Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES). Důvodem ukončení spolupráce je podle ministerstva příznivý vývoj epidemie a zrychlující se tempo očkování. Agendu bude mít nyní na starosti klinická skupina pro covid, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Podle zástupců skupiny bylo rozhodnutí ministerstva překvapivé, úřad jim žádné podrobnosti nesdělil. Je to rozhodnutí poněkud zvláštní.
Nejdřív zpráva z 18. května (ČTK): „‚Petr Smejkal byl dnes náměstkem ministra (zdravotnictví Martinem) Havrdou informován o tom, že ministr zdravotnictví se rozhodl ukončit spolupráci s MeSES. Žádné podrobnosti nebyly sděleny,‘ napsala ČTK tajemnice skupiny Irena Kotíková. Skupina podle ní připravuje stanovisko, které sdělí na tiskové konferenci v příštích dnech.
Informace o důvodech rozpuštění skupiny neměl ani jeden ze členů skupiny, sdělil sociolog Martin Buchtík. ‚Žádné důvody nám sděleny nebyly,‘ uvedl na twitteru. Jeho slova potvrdil i Smejkal. ,Důvody neuvedli, snad je dodají písemně,‘ řekl webu iROZHLAS.cz. Dodal, že ministerstvo expertní skupinu předem neupozornilo…
Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.“ (ČTK)
Jan Kulveit (Senior Research Scholar, Future of Humanity Institute, Oxford University) činnost skupiny okomentoval na svém facebooku již předtím, 14. května:
„V médiích se dnes nejspíš dočtete nějakou prapodivnou kritiku, ale myslím, že u ‚Mezioborové skupiny pro epidemické situace‘ je asi největší škodou, že vznikla pozdě: dá se říci, že český stát se rozhodl naslouchat odborným poznatkům po vyčerpání všech ostatních alternativ.
Skupina vznikla v kritické situaci, kdy dosavadní postup ovlivněný ideou ‚promořování‘ a selháním části státního aparátu přivedl Česko do jedné z nejhorších situací v Evropě, s nezvládnutou čtvrtou vlnou epidemie, více než 30 tisíci mrtvými, rekordní délkou trvání omezení a projevy v duchu ‚nikdo za nic nemůže‘ a ‚každý sám za sebe‘.
Od doby, kdy rozhodování vlády z větší míry zohledňuje doporučení MeSES, se vývoj dramaticky zlepšil, Česko je nyní v evropském průměru a relativně příznivá situace umožňuje relativně rychlou obnovu života.
Doporučení MeSES přitom nejsou nijak tajemná ani neobvyklá: pokud je porovnáte s doporučeními respektovaných zahraničních skupin a organizací jako britské SAGE, amerického CDC, evropské ECDC, WHO, nebo i s běžnou odbornou literaturou, snadno se ukáže, že jde prostě o běžné mainstreamové poznatky o zvládání covidu-19. Oproti tomu ke katastrofě Česko přivedla originální ‚česká cesta‘, založená na názorech z mainstreamového pohledu disentních (idea ‚promořování‘, přejmenovaná na ‚přirozenou imunizaci‘), odporu k testování, zlehčování rizik nemoci covid-19, pozdní reakce založené na obsazenosti nemocnic atd.
Ani organizační struktura MeSES není nějak unikátní – je přímo inspirována britskou ‚Scientific Advisory Group for Emergencies‘, kde hlavním rozdílem je, že MeSES je ustaven na úrovni MZČR, kdežto SAGE radí vládě. V obou případech jde o apolitické skupiny s převažujícím zastoupením akademiků, jejichž hlavním smyslem je vzít existující výzkum a na jeho základě sestavit odborně odůvodněné podklady a doporučení pro rozhodování exekutivy. V případě absence výzkumu pak vzít alespoň odborný odhad.
Z mojí dosavadní zkušenosti s členy MeSES jde kromě odbornosti o lidi slušné, motivované snahou pomoci zemi v krizi. V žádném případě také nejde o fachidioty, kteří vidí a chápou pouze svoji kliniku/fitness/divadlo/školu/laboratoř. Myslím, že MeSES celkem plní i snahu o mezioborový pohled, snažící se zohlednit různé obory a různé společenské zájmy. Pro skupinu je běžná živá vnitřní diskuse.
Jak jsem předpovídal: s poklesem epidemie se zase ozvou hlasy ‚odborníků na růst epidemie‘, kterým česká vláda i česká veřejnost naslouchala většinu léta a podzimu 2020. Nicméně tentokrát jsem mírný optimista*, myslím že Česko už má ‚únikovou rychlost‘ vakcinace a trend už se nezmění. (* s tím, že existuje riziko escape variant a je nutné na ně být připraveni).“
Sociolog a ředitel ústavu STEM Martin Buchtík 19. května na facebooku k možnostem dalšího vývoje a osudu skupiny píše:
„Několik postřehů k vývoji situace a stručně k #MESES
– Máme teď díky očkování v posledních týdnech solidní únikovou rychlost. Když někdo neobrátí strategii návratu do normálu vzhůru nohama a nevyhlásí za týden, že je konec všech opatření, je šance na zvrat podle modelů velmi nízká.
– Pravděpodobnost návratu epidemie na podzim je spíš nízká, ale hodně by pomohly tři klíčové věci: 1) Vysoká proočkovanost populace – což asi vzhledem k ochotě mladších lidí nechat se očkovat není samozřejmé, 2) Identifikace mutací – tedy sekvenace vzorků, pravidla při návratu z rizikových zemí, 3) Brzdný mechanismus, který i ve žhavé volební kampani bude umět v zásadě automatizovaně aktivovat některá opatření. S tím souvisí, že zahodit veškerou infrastrukturu testovaní, trasování a podobně je špatný nápad. Ta šance, že to bude masivně potřeba, sice není vysoká, ale i když údržba bude stát stovky milionů, je to pořád maximálně jeden den lockdownu.
– V dalším volebním období by mohla vzniknout instituce, která bude schopna aktivovat přední odborníky z různých oborů a poskytnout jim zázemí při řešení kritických situací. Takové instituce jsou ve vyspělém světě obvyklé, jejich postavení trvá mnoho let. Jak to udělat, aby to nedopadlo jako vývoj české vakcíny, je samozřejmě trochu oříšek.
– Jsem vděčný, že žiji v zemi, kde jsem mohl dosáhnout na vzdělání, kde můžu dělat práci, kterou považuju za užitečnou, a můžu vyjádřit svůj názor, aniž bych ohrozil svou rodinu. Považuji za samozřejmé, že v rámci svých kompetencí lidem v téhle zemi pomůžu, když to bude potřeba. Udělal by to skoro každý. Jestli jsou lidé v konkrétním momentu reprezentováni nějakými politiky, nebo jinými, není v tomto ohledu až tak podstatné. Ti různě přicházejí a odcházejí, lidé ne. Pomáhat je normální.
– Někdy před sebou máte jen špatné volby. Pro rozhodnutí hodně pomáhá nezapomínat, že za těmi volbami jsou konkrétní osudy konkrétních lidí. To tedy nedělá to rozhodnutí lehčím.“
Další člen skupiny Zdeněk Hel na facebooku 18. května píše:
„Se zklamáním a znepokojením jsme dnes přijali zprávu ministerstva zdravotnictví o ukončení spolupráce se skupinou MeSES. Za posledních několik týdnů se v České republice podařilo více prosadit zásady ,evidence-based medicine‘, tedy rozhodování ve zdravotnictví na základě vědeckých faktů. Ve spolupráci s ministerstvem a jinými spolupracovníky jsme pomohli vytvořit strategii na uvolnění ochranných opatření a postupný přechod k normálnímu stavu, návrat dětí do škol, monitorování šíření agresivních variant viru SARS-CoV-2, používání monoklonálních protilátek, postupný přechod k PCR testování, kontroly kvality antigenních testů, zdokonalení metod trasování, prodloužení příspěvku k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě a mnoho dalšího.
Od začátku naší činnosti bylo důležité, že působíme čistě na odborné bázi a naše odborné názory jsou nezávislé na vládě či politických uskupeních. Pandemie není ani zdaleka u konce. Při současné rychlosti uvolňování se dá očekávat zastavení poklesu a mírný nárůst incidence covid-19 v příštích týdnech a měsících. Relativní pokles okamžitého zdravotního rizika způsobí snížení zájmu o vakcinaci. Nedostatečná proočkovanost populace a částečné odeznění imunitní ochrany vytvořené během jednotlivých vln epidemie vytvoří prostředí pro šíření agresivních variant viru koncem léta a na podzim tohoto roku. Kritický a nezávislý odborný pohled na opatření v boji proti epidemii bude zapotřebí ve stejné míře jako doposud. Členové skupiny MeSES budou i nadále pokračovat ve své práci. Předem děkujeme všem občanům České republiky za jejich podporu.“
Náhlé rozhodnutí ministra zdravotnictví je skutečně poněkud podivné. Jako by si na ministerstvu mysleli, že je vyhráno. Už jsme to zažili loni v létě. To jsme byli „best in covid“. Pak najednou na podzim přišel dost prudký zlom. Dělá to dojem, že někteří politici uvažují v horizontu nejbližších týdnů. Když pak přijde požár, najednou se diví.
Na twitteru Andreje Babiše se dnes (ve středu) objevilo sdělení: „Chci říct, že si velice vážím odbornosti a nasazení členů MeSESu. Pomohli naší zemi. A i když je teď situace výrazně lepší, nesmíme ani následující týdny a měsíce nic podcenit. Rád bych s nimi dál spolupracoval, a proto jsem už včera oslovil pány Smejkala a Hela a nabídnul jim, aby skupina radila přímo Radě vlády pro zdravotní rizika, kde mají už teď svého zástupce.“
Hned to schytal od Mariana Jurečky (KDU-ČSL): „To je od vás dobrá komedie a tak proč místo tweetu se neumíte domluvit se svým ministrem, ať dále @ZdravkoOnline s tímto týmem odborníků úzce spolupracuje? Chápu, tohle je PR a věcně to neřešíte, stejně jako vysávání peněz rozpočtu zdravotnictví ministrem @PArenberger.“
Tak uvidíme, jak si činitelé tu komunikaci na vládě ještě vyřeší.