KOMENTÁŘ MINISTRA / „Předně musí vláda získat zpět páteřní síť plynovodů, tj. koupit přepravce plynu, společnost Net4Gas,“ napsal v srpnu na stránky svého domovského deníku MF DNES první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. „Net4Gas totiž tíží dluh přes 33 miliard korun v podobě dluhopisů a úvěrů, které musí během několika let splatit. Převzetím za symbolickou částku pod stát by tedy vznikl závazek tyto dluhy vypořádat,“ dodal k tomu dále. Neříkám to často, ale pan poslanec Havlíček měl tehdy v srpnu pravdu.
Firma NET4GAS je základním stavebním kamenem české energetické bezpečnosti v oblasti plynu. A proto jsme tehdy už měli za sebou několik měsíců velmi intenzivního a složitého jednání s majiteli firmy.
To se podařilo dotáhnout do úspěšného konce minulý týden. Považuji to za opravdu významný krok – za firmu NET4GAS není náhrada. Pokud chceme do České republiky dovážet plyn, bude to právě přes plynovody této firmy.
Právě proto mě velmi překvapilo to, jak na nákup reagoval pan poslanec Havlíček. „Pan ministr Síkela nehospodaří s vlastními penězi, hospodaří s penězi daňových poplatníků a nemůže dělat akvizice, jako když seděl v bance. Utratit 33 miliard znamená to, že takto ten státní rozpočet v době, kdy nemáme na zdravotnictví, na školství, kdy se zdražují energie, tak on se prostě rozhodl, že to prostě udělá, a ještě říká, že má zahraniční poradce. Na ty mu není nikdo zvědavý,“ prohlásil pan poslanec Havlíček v nedělní Partii pár dní po oznámení nákupu.
Faktem je i to, že firma NET4GAS je jednou z obětí ruského zneužívání energetiky jako zbraně. Ruský Gazprom přestal firmě platit za rezervovaný tranzit přes české území.
To společnost NET4GAS dostalo do velmi složité finanční situace. Její příjmy výrazně klesly, navíc v době, kdy ji tíží dluhy přes 33 miliard korun, které v srpnu zmiňoval i pan poslanec Havlíček. Moc dobře to tedy věděl.
I přes složitou finanční situaci má firma nejen hodnotu v podobě naprosté nezbytnosti pro energetickou bezpečnost našeho státu, ale i tu ekonomickou – v budoucnosti může sehrát důležitou roli při nahrazování ruského plynu ve východní Evropě za LNG z terminálů na pobřeží západní Evropy a později i v dodávkách vodíku po Evropě.
To, že Gazprom neplatí za rezervovaný tranzit plynu, navíc znamená, že NET4GAS má nárok na doplatek v hodnotě vyšších desítek miliard korun ze strany ruské firmy. Tuto pohledávku budeme aktivně vymáhat.
To, že způsob, jak jsme společnost NET4GAS koupili – včetně její ceny – je naprosto správný a pro stát velmi výhodný, nám potvrdili poradci z renomované zahraniční poradenské společnosti, a především znalci jedné z největších světových bank. Zahraniční odborníky jsme vybrali právě proto, aby nikdo nemohl ani v nejmenším pochybovat o správnosti a nestrannosti jejich úsudku.
Nevím, proč pan Havlíček zničehonic kompletně otočil ve svém názoru a tento strategický nákup, který nejdříve podporoval, začal kritizovat. Možná ho ovlivnily útoky proti mně v médiích jednoho z českých miliardářů, který měl o NET4GAS také zájem. Možná prostě v hnutí ANO vyšly marketingové průzkumy jinak, než v srpnu očekával.
Každopádně tato epizoda ale konečně poskytuje vysvětlení, proč se po jeho působení dalo mluvit spíše o energeticky nebezpečné České republice než o energeticky bezpečné.
To my napravujeme a budeme v tom pokračovat. Bez ohledu na marketingové průzkumy hnutí ANO nebo útoky zhrzených miliardářů.
Autor je ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN