Podmínky ke kandidatuře v lednových volbách na Pražský hrad splnilo devět uchazečů o funkci hlavy státu, rozhodlo ministerstvo vnitra. Na tiskové konferenci to v pátek oznámili náměstek ministra vnitra Petr Vokáč a ředitel odboru voleb Tomáš Jirovec. První kolo voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo bude následovat o dva týdny později.
„Ministerstvu vnitra bylo doručeno 22 kandidátních listin, z toho jedna po lhůtě. Ministerstvo tedy posuzovalo 21 kandidátních listin. Devět kandidátních listin bylo zaregistrováno, protože splnily zákonem stanovené požadavky. Zbylých 12 bylo odmítnuto,“ oznámil na tiskové konferenci náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.
Podmínky pro kandidaturu splnili bývalý předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, politik a diplomat Jaroslav Bašta (SPD), senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborář Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, kteří získali dostatečný počet podpisů senátorů nebo poslanců. Dále pak ekonomka Danuše Nerudová a generál Petr Pavel, kteří získali dostatek platných podpisů občanů. Všichni jmenovaní mohou kandidovat na Hrad, celkem se tak o funkci prezidenta České republiky střetne devět uchazečů.
Naopak kandidovat nebudou podnikatelé Tomáš Březina, Karel Janeček nebo Karel Diviš. Březina měl sice dostatečný počet podpisů, ale jejich chybovost byla přes 27 procent. Provedena tak byl druhá kontrola, která ale stále přesahovala povolenou chybovost tři procenta. Proto mu bylo uznáno jen zhruba 45 tisíc podpisů a jeho kandidátní listina byla odmítnuta. Podobně dopadli Diviš, Janeček i aktivista šířící dezinformace Pavel Zítko.
Zítko se navíc pokoušel dodat další podpisové archy ještě ve čtvrtek večer. To ale zákon neumožňuje a nebylo k nim přihlédnuto. Kandidátní listiny dalších uchazečů o Hrad Václava Hačeckého, Terezie Holovské, Romana Lalika, Libora Hrančíka, Anny Kašné, Romana Hladíka, Josefa Roušala a Jiřího Horvátha byly odmítnuty, protože na základě výzev nebyly vůbec, nebo nedostatečným způsobem napraveny závady, které kandidátní listiny měly.
Zajímavá je také kandidatura prezidentky České asociace povinných Denisy Rohanové. Ta získala podpisy poslanců ČSSD, KSČM, ANO a SPD ještě z minulého volebního období. Ministerstvo vnitra i tak její kandidátní listinu přijalo. „Uznávají se podpisy zákonodárců, kteří drželi mandát v době, kdy byla listina podána. Zákon nestanovuje, odkdy lze podávat kandidátní listiny, takže jsme museli přihlédnout i k podání této kandidátní listiny na podzim loňského roku. Byla podána v době, kdy podepsaní poslanci měli mandát. Proto jsme ji uznali,“ vysvětlil na tiskové konferenci náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.
Kandidáti, kteří podle resortu Víta Rakušana (STAN) nesplnili podmínky potřebné ke kandidatuře na nejvyššího ústavního činitele, se budou moci do 30. listopadu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Po rozhodnutí soudu bude moci Státní volební komise vylosovat přihlášeným kandidátům volební čísla. Podle volebního harmonogramu na to má čas do 16. prosince. Pokud se ale žádný z odmítnutých kandidátů neodvolá, komise přidělí volební čísla 1. prosince.
Podle průzkumů mají nyní největší šance na vítězství bývalý představitel armády a NATO generál Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně ekonomka Danuše Nerudová a bývalý předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Druhý a poslední prezidentský mandát Miloši Zemanovi skončí 8. března.