Ministr životního prostředí ve vládě Andreje Babiše, skutečného vlastníka Agrofertu, Richard Brabec, dříve ředitel chemické továrny Lovochemie z holdingu Agrofert, se do kauzy otrávení řeky Bečvy zaplétá stále trapněji. A stále znovu a znovu je usvědčován ze lží. Nedávné prohlášení, že má od policie zakázáno poskytovat informace, policejní prezidium hned nato dementovalo. Nyní zase oznámil, že ve věci dalších dvou úniků chemikálií do Bečvy vede rožnovská radnice správní řízení. A co na to Městský úřad v Rožnově pod Radhoštěm? Žádné takové řízení v běhu není.
Tak takhle to dopadá, když má Babišův ministr zajistit, aby byla řádně vyšetřena otřesná ekologická katastrofa, ve které je jedním z podezřelých chemička DEZA z Babišova holdingu. Lež stíhá lež a mlha, která se kolem toho vypouští, je už teď hustší než ta, co bývá zrána nad Bečvou.
Začalo to hned 20. září, kdy se řekou začal valit jed. Tehdy jsme si vyslechli Brabcovo sebevědomé prohlášení, že viník bude dopaden „v řádu dnů“. Pak následovalo omlouvání a vymlouvání na dlouhé lhůty toho či onoho, poslouchali jsme, že na výsledky rozborů a dalších prováděných šetření musíme trpělivě čekat. Není tedy divu, že mnozí občané, ale i politici už nabývají podezření, že by taky dost dobře mohlo jít o příslovečné zametání pod koberec v zájmu oné konkrétní chemické továrny. Kterou ovšem ministr Brabec ze seznamu viníků vyloučil hned na začátku, jaksi preventivně.
Dne 1. října, těsně před krajskými volbami, na svůj twitterový účet mj. napsal: „Policie aktuálně prověřuje firmy v areálu Tesla Rožnov, odkud vede kanál do Bečvy. Těm, kteří se tuhle katastrofu snažili zneužít před volbami: Firmu DEZA jako původce znečištění už dříve vyloučily policie i ČIŽP.“
Teď, dva měsíce po volbách, ovšem tentýž ministr životního prostředí Brabec prohlašuje: „Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kvůli únikům různých látek do Bečvy kontroluje 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA.“
Policejní vyšetřování se oproti slibu vleče už nejen mnoho dnů, ale dokonce týdnů a měsíců, a viníka stále ještě neznáme. Jak na to přijde řeč, ať už se strany opozice, nebo novinářů, začnou si členové vlády protiřečit a mlžit a snaží se toho co nejvíc zatajovat. Což zase jen zvyšuje celkem pochopitelné podezření, že se tu „někdo“ pokouší vypouštět kouřové clony v zájmu ochrany Babišovy chemičky.
A tak měl ministr životního prostředí Brabec ve sněmovně před poslanci vysvětlovat, proč on sám i Česká inspekce životního prostředí, která je jeho ministerstvu podřízena, odmítají poskytovat informace o postupu vyšetřování obrovské ekologické katastrofy, která vedla k úhynu desítek tun ryb a zničení života v Bečvě. Příslušnému sněmovnímu výboru pro životní prostředí i poslanecké sněmovně, které je vláda odpovědná. Brabec k věci prohlásil: „Odpověď na vaše výzvy nebo dotazy, kdo na toto dal embargo: no policie.“ A aby tomu všichni uvěřili, ještě zdůraznil: „Embargo jednoznačně od policie. Prostě oni – říkám, už podle trestního zákoníku – jasně říkali: ‚Ne, nepřejeme si, aby o tom kdokoliv hovořil.‘“
Netrvalo ale dlouho a policie se proti jeho výrokům rázně ohradila: žádné takové přání nevyslovila, poskytovat informace nezakázala. „V prvé řadě je třeba říci, že Policie ČR, ani nikdo jiný na případ Bečva žádné informační embargo neuvalil,“ uvedla zcela jasně mluvčí policie Kateřina Rendlová.
Skoro by se chtělo uvěřit, že po takové veřejné blamáži si pan ministr třikrát rozmyslí, než vypustí do světa nějakou další nepravdu. Ale to by byl příliš optimistický předpoklad. Ve vládě, jejíž předseda je z nějakých lží či blábolů usvědčen každou chvíli, se na nějakou pravdomluvnost zjevně moc nehraje. A tak jsme mohli slyšet, opět od pultíku v jednacím sále sněmovny, kterak Richard Brabec prohlašuje, že dva úniky škodlivých látek následující po masivní otravě z 20. září řeší úřad v Rožnově pod Radhoštěm ve správním řízení.
Na oficiálním webu ministerstva životního prostředí je aktuálně ke čtení text s názvem „Vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce k únikům škodlivých látek do Bečvy“. Mimo jiné se v něm uvádí: „Od 20. září máme potvrzené tři úniky škodlivých látek v nadlimitních koncentracích do Bečvy z areálu Tesly Rožnov – kyanidy, nikl a dusitany. (…) V souvislosti s druhým a třetím případem již vede správní řízení úřad v Rožnově pod Radhoštěm, a to se dvěma firmami z areálu Tesly Rožnov.“
Městský úřad v Rožnově pod Radhoštěm ovšem obratem rázně popřel, že by s konkrétními firmami v souvislosti s úniky chemických látek do Bečvy nějaké správní řízení vedl. Na dotaz České televize mluvčí městského úřadu Petra Graclíková uvedla: „Městský úřad Rožnov pod Radhoštěm žádné správní řízení v případu úniku niklu do řeky Bečvy z konce října nevede. V současné době prověřujeme v této věci podnět na porušení kanalizačního řadu. Jedná se o úkony před zahájením správního řízení, jelikož šetření není ukončeno, jméno firmy nebudeme sdělovat…“
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na adresu ministra Brabce na twitteru poznamenala: „U Vás to vypadá, že pravdu říkáte, jen když se spletete.“ A na facebooku dodala: „Celou dobu se chováte jako advokát chemičky DEZA z holdingu Agrofert, jehož jste byl zaměstnancem. A lidé zaměstnancům Agrofertu už zkrátka nevěří. Ani vám, ani holdingovému mluvčímu, který po nehodě také lživě tvrdil, že DEZA s kyanidy nenakládá. Inspekce životního prostředí to přitom vyvrátila. V celé kauze jste jen železnou koulí na noze těch, kteří se chtějí dobrat pravdy. Prosím, rezignujte a přestaňte konečně překážet.“
K rezignaci Brabce vyzval i místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík, a to proto, že podle jeho názoru „buď selhal, nebo kryje soukromou firmu“. Brabec rezignovat odmítl.
Důvěra ve vládu je tedy nyní asi taková, že když některý její člen pozdraví „Dobré poledne“, je záhodno si to ověřit, protože je dost možné, že právě odbila půlnoc.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.