Ministr kultury Martin Baxa (ODS) společně se zástupci ostatních vládních stran na úterní tiskové konferenci představil návrh na zvýšení měsíčních poplatků veřejnoprávní České televizi a Českému rozhlasu. Nově by se mělo za televizi platit 160 a za rozhlas 55 korun.
„Veřejnoprávní média mají vysokou kvalitu a důvěryhodnost,“ uvedl ministr Baxa novelu. Připomněl, že poplatky se dlouho nezměnily. V případě televize jsou stejné od roku 2008 a v případě rozhlasu od roku 2005. Doposud lidé platili jeden poplatek za celou domácnost, podnikatelé a firmy za každý přijímač. U televize činil 135 a u rozhlasu 45 korun měsíčně. Podle navrhované novely by se měla tato částka zvýšit o 25 korun u televize, tedy na 160 korun. Rozhlas bude stát o 10 korun víc, tedy 55 korun.
„Zvyšování poplatků a rozšíření okruhu poplatníků se projeví, pokud půjde vše dle legislativního plánu, od 1. ledna 2025, tedy v době, kdy ekonomická situace bude pro občany příznivější,“ dodal Baxa.
Součástí takzvané velké mediální novely je také rozšíření okruhu poplatníků. Nově mají platit i lidé, kteří mohou veřejnoprávní média využívat například i z chytrého telefonu nebo počítače.
Na tiskové konferenci kromě ministra byli také poslanci Marek Benda (ODS), Šimon Heller (KDU-ČSL), Jan Jakob (TOP09), Jan Lacina (STAN), Jakub Michálek (Piráti) a zástupci veřejnoprávních médií.
„Debata o financování veřejnoprávních médií není nikdy snadná. Existují různé představy o tom, jak jim udržitelné příjmy zajistit. Dnes představená varianta je podle mne dobrým způsobem, jak veřejnoprávní média financovat transparentně, předvídatelně a bez ohledu na politickou situaci,“ řekl Benda.
„Jsme si vědomi toho, že je potřeba šetřit, ale zároveň víme, že každá kvalitní služba něco stojí,“ řekl k novele poslanec Heller.
„Jsem rád, že jsme se shodli na této variantě a udělali další krok k splnění programového prohlášení vlády,“ dodal Jakob.
Požadavky na zvýšení částky se v posledních letech ozývaly z obou veřejnoprávních médií. V červnu ředitel televize Petr Dvořák, jehož mandát vyprší na konci září, v senátu řekl, že obě média navrhují zvýšit koncesionářský poplatek o 15 korun měsíčně. Za televizi by tak lidé platili 150 Kč a za rozhlas 60 Kč. Zároveň by oba veřejnoprávní vysílatelé chtěli změnit definici toho, kdo má být plátcem poplatku.
Koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média se platí v deseti zemích Evropské unie. Ve většině z těchto zemí jsou poplatky za rozhlas a televizi spojené, nejvyšší částku měsíčně zaplatí lidé v Německu (přibližně 440 korun) a Rakousku (320 až 735 korun, liší se v jednotlivých spolkových zemích). Nejméně se za veřejnoprávní média platí v Portugalsku a Řecku, a to přibližně 70 korun.