Ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách v pátek vydalo informaci o tom, že již nebude zveřejňovat aktuální počty aktivních případů covid-19. Důvodem je podle vyjádření vysoká epidemiologická zátěž. Informace o nově potvrzených případech nemoci covid-19 budou sdělovány s odstupem čtyř týdnů. Takovéto rozhodnutí ale okamžitě spustilo kritiku.
„Z důvodu vysoké epidemiologické zátěže v ČR v posledních týdnech dochází k výraznému zpoždění hlášení o vyléčených pacientech ze strany KHS. Proto budeme v souladu s rozhodnutím sekce hlavní hygieničky Ministerstva zdravotnictví ČR publikovat celkové počty aktivních případů covid-19 až zpětně, a to po doplnění a po validaci dat s časovým odstupem čtyři týdny. Ostatní datové sady, jako např. denní reporting o počtu nakažených, hospitalizace atd., zůstávají beze změny,“ zveřejnilo v pátek ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.
Předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu a místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Michal Klíma upozornil, že „/…/stát nám sděluje nejen, že nás přestává informovat, ale zejména, že v době krize a nouzového stavu není schopen mít data nutná k přijímání rozhodnutí dříve než za 4 týdny. To mi připadá jako jedno z nejstrašnějších sdělení za dlouhou dobu.“
„To jako vážně? V 21. století? Publikace celkového počtu aktivních případů se zpožděním čtyři týdny? Prosím vás, štípněte mne… To abychom nebyli nejhorší a nemohli se srovnávat se státy kolem nás?“ reagovala na twitteru rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.
Tomu, jak vláda pracuje s daty, se před dvěma dny divil i děkan Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer.
„Vždy si říkám, jestli neexistuje nějaký úplně dokonalý model a systém práce s daty, který je navenek skrytý. A pak se jen předstírá a navenek to působí chaoticky. A za tím je propracovaná myšlenka nebo systém. Moc bych si přál, aby to tak bylo. Ale obávám se, že to tak není,“ sdělil Českému rozhlasu.
To jako vážně? V 21. století? Publikace celkového počtu aktivních případů se zpožděním 4 týdny? Prosím vás štípněte mne…To abychom nebyli nejhorší a nemohli se srovnávat se státy kolem nás? https://t.co/2Jt6qWDEe2
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) March 12, 2021
Za včerejšek přibylo v Česku 11 083 pozitivních případů nemoci covid-19. Očkováno bylo ve středu i ve čtvrtek rekordních 44 tisíc lidí. Obě potřebné dávky má k včerejšímu datu přibližně 288 tisíc obyvatel. Aktuálně je hospitalizovaných 8675 nakažených.
Plánované rozvolňování opatření proti šíření koronaviru po 21. březnu pravděpodobně nenastane. Ministr zdravotnictví ale uvedl, že by se mohl zvýšit perimetr při volnočasových aktivitách. Prioritou zůstává návrat dětí do škol.
V Česku se nyní očkují především zdravotníci a senioři. Podle Blatného dostalo minimálně jednu dávku očkování přes 55 procent lidí nad 80 let. Přednostně jsou očkováni také zdravotníci, podle Blatného očkování dostalo přes 60 procent lékařů. V případě lékařů, kteří pracují v akutní lůžkové péči, má očkování zhruba 72 procent z nich.
Do očkování se od začátku března zapojili i praktičtí lékaři, podle ministra registruje své pacienty k vakcinaci přes 63 procent ordinací praktiků. Praktičtí lékaři ke čtvrtečnímu večeru naočkovali svým pacientům přes 57.000 dávek. Podle Blatného jsou mezi lidmi registrovanými k očkování u praktiků z asi 70 procent lidé ve věku 70 až 79 let, dalších asi 20 procent jsou senioři nad 80 let. Praktici mohou očkovat i mladší pacienty, kteří mají více nemocí nebo jim kvůli jejich zdravotnímu stavu hrozí těžký průběh nemoci covid-19.
Otevření registrací pro další věkové skupiny plánuje ministerstvo zdravotnictví od dubna. Blatný řekl, že by mělo jít o skupinu, která je označena v očkovací strategii jako 1.B. „V části 1.B, která by měla být od dubna k dispozici, jsou i některé části infrastruktury,“ řekl Blatný. Dostat by se mělo i na policisty, část z nich podle ministra dostane očkování v zařízeních ministerstva vnitra. Prioritou je ale stále věk, doplnil.
Blatný také zopakoval, že Česko neplánuje omezit očkování vakcínou firmy AstraZeneca. Některé evropské země v minulých dnech očkování nebo podávání vybraných šarží pozastavily kvůli případům úmrtí po očkování. Ve čtvrtek se tak stalo i v Itálii. Stejná šarže jako v Itálii se podle ministra používá i v Česku, souvislost s podezřením ale v ČR nebyla prokázána.