Vláda v demisi ve čtvrtek zakázala konání vánočních trhů, skončit musely v pátek po osmnácté hodině. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není Česká republika výjimkou, podobný krok udělaly i jiné země. Šéf resortu zároveň vysvětlil, proč zůstala otevřena obchodní centra, zatímco trhovci mají smůlu.
„Je mi líto že jsme museli zavřít adventní trhy. Udělaly to ale i jiné země. Nejsme výjimkou,“ vysvětlil na twitteru končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj je to místo, kde se setkává velké množství lidí. „Omezení kontaktů doporučují čeští odborníci i německý Institut Roberta Kocha. Máme hodně nakažených a plně vytížené zdravotníky. Trhy jsou velké riziko,“ pokračoval Vojtěch.
Ministr zdravotnictví reagoval i na tvrzení, že uzavření vánočních trhů je absurdní ve chvíli, kdy zůstávají otevřena obchodní centra. Tento krok kritizoval například i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Dát si svařák na vánočním trhu a koupit si tam venku na čerstvém vzduchu něco od malých živnostníků vláda zakázala. Ale že je třeba hned vedle otevřené přeplněné obchodní centrum, to je podle vlády vůči trhovcům fér?“ ptal se pražský primátor na sociální síti.
Podle Vojtěcha je však toto opatření v pořádku. „V obchodních centrech jsme zakázali konzumaci jídla, lidé tak mají po celou dobu respirátory. Prodejci zajišťuji dezinfekci, hlídají rozestupy. Na trhu je to nekontrolovatelné. Lidé v malé blízkosti konzumují, pijí a setkávají se zde velké skupiny lidí,“ hájil krok vlády ministr.
Stánkaři měli možnost prodávat své zboží pouze pár dní, výjimku má pouze prodej kaprů a vánočních stromků. Organizátoři vánočních trhů vládu kritizují za nečekané rozhodnutí.
Například podle mluvčí trhů na pražském Staroměstském náměstí Hany Tietze až do čtvrtka nic nenasvědčovalo tomu, že by se vládní opatření měla týkat právě vánočních trhů. „Počítali jsme s tím, že trhy budou. Bylo to směrem k nám komunikováno tak, že trhy, pokud dodržíme opatření, se normálně konat mohou,“ řekla Tietze.