádné škody.
Ty ale můžou být na české straně, protože systém financování dotací funguje na takzvaném principu předfinancování. Pět dotací za 13,2 milionu korun už bylo vyplaceno ze státního rozpočtu a až následně si je členský stát vyfakturuje v Bruselu. A ačkoliv unijní auditoři v závěrečné zprávě řekli, že by projekty Cerey neměly mít veřejnou podporu, ministerstvo průmyslu a obchodu zatím nepřistoupilo k vymáhání dotací.