Zhruba o 4000 kilometrů se protáhla cesta ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Severní Makedonii. Bulharsko mu sice nejprve slíbilo otevřít svůj vzdušný prostor, když ale zjistilo, s kým na setkání letí, svůj názor zase změnilo. Vadila mu přítomnost ministrovy mluvčí Marije Zacharovové na palubě letounu. Ta totiž čelí mezinárodním sankcím.
Ministr nevadí, ale mluvčí ano, diví se ruská tisková agentura TASS, která informovala o nečekané komplikaci během cesty ruského ministra na zmíněné setkání. Lavrov tak sice do Skopje doletěl, musel to však vzít oklikou přes Turecko a Řecko. Doprava mu kvůli tomu zabrala více než pět hodin.
Bulharsko se rozhodlo znemožnit Lavrovově delegaci vstup do vlastního vzdušného prostoru poté, co zjistilo, že se na palubě letounu nachází také tisková mluvčí ministerstva Marija Zacharovová. „Povolení je uděleno ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a doprovodné delegaci pro účast na setkání ve Skopje. Toto povolení se nevztahuje na ředitelku informačního a tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovovou, která je na sankčním seznamu EU,“ uvedlo bulharské ministerstvo zahraničí. Rusy to překvapilo s tím, že sankcím čelí také ministr samotný.
Nakonec to sarkasticky komentovali s tím, že Bulharsko se zřejmě Zacharovové bojí dokonce i v případě, kdy nad ním jen letí v letadle. Také si všímají toho, že v minulém roce se Lavrov jednání nemohl zúčastnit vůbec, protože mu to znemožnilo Polsko, na jehož území se odehrávalo, a jeho delegaci tak musel vést stálý zástupce Ruska u OBSE Alexander Lukaševič.
Jelikož letos byla Lavrovovi účast umožněna, setkání bojkotovala Ukrajina, všechny tři pobaltské země a také Polsko a Rumunsko v obavách, aby jejich účast nelegitimizovala ruskou agresi na Ukrajině. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) do Skopje odcestoval s tím, že se nezúčastní žádné aktivity, která by podobné riziko nesla. Nedomníval se ani, že by s ruským ministrem jakkoli komunikoval.
Činnost organizace je od zahájení plnohodnotné války na Ukrajině do značné míry ochromená s ohledem na faktické právo veta, které uplatňuje Moskva. Předsednictví v OBSE mělo příští rok převzít Estonsko, ale Rusko tento krok zablokovalo. Na dvoudenním zasedání ve Skopje by měla být potvrzena dohoda vyjednaná na poslední chvíli, že se vedení organizace chopí neutrální Malta.