Návrh nové definice znásilnění chystá ministerstvo spravedlnosti. V červnu ho pak chce prodiskutovat se zástupci stran zastoupených ve sněmovně. Většina stran se podle ministra spravedlnosti na potřebě právní úpravy shodla. Připravují se dvě verze, z nichž jedna zřejmě bude vycházet z absence souhlasu a druhá z projevu nesouhlasu. Poslankyně Barbora Urbanová (STAN), Klára Kocmanová (Piráti) a Eva Decroix (ODS) se shodují, že definice musí být především funkční a musí chránit oběti sexualizovaného násilí.
„Většina stran se dnes shodla na potřebě nové právní úpravy v oblasti sexuálního násilí. Ministerstvo spravedlnosti připraví návrh. V červnu se pak nad návrhem uskuteční další jednání všech stran zastoupených ve sněmovně,“ oznámil po úterním jednání šéf resortu Pavel Blažek (ODS).
Návrhy mají být dva, jeden obsahuje definici znásilnění založenou na absenci souhlasu, druhý na pohlavním styku proti vůli nebo nesouhlasu. Nynější znění stojí na donucení násilím, pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy a na zneužití bezbrannosti oběti. Podle některých odborníků a lidskoprávních organizací je ale tato definice nedostačující a nechrání oběti. Většina z nich prosazuje verzi s absencí souhlasu.
„Nechci bojovat o varianty. Chci dojít ke konsenzu. Názor mám, jasně ho na jednáních vyjadřuji a myslím, že je jasné, jaká varianta je blíže mému srdci. O to ale v tom příběhu nejde, jde o nejfunkčnější ochranu obětí sexualizovaného násilí,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24 Barbora Urbanová.
„Za Piráty upřednostňujeme takovou variantu, která ochrání co nejvíc obětí a bude pokrývat případy, které současná definice nepokrývá. Dlouhodobě prosazuji variantu, která bude pokrývat co nejvíce reálných případů – praxe ukazuje, že v až 70 procentech případů je oběť naprosto paralyzovaná, zamrzlá a nemůže se bránit. To je třeba v zákonně reflektovat,“ napsala deníku FORUM 24 Klára Kocmanová. Dodává ale, že záleží na konkrétním znění obou variant, které ministerstvo připraví.
S tím souhlasí i Eva Decroix. ODS podle ní také hodlá naslouchat odborníkům. „Abychom si prostě neslibovali, že jestli to bude jedna nebo druhá verze, že to bude všespásné, ale opravdu to nadefinovat tak, abychom především postihli celou tu intenzitu veškerých sexuálních útoků a násilí. Od těch, které nespočívají v souloži, až po ty nejvážnější,“ řekla deníku FORUM 24. Dodává, že názor státních zástupců bude pro ni důležitý, aby byla definice funkční.
V diskuzi se podle ní ztrácejí dva zásadní problémy. „Proč oběti v tak nízké míře chodí nahlašovat případy, tam je to pro mě o spolupráci s probační a mediační, posílit podporu obětí, to není o definici. Plánuji nějaký další kulatý stůl, musíme si říci, jak ty cesty otevřít. A pak je tam druhý ohromný problém v rámci justice, a to je důkazní nouze, která je velmi častá. Pokud dnes vycházíme z toho, co vychází ze statistik, že většina znásilnění není nikde na ulici, ale většina znásilnění se děje v rodině, tak v tom okamžiku soudci často naznačují, že mají proti sobě dvě tvrzení. A my musíme tu definici napsat tak, aby soudcům umožnila vzít jedno tvrzení za – řeknu to ošklivě – větší bernou minci.“
Na úpravě trestního zákoníku bude ministerstvo pracovat do června, následně ho bude projednávat se zástupci sněmovních stran. Do konce měsíce by pak měli zákonodárci jednu z variant vybrat. „Od teď do června musí probíhat velmi intenzivní spolupráce právě s celou trestní justicí a samozřejmě i s akademickou půdou, aby byly na stole dvě verze, kdy jedna zřejmě bude více založena na výslovném souhlasu, ale není to ten jediný bod, a ta druhá bude třeba založena na absenci nesouhlasu. Ale to zatím předjímáme,“ soudí Decroix.