Už několik dní budí pozornost, aspoň u lidí, co mají čas a nervy to ještě sledovat, podivné a poněkud drahé nákupy ministerstva zdravotnictví. Podle ministra Adama Vojtěcha nežijeme v normální době, tak je potřeba to pochopit. To určitě nežijeme, to má pravdu. Stejně nám ale některé obchody vrtají hlavou.
Seznam Zprávy před několika dny přinesl informaci, že firma LA Factory z Lanškrouna, kterou vlastní Radek Švec, zprostředkovala nákupy zdravotnického materiálu v Číně. Zajímavé je, že objednávku za 1,2 miliardy korun svěřilo ministerstvo firmě, jejíž majitel sám říká, že ještě před měsícem nevěděl o respirátorech a rouškách téměř nic. Tak dejme tomu, lidé se někdy učí rychle. Jen je zajímavé, že ministerstvo zdravotnictví dostalo zboží za mnohem vyšší cenu, než za jakou nakupuje ministerstvo vnitra.
„Nežijeme v normální situaci,“ tvrdí Vojtěch. „V normální situaci bychom měli čas hledat několik týdnů nebo měsíců nějaké kredibilní dodavatele – i s těmi samozřejmě spolupracujeme … pro nás je důležité, abychom ve velmi krátké době získali ochranné pomůcky … co se jinak dělá standardně přes kredibilní firmy, tak to nyní ani nejde, protože ani ony to nezvládají,“ vysvětluje.
Je to celá série pozoruhodných výroků.
K případu poněkud pochybné firmy LA Factory ministr Vojtěch dodává, že „pomalu začneme utlumovat centrální nákup“ a že poslední měsíc byl nouzový a „řešili jsme objednávky v řádu minut“. Pak pozoruhodnost: „A pokud jsme na to kývli nějaké firmě, která má pofidérní historii, není to nic nelegálního … ti lidé měli kontakty, které my nemáme … Ta firma byla určena nejspíš jenom k tomu, aby ji využili k obchodu, ale ani to není nic nelegálního.“
Stejně je ale zajímavé sledovat, jak se Radek Švec, majitel LA Factory, k zakázce dostal. Prý jen přišel na vrátnici a dal tam nabídku. Že ministerstvo vnitra nakupuje levněji, je podle Vojtěcha dáno tím, že na vnitru „si jedou svou linku čínských dodávek“. „Prvotně to mělo být tak, že to mělo dělat hlavně ministerstvo zdravotnictví, ale nakonec se do toho zapojil ministr vnitra Jan Hamáček.“
Seznam Zprávy cituje děkana Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze Ladislava Mejzlíka. Ten o firmě LA Factory říká, že je to „jen jakási připravená schránka“. „Nevykazuje vůbec žádnou činnost. Nemá žádné náklady, žádné výnosy a podle přílohy zveřejněné za rok 2018 neměla ani žádné zaměstnance,“ vyjmenovává. „Zaprvé nerozumím tomu, proč ministerstvo zdravotnictví nenakupuje čínské respirátory od čínských výrobců. A zadruhé, když už tam nemají kontakty na výrobce nebo s Čínou neumí zařídit zahraniční transakci, proč byznys zprostředkovává malá lanškrounská firma se stotisícovým nesplaceným kapitálem?“ klade si otázku Mejzlík.
Ozývá se už i opozice, které podobné obchody přijdou podivné. „Stále dokola se dozvídáme, že s českými firmami nikdo nejednal a na jejich mnohdy opakované nabídky nikdo nereagoval,“ píše v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.
Je to opravdu celé trochu podivné, že? Kdyby nic jiného, tak na tohle máme slavný krizový štáb? Aby si ministerstvo vnitra „jelo svou linii čínských dodávek“? Tedy linii Tvrdíka a spol.? Pořád se slavně centralizuje a tohle je výsledek?
Na ty velebené čínské „kontakty“ Tvrdíka, Nejedlého a Mynáře a všechno, co se kolem toho děje, by se možná některé instituce měly zaměřit. Čínský virus nemá jen tu fyzickou složku. Je to taky mentalita a styl řízení, podnikání a politiky, který někteří lidé už mají v krvi, a nezdá se, že by se ve společnosti objevovaly potřebné protilátky.