Ministr zdravotnictví Jan Blatný zahájil svoji misi nešťastně. Ačkoli slíbil větší otevřenost, fabuloval kolem výzvy k odstoupení premiéra Babiše, předvedl amatérskou expertní chybu, ale co je nejzávažnější, dostává se do sporu s lékařskou obcí.
Premiér Andrej Babiš v lednu letošního roku odsoudil demonstrace Milionu chvilek jako místo nenávisti. „Jejich společné motto je nepřátelství vůči mé osobě. Už to je za čárou, není se o čem bavit. Všechna čest, že se jim podařilo shromáždit tolik lidí, které žene nenávist proti Babišovi,“ reagoval v Partii televize Prima na otázku, jak nahlíží na aktivity tohoto spolku.
Babišova otočka
Dnes se premiér tváří, že mu nevadí podpis nového ministra Blatného pod peticí Chvilka pro rezignaci, kterou spustil Milion chvilek v únoru 2018 s výzvou k Babišově rezignaci.
„My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!“ uvádí text petice, kterou Blatný podepsal s manželkou Danou.
Babiš nyní reaguje, že mu to nevadí, že se do vlády snaží vybírat vždy odborníky a nevybírá je podle sympatií vůči své osobě. „A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory,“ uvedl. To je samozřejmě holý nesmysl.
Premiér si do vlády vybírá takové ministry, které může ovládat a manipulovat, jsou ochotní snášet jeho cholerickou letoru, a především budou důsledně hájit jeho zájmy. Pokud se přihodí karambol, který by mohl poškodit mediální obraz hnutí ANO, jsou okamžitě vyškrtnuti jako spotřební materiál.
Jiná kritéria
Proto jsou chýry vytvářené i částí lékařské obce a hojně rozvíjené mediální divizí Agrofertu, že do čela krizového resortu přichází odvážný, slušný a uznávaný odborník, velmi idealistické. V oboru svého zaměření dětské hematologie určitě ano, ale to neznamená vše. Skutečnost je daleko prozaičtější.
Doktor Blatný byl vybrán právě proto, že výše uvedená kritéria splňuje, a lepší a vhodnější kandidáti je neakceptují. Nemluvě o tom, že šéf ANO i po zkušenostech s Adamem Vojtěchem nesahá do vlastních řad, protože svým lidem nevěří a pohrdá jimi.
Nebo si snad někdo představuje, že by ministr Blatný, který do vlády vstoupil navzdory svému původnímu přesvědčení, hlasoval třeba proti reakci vlády na rezoluci Evropského parlamentu odsuzující střet zájmů premiéra Babiše? Tak odvážný zase není, a pokud by tak náhodou učinil, dlouho by se ve vládě neohřál.
Průhledná lež
Babišova reakce byla jen z nouze ctností, protože „detail“ s podpisem petice jeho týmu nepochybně unikl. Pokud by ho rovnou nevyhodnotil jako absurdní a rizikový, jistě by novému ministrovi připravil nástin komunikační linky, pokud by na toto citlivé téma padly dotazy.
To se zjevně nestalo. Nepolitika Blatného otázka na petici Milionu chvilek zaskočila. Nejprve v přímém přenosu na tiskové konferenci s Babišem za zády lhal, že nic nepodepsal. V trapných vytáčkách pokračoval i v rozhovoru pro Právo, kde dokonce připustil, že se za něj mohl podepsat někdo jiný. „Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím,“ bránil se.
Podpis pod výzvu k Babišově demisi přiznal až poté, kdy vyšlo najevo, že byla odeslána z jeho pracovního e-mailu a ještě musela být potvrzena ověřovacím mailem. Je nevysvětlitelné, proč by se někdo před dvěma lety naboural do jeho e-mailové adresy a podepisoval za něj petici.
Teprve poté hodil „záchranné lano“ Babiš, i když jeho soukromá reakce byla určitě turbulentnější. Mezitím se Blatný svým kličkováním znemožnil a pozbyl důvěry na samotném počátku.
Prohra vlády se stavem nouze
Zarazila i Blatného neznalost významu reprodukčního čísla R, udávajícího dynamiku epidemie. „Jestliže budeme mít nakažených tisíc, reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet na 1500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde jenom o sto tisíc,“ prohlásil. Sekl se o milion.
Jestliže je reprodukční číslo 1,1, podle údajů ministerstva zdravotnictví to znamená, že milion lidí nakazí dalších 1,1 milionu. O ústupu epidemie lze hovořit v tom případě, pokud se reprodukční číslo R stabilizuje pod hodnotou 1. Není to sice zásadní selhání, ale důvěře v expertní rozhodování to nepřidá.
Blatný se neuvedl ani v poslanecké sněmovně. Zmizel z jednacího sálu, podobně jako Babiš, při projednávání prodloužení nouzového stavu. Kdo jiný by měl být přítomen u tak zásadní materie než premiér a ministr zdravotnictví? Možná i tato arogance způsobila, že vládě neprošel její návrh prodloužit nouzový stav o měsíc do 3. prosince, pro který hlasovaly jen kluby ANO a ČSSD, ale pouze do 20. listopadu.
Rozpor se zástupci lékařů
Největším minovým polem, na němž se Blatný pohybuje, je přístup k řešení epidemie koronaviru. Zatím žádnou strategii nepředložil, což by se dalo od adepta na takto žhavý post očekávat, kromě slibu větší otevřenosti a odůvodnění přijímaných opatření. To ovšem slibovali i jeho předchůdci a Blatného otevřenost se zadrhla už první den.
Rýsuje se zásadní spor. Blatný nepatří mezi stoupence tvrdých restrikcí, na jaře označil koronavirus za „těžší chřipku“ a míní, že současná opatření není potřeba zpřísňovat. S tímto přístupem jede na jedné vlně s okruhem ANO, i když dnes Česko spadlo na dno světových tabulek vývoje nákazy i úmrtí.
Tím se nový ministr dostává do rozporu s Českou lékařskou komorou. Její prezident Milan Kubek naopak požaduje další zpřísnění. „Opatření, která u nás platí dnes, jsou nesrovnatelně mírnější než na jaře. A situace je přitom nesrovnatelně vážnější,“ varuje. Celkový počet zemřelých během první vlny pandemie připadá podle něj v současné době na pouhé dva dny.
„Přece se takhle nemůžeme plácat několik měsíců. Nemůžeme mít zavřené školy a polovinu národa, která nesmí pracovat. Zdravotníci v řadě nemocnic už doslova padají na hubu. Nechápu to přešlapování. Ale rozumím tomu, že vláda s tímto přístupem ztrácí den ode dne důvěru veřejnosti,“ dodal Kubek.
Blatný musel dobře vědět, do čeho jde. Už dnes by se možná mohly vypisovat sázkařské kurzy, jak dlouho ve funkci vydrží. Start ministerské dráhy mu nevyšel.