Ministr Jan Chvojka z ČSSD je velkým kritikem novely zákona o veřejnoprávních médiích. Nelíbí se mu zejména navrhovaný způsob výběru členů Rady České televize i Českého rozhlasu, který prosazuje poslanec hnutí ANO Martin Komárek a s ním zástupkyně iniciativy Svobodu médiím! Hana Marvanová. V rozhovoru pro FORUM 24 uvedl, že zákon v tomto volebním období pravděpodobně přijat nebude, a také popsal, co všechno je na něm problematické.
Pane ministře, poměrně ostře kritizujete navrhovanou novelu týkající se veřejnoprávních médií. Co je podle vás její největší problém?
Těch problémů je víc. Jedním je legislativně technická stránka, která není dobře vypilována. Používá se zde například termín způsobilost k právním úkonům, což dnes v právním řádu nemáme. To je ale samozřejmě věc, která by se dala upravit v legislativním procesu. Zásadní věcí je způsob nominace členů Rad České televize a Českého rozhlasu.
V čem konkrétně?
Existuje seznam dvaadvaceti subjektů, které by měly vysílat každý po jednom členovi. To, jak tento seznam vznikl, je opravdu podivné. Vůbec nevíme, kdo s nimi přišel, jak se vybíralo, že se bude jednat právě o tyto subjekty. Já jsem toho názoru, že by mělo zůstat u volby poslaneckou sněmovnou.
[ctete]97590[/ctete]
Co říkáte na argument, že se jedná o odpolitizování veřejnoprávních médií?
Co se týče šíře toho, kdo dnes může nominovat, je současný zákon mnohem širší. Paradoxně mám pocit, že jde o zúžení té nominace. Volba poslaneckou sněmovnou je racionální, jedná se o zástupce voličů, jsou zde zastoupeny různé názorové proudy a je to mnohem transparentnější než nějaká delegace dvaceti dvou subjektů na základě toho, že si někdo vymyslí nějaký shortlist vyvolených.
Komu by prosazovaná novela nejvíce hrála do karet?
Největší střet zájmů u daných subjektů vidím u těch, které jsou navázány na byznys s Českou televizí. Jedná se například o Asociaci producentů, máme tam FITES, Asociaci režisérů a scenáristů… Není správné, že sdružení, která mají v České televizi obchodní zájmy, by zároveň měly být těmi, kdo nominují své zástupce do Rady České televize.
Myslíte, že je vůbec potřeba tento zákon novelizovat?
Já jsem poslancem sedm let a než jsem se stal ministrem, byl jsem každé pondělí v poslanecké kanceláři. Nepamatuji si, že by za mnou přišel nějaký občan s tím, že má pocit, že Česká televize je nějakým způsobem závislá na politicích, že Rada České televize je volena politiky a to někomu vadí. Lidé řeší výši důchodů, mnoho dalších věcí, ale opravdu není společenským problémem to, že do Rady ČT jsou kandidáti voleni poslaneckou sněmovnou. Je to přirozené jako například u veřejného ochránce práv. Opravdu mi nedává smysl, že to někdo chce změnit, a to navíc takto bizarním způsobem. Ona je zajímavá i otázka toho čísla? Proč právě dvacet dva? Proč ne deset, patnáct nebo čtyřicet? Proč zrovna tyto organizace? Připadá mi, že někdo si sedl k počítači a podíval se, jaké organizace mají jaké zájmy. Jedná se o mix celkem důvěryhodných organizací s těmi, které mají v České televizi nějaké obchodní zájmy.
[ctete]97259[/ctete]
Odpověděl vám někdo na tyto vaše připomínky? Ať už doktorka Marvanová, nebo poslanec Martin Komárek, který návrh prosazuje.
Pan Komárek o tom hovořil a říkal, že číslo dvacet dva vyšlo na základě toho, že se podíval, jaké důvěryhodné instituce tady máme a že jich našel právě tolik. Víc jich prý není. To je velmi zvláštní odůvodnění.
Jak se díváte na vliv uskupení Svobodu médiím! a paní Marvanové?
Napadá mě taková spekulativní otázka, proč tři subjekty, které jsou také ve zmiňovaném seznamu – FITES, Český atletický výbor a Herecká asociace, jsou zároveň účastníky iniciativy Vraťte nám stát, kde je také vůdčí osobností paní Marvanová. To je jeden z důkazů toho, že výběr daných subjektů je velmi zvláštní. Podle mého názoru to takzvané odpolitizování Rad ČT a ČRo znamená větší závislost na daných subjektech a jejich obchodních zájmech.
Vidíte v celém návrhu i možnost většího vlivu pro hnutí ANO?
Minimálně zde vidím vliv pana kolegy Komárka, který velmi bojuje za to, aby byl tento zákon v poslanecké sněmovně schválen. U hnutí ANO je ale vidět rozpolcenost názorů, například pan poslanec Martin Kolovratník je kritikem celého návrhu.
Má v takové konstelaci ten zákon vůbec šanci projít?
Už je půlka února, takže jakýkoli návrh zákona, ať už vládní, či poslanecký, má spíše menší šanci na to, že by v poslanecké sněmovně prošel. V říjnu budou volby, poběží volební kampaň…
[ctete]90097[/ctete]
Když jste zmínil volby, vidíte i problematičnost novely v jejím načasování? Měl by takový zákon ležet na stole právě ve volebním roce?
Já jsem to zmiňoval několikrát. Taková věc by se měla řešit na začátku volebního období, nikoli na konci. Paní Marvanová sice argumentuje tím, že se tento návrh připravoval na ministerstvu kultury, a tudíž se čekalo, že bude předložen panem ministrem Hermanem. Já jsem ale získal informaci, že se na něm sice pracovalo, ale že obrysy zákona byly úplně jiné, než říká paní Marvanová. Je to úsměvné, myslím si, že takovéto zákony by na konci volebního období přicházet neměly.
Jak se na tu novelu dívají vaši vládní kolegové?
Já jsem na vládě navrhoval negativní stanovisko. Návrh měl podporu hnutí ANO, lidovci navrhli stanovisko neutrální.
Takže se dá říci, že lidovci, přestože na jejich ministerstvu vznikal zákon jiný, nyní podporují tento?
Na ministerstvu kultury vznikala novela, která podle mého názoru měla za cíl nějakým způsobem upravit zákon stávající. Ten zákon je do určité míry zastaralý. Ale opravdu si nemyslím, že by nominaci do Rad ČT a ČRo řešil tímto způsobem. Lidovci se ale k poslaneckému zákonu pana Komárka přiklonili možná i proto, že je pod ním podepsán i pan Gabal.
[ctete]90002[/ctete]
Říkáte, že je pravděpodobné, že novela neprojde. Pokud by ale po volbách došlo k nějakému přeskupení sil v poslanecké sněmovně, mohlo by se tak stát v dalším volebním období.
To je otázka. Hnutí ANO je nejednotné, takže si nemyslím, že se dá stoprocentně říci, že by po volbách muselo být jasné, že ten zákon projde.
Zaznamenal jste, jak je tento zákon důležitý pro Andreje Babiše?
Netroufám si to hodnotit. Za hnutí ANO hovoří v tomto ohledu dva lidé s protichůdnými názory, pánové Komárek a Kolovratník. Je samozřejmě možné, že na tom může mít nějaký zájem, nicméně ale nejvíce celou věc prosazuje pan Komárek, který ale čas od času vymýšlí různé nesmyslné návrhy. Nemusí to tak vůbec být něco, co prosazuje Andrej Babiš, ale spíše partyzánská akce Martina Komárka.