O dalším osudu reformy policie rozhodne ministr vnitra Milan Chovanec ještě dnes. Své stanovisko oznámí veřejnosti na brífinku v 15:30 hodin. Předmětem reformy je sloučení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a dalších policejních složek do Národní centrály proti organizovanému zločinu.
V případě, že Chovanec reorganizaci policie podepíše, jak avizoval, zvažuje Babišovo hnutí ANO ukončení koaliční spolupráce. Andrej Babiš by to podle svých slov považoval za hrubé porušení koaliční smlouvy. Jak ovšem dodal, vypovězení koaliční smlouvy neznamená odchod z vlády, v té chce jeho hnutí zůstat a plnit program. Kdyby Chovanec reformu policii potvrdil, deklaroval by tím podle Babiše, že koaliční smlouva je cár papíru. V případě výpovědi by však podle něj mohlo ANO „pokračovat v respektování koaliční smlouvy“. „Ale máme možnost se chovat jako pan Chovanec, že ji nebudeme dodržovat,“ prohlásil Babiš.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky nelze na vedení policie a ministra vnitra vytvářet nátlak.
Prezident Miloš Zeman mezitím oznámil, že by nepřijal případnou rezignaci ministrů vnitra nebo financí.
Bělobrádkův obrat
Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) ještě jednou zvážili podpis pod policejní reorganizaci. Situace je vážná, řekl Bělobrádek novinářům po dnešním zhruba hodinovém dohodovacím řízení ve Strakově akademii. Uvedl, že smírčí řízení už skončilo a dalším krokem ze strany ANO už může být vypovězení koaliční smlouvy. Předseda vlády vyzval ANO, aby svými vyhrůžkami nevytvářelo nátlak na policii a vnitro.
Reforma policie není podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše záležitostí pouze ministerstva vnitra. Sociální demokraté trvají na tom, že policie má být nezávislá. „Domnívám se, že by bylo rozumné, aby ještě jednou zvážili ten podpis, protože spor se jeví jako velmi vážný,“ prohlásil Bělobrádek. I on si myslí, že by koaliční partneři měli být informováni o takto zásadních věcech. „Pan premiér se domnívá, že je to v pořádku, já si tím skutečně jist nejsem,“ uvedl Bělobrádek.
Babiš podle Bělobrádka na jednání řekl, že pokud dokument bude podepsán, vypoví koaliční smlouvu. Premiér mu řekl, že to je třeba učinit „písemnou formou“. K úterní dohodě na odkladu reorganizace o měsíc Bělobrádek uvedl, že jde jen o posun v jejím zahájení. Pokud bude podepsána, začne platit, i když o měsíc později.
Na svém facebookovém profilu se vyjádřil Bělobrádkův spolustraník, ministr zemědělství Marian Jurečka. „Snažím se včera i dnes hledat racionální řešení k celé situaci okolo reorganizace policie. Včera jsem na jednání Bezpečnostní rady státu navrhl, ať dáme časový prostor vedení policie a nejvyššímu státnímu zástupci a vrchním státním zástupcům, aby dořešili a dopracovali společně materiál, který by zajistil, aby i po organizační změně byl zajištěn kvalitní průběh vyšetřování všech kauz. Aby tato změna, když už se do ní ministerstvo vnitra a vedení policie pustilo, byla v budoucnu změnou k lepšímu. Emoce v této debatě řešení nepřinesou, zpátky již krok lze udělat těžko. Chci, abychom se na úrovni BRS nebo vlády potkali ve stejném formátu jako včera, a chci, aby konečná podoba změn byla taková, že vůči ní nebudou mít nejvyšší a vrchní státní zástupci výhrady. Je škoda, že vůbec k takové vyhrocené situaci došlo,“ napsal.
Koalice by měla pokračovat, říká Sobotka
Na vedení policie a ministra vnitra nelze vytvářet nátlak tím, že ANO avizuje vypovězení koaliční smlouvy, uvedl k debatě o reorganizaci policie premiér Sobotka. K rozbití vlády kvůli sporu není žádný důvod, ČSSD je připravena pokračovat v zájmu občanů v koaliční spolupráci, prohlásil předseda vlády.
Sobotka v prohlášení zopakoval stanovisko sociální demokracie, že reorganizace policie je odbornou záležitostí. Policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Chovanec učinili podle Sobotky vstřícný krok, když na úterním jednání Bezpečnostní rady státu souhlasili s odložením organizačních změn ve sboru na začátek srpna.
Marksová: Reorganizace by měla v srpnu začít
Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová novinářům řekla, že reforma je plně v kompetenci policejního prezidenta. Připomínky už do ní začaly být doplňovány. Myslí si tak, že je možné spustit reorganizaci v srpnu, jak zaznělo na úterním jednání Bezpečnostní rady státu.
Dohodovacího řízení se účastnili jen předsedové koaličních stran. Nyní zřejmě jednají sociální demokraté. Do Strakovy akademie přijel bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD), který chystanou reformu policie kritizuje.
„Jestli takhle ČSSD bude přistupovat k plnění koaliční smlouvy, tak my chceme zvážit, jestli tu koaliční smlouvu nevypovíme a budeme říkat, tak fajn, tak každý si bude řídit své věci podle kompetencí. Já také můžu říct, že v (polostátní firmě) ČEZ vyměním všechny, koho budu chtít,“ prohlásil Babiš ráno při příchodu na jednání.
O smírčí řízení požádal Babiš minulou středu. Změny jsou podle něj „absolutně nepřipravené“. Na zasedání Bezpečnostní rady státu se v úterý večer politici a vedení policie a žalobců dohodli na měsíčním odkladu zahájení plánované reorganizace, aby bylo možné vypořádat připomínky. Podle ANO je to ale v určených termínech nemožné.
Spor o podobu policie by podle Babiše neměl ovlivnit nynější přípravu státního rozpočtu. Věcnou debatu očekává při dnešním jednání o financích na příští rok i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ten novinářům mimo jiné řekl, že koalice je pevná a vydrží do voleb v příštím roce.
Nejdiskutovanější částí reformy je záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu. Babišovo ANO plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu. Chovanec opakuje, že nemá důvod reformu nepodepsat, a stěžuje si na její politizaci. Reformu chtěl podepsat už po schůzce bezpečnostní rady. V úterý večer však podle lidoveckého vicepremiéra Bělobrádka přislíbil, že tak neučiní.