Obnova nabourané ekonomiky bude stát spoustu peněz. Často se připomíná takzvaný Marshallův plán, který pomohl Evropě se po válce postavit na nohy, a tím také zabránit sociální katastrofě a udržet mír na tři čtvrtě století. Pojem teď použil i ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.
V rozhovoru pro Lidovky.cz dostal Hamáček otázku: „Už jste v souvislosti s opětovným nastartováním hospodářství slyšel nějakou chytrou radu?“
Hamáček: „Chytrých rad je spousta, ale osobně bych preferoval nějaký koncepční plán. Republika bude potřebovat něco, jako byl Marshallův plán nebo Rooseveltův New Deal. To se nedá vymyslet za odpoledne.“
Za odpoledne asi ne. Naše vláda ovšem zatím nemá ani plán ohledně současné krize, a to ani po uplynutí dvou měsíců. Opozice chtěla přitom o něčem takovém jednat už na konci ledna.
S obdobou Marshallova plánu už ale přišla Evropská unie. Jak jsme tu už psali, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v textu otištěném několika evropskými médii píše, že Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie COVID-19. Jeho stěžejní součástí bude příští sedmiletý rozpočet EU, jehož podoba se musí proti nedávným návrhům změnit.
„Navrhli jsme nový systém s názvem SURE, který má zajistit, aby si lidé mohli udržet zaměstnání a příjmy, a také aby se zajistilo, že podniky mohou zůstat v klidu, zatímco jsme ve stavu hibernace. Tento program poskytne 100 miliard eur na pomoc vládám, aby dokázaly vyrovnat rozdíl, pokud by vám vaše společnost musela zkrátit pracovní hodiny – a může podpořit i osoby samostatně výdělečně činné. To pomůže těm, kteří to potřebují, platit nájem, účty nebo jídlo, a udržet přitom další podniky naživu,“ uvedla šéfka EK.
Von der Leyenová dále píše, že v této krizi nemůže dojít jen na poloviční opatření. „Budeme potřebovat rozsáhlé investice ve formě Marshallova plánu pro Evropu… peníze v našem příštím rozpočtu musí být investovány inteligentním a udržitelným způsobem… v budoucnosti musíme strategicky investovat, například do inovativního výzkumu, digitální infrastruktury, čisté energie, inteligentní oběhové ekonomiky, dopravních systémů budoucnosti.“
Nechceme ale Hamáčkovi křivdit, tohle skutečně není úkol teď a tady pro něj. Jde jen o to, abychom si nepřipadali nějak moc původní a tak napřed, že nás Evropa musí dohánět. Ten poslední Marshallův plán jsme ovšem na nátlak Moskvy odmítli a dnes někteří myslitelé z klausovského okruhu vykládají, jak si máme od EU držet bezpečnostní odstup aspoň dva metry. Z toho se dá i vytušit, ke komu mají oni sami blízko.