V dnešní Partii na televizní stanici Prima spolu diskutovali ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a předseda poslaneckého klubu Úsvit-Národní koalice Marek Černoch.
Naše vězení jsou přeplněná o 8 %. Jak upozornil iDNES.cz, jeden dozorce hlídá jedenáct vězňů, což je velká přesila vězňů, v Evropě je na tom hůř jen Slovensko a Ruská federace.
Podle Pelikána máme vysokou recidivu. Hodně se zvýšila zaměstnanost vězňů, chystá se také odkládání části jimi vydělaných peněz na jejich účet, jako tomu bylo za první republiky, aby po opuštění vězení neměli tak silný motiv jít rozbít výlohu.
Černoch chce zvýšit platy dozorcům a vidí jako problém, že se lidé vězení neobávají. Nedělal by proto z věznic kulturní zařízení, v současnosti mají totiž, jak upozornil, vězni tělocvičnu či televizi. Teplé jídlo by jim však ponechal.
Pelikán by naopak upřednostňoval práci s vězni, život ve vězení není ani nyní tak jednoduchý, jak to zdálky vypadá (což Pelikán nekritizoval, pouze by podmínky už dále nezpřísňoval). Ve státech, kde je vězeňský režim velmi přísný, jako jsou typicky Spojené státy, mají mnohem větší kriminalitu (podle Pelikána to platí obecně, nikoli jen na příkladu Spojených států). Připomeňme pro čtenáře deníku FORUM 24, že bývalý prezident USA George W. Bush (pravicová Republikánská strana) zahájil už jako guvernér Texasu prokazatelně úspěšný program náboženské práce s vězni. V těchto případech se však jednalo o „hluboké obrácení“ myšlení vězňů od samého základu. Ministr Pelikán by musel podrobněji vysvětlit, jaké metody práce s vězni měl na mysli. Lze úspěšně pochybovat, že stejně prospěšné jsou vězeňské programy zahrnující výrobu krmítek pro sýkorky či domečků na hraní pro školky. Takové programy mohou některé vězně jistě naopak naštvat.
Jak upozornil moderátor, v ČR máme jen 4 % alternativních trestů (v zahraničí to bývá často i mnohonásobně více). Pelikán upozorňuje, že konkrétně peněžité tresty jsou na Moravě dávány více a ukazuje se tím, že mohou být rozšířeny. Černoch varuje, že peněžité tresty nemusejí být vhodné, pachatel nemusí mít peníze, může se snažit placení vyhnout, což může vést k exekucím a další spirále problémů. Pelikán s tím souhlasí, ale varuje, že ani veřejné práce nejsou vhodné pro každého, jak se ukazuje, a naopak finanční trest může být pro někoho i horší než vězení (podle Pelikánova názoru). Kromě toho lze využívat domácího vězení, v případě drobných přestupků (jaké dělají chuligáni) lze zakázat např. vstup na sportovní zápasy a také lze uložit podmínku s dohledem.
Kvůli možnosti rozšiřování domácích vězení budou zaváděny elektronické hlídací náramky. Jeden den vězně ve vězení přináší, jak je dlouhodobě známo, náklady ve výši asi tisíc korun (což vede k neuvěřitelným dluhům vězňů, jaké většina z nich není následně nikdy schopna, natož ochotna splatit). Den s elektronickým náramkem naopak stojí pouze asi 120 korun. Černoch se však podivoval, proč budou „domácí vězni“ platit pouze 50 korun z této částky. Pelikán to vysvětluje tím, že nechce, aby tito lidé zaplňovali vězení jen proto, že nebudou mít peníze na zaplacení nákladů spojených s náramky (byť by jim peníze nestačily třeba i jen proto, že jsou kuřáky). Připomeňme, že denní poplatek za pobyt v nemocnici činil v minulosti až 100 korun a např. prezident Miloš Zeman či pravicové strany s takovým poplatkem souhlasí, protože jsou tím aspoň zčásti pokrývány náklady na samotný pobyt pacientů v nemocnici a v některých případech mají také prokazatelně regulační funkci (což by snad mohlo aspoň v omezené míře platit i v případě „domácích vězňů“).
Zpravodajství
2. 4. 2017
11 měsíců do voleb: Co kdyby zase vládl Babiš? Nastolil by tyranii hlouposti. Možný je i státní bankrot
11 měsíců do voleb: Co kdyby zase vládl Babiš? Nastolil by tyranii hlouposti. Možný je i státní bankrot
PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Široké masy našeho obyvatelstva se už nyní těší na novou vládu Andreje Babiše. Věří, že jim budou létat pečení holubi do jejich otevřených hub. A také doufají,…
Předvolební deník
Pavel Šafr