Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch čelí opakovaným výzvám k rezignaci. Naposledy kvůli rozhodnutí soudu, který označil jeho krizová opatření za nezákonná. Žádnou chybu nepřipouští a odejít nehodlá. Je příliš patrné, že prošel Babišovou školou.
Ministr Vojtěch dlouhodobě čelí masivní kritice nejen opozice, ale i zdravotníků a koaliční ČSSD, že nezvládl přípravu na pandemii koronaviru, ačkoli ujišťoval, že žádné problémy nehrozí. Byla to lež, kterou se dnes snaží omlouvat, že nikdo nemohl čekat, co se z virové nákazy vyvine. To je však jen část pravdy, jelikož za řadou excesů jeho resortu stojí chybná manažerská rozhodnutí a neprofesionalita.
Babišova škola
Bývalý zpěvák soutěže SuperStar zpočátku působil jako tajemník ministra financí Andreje Babiše. Dokázal z těchto privilegovaných vazeb dobře těžit a šéf ANO jeho účinkování oceňoval. „Je to jeden z nejlepších ministrů této vlády. Víte, on se mnou seděl na ministerstvu financí a měl to těžké, protože se mnou pracovat je těžké, takže má moji školu,“ chválil Vojtěcha premiér.
Co tím myslel? Očití svědkové popisovali jejich vztah jako otce a syna, který sice někdy premiérovi lehce oponuje, ale nakonec vždycky udělá to, co se po něm chce. Ještě na ministerstvu financí se zapletl s dnes trestně stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, který pro něj sháněl kompromitující „složku“ na manželku bývalého ministra zdravotnictví Stanislava Němečka (ČSSD).
Babišova estébácká škola ve stylu „nebuďte slušnej“ se projevila i ve výkonu funkce ministra v proslulém skeči, kdy premiér donutil Vojtěcha na tiskové konferenci udat jméno státní úřednice, která mu poskytla falešnou informaci o doktorce Soně Pekové z laboratoře Tilia. Den předtím ji ministr lživě nařkl, že neodborně manipulovala s testovacím vzorkem a nakazila se koronavirem.
Slušný člověk by si takto potupné zacházení, jež se opakovalo třeba i při jednání vlády, nenechal líbit. Vojtěch však projevil dostatečnou ohebnost a naplnil tak ideální představu šéfa firmy, který se svými zaměstnanci zachází jako s onucemi, a ti k němu ještě oddaně vzhlížejí.
Nepochybili jsme
Adam Vojtěch kráčí ve šlépějích bývalého ministra dopravy Dana Ťoka, který se ve funkci dlouho trápil, nezvládal ji, ale nikdo jiný to nechtěl pod Babišem dělat. Jeho nástupce Kremlík toho asi později hořce litoval. Jenže dnes jde o mnohem víc, o ochranu zdraví a hrozbu rozvrácení ekonomiky.
Premiér, jehož vztahy k Vojtěchovi podle kuloárových zpráv v poslední době ochladly, nyní svého chráněnce podržel. V situaci, kdy Městský soud v Praze rozhodl o jeho protiprávním konání. Nařízení zásadně omezující ústavní svobody v nouzovém stavu měla schvalovat vláda, nikoli ministr zdravotnictví.
Je ale skutečností, že o tomto nezákonném přesunu kompetencí rozhodla celá vláda na základě premiérova zadání. I proto dnes Babiš nevyslyší výzvy k Vojtěchovu odvolání podle bizarní šablony „nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu, vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých“.
Premiér je s prací ministra zdravotnictví spokojený, i když státu hrozí hromadné žaloby poškozených firem kvůli náhradě škody. Otrnulo ale i Vojtěchovi. Neuvědomuje si, že by nějak pochybil, a veškeré excesy svého resortu nyní bagatelizuje.
„Vím o různých prohlášeních opozičních politiků, ale vzhledem k našim výsledkům jsou nepatřičné a směšné,“ reagoval ministr na výzvu k odstoupení, i když připustil, že se staly „drobné“ chyby a problémy.
Ohrozili zdraví tisíců lidí
Jiného názoru byli ještě nedávno mnozí zástupci zdravotníků, zejména kvůli kritickému nedostatku ochranných pomůcek. „Lékaři nutně potřebují ochranné pomůcky, stát to neumí zajistit. Terénní lékaři nemají skoro nic, řada z nás nemá ani běžné roušky, je problém i s dezinfekcí,“ varoval předseda České lékařské komory Milan Kubek.
Zásadní problém spočíval v centralizaci dodávek zdravotnického materiálu, které vláda počátkem března převedla na Vojtěchův resort. Ten je ovšem nezvládl. Nejostřeji se do něj obul Svatopluk Němeček.
„Jde o fatální selhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Neodhadl své síly a schopnosti a zbytečně si uzurpoval agendu, v níž se nevyznal. Navíc spolu s premiérem Andrejem Babišem všechny velkohubě ujišťoval, že má věc pod kontrolou. Zpoždění, které způsobili, ohrožuje tisíce lidí pracujících ve zdravotnictví,“ prohlásil exministr.
Přidala se i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v době, kdy eskaloval problém s nedostatkem roušek a respirátorů v domovech seniorů. „Ministr zdravotnictví nefunguje. Vidíme to na všech situacích. Evidentně nefunguje ani ten postup ze strany ministerstva zdravotnictví, zatím zajistilo jen setinu toho, co ministerstvo vnitra,“ reagovala na výhrady, že stát na sociální služby zapomněl. To je zcela v rozporu se samochválou Babiše a Vojtěcha.
Vojtěchova Česká soda
Některé výstupy ministra Vojtěcha připomínají známý satirický seriál s prvky černého humoru Česká soda. „Je třeba říci, že hranice nebyly přímo zavřeny, ale člověk nemohl vycestovat do zahraničí,“ sdělil portálu Novinky.
„Situace je nouzová, a pokud jsme kývli nějaké firmě, která má pofiderní historii, není to nic nelegálního,“ reagoval Vojtěch na zjištění, že smlouvu na dodávky čínských roušek za 1,2 miliardy dostala prázdná schránka v daňovém ráji. Její majitel prý nabídku nechal na recepci, podle ministra to tak dnes chodí.
Vojtěch nevidí problém ani v různých postojích politiků a epidemiologů na náhle zrychlené rozvolňování krizových opatření. „Nemyslím si, že by to byl střet. Je to hledání rovnováhy mezi pohledem epidemiologickým, který hájím i já, a pohledem ekonomickým, abychom udrželi hospodářství v chodu,“ prohlásil.
Jenže koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar s urychleným uvolňováním restrikcí nesouhlasí a zvažuje rezignaci. Premiér Babiš přitom prohlašoval, že vláda jedná v souladu s odborníky.
Vojtěch už z Babišovy školy pochytil mnohé. Fabulovat, arogantně zatloukat a nikdy neodstupovat, i když je pozice neudržitelná. Dokud si to premiér nerozmyslí a neusoudí, že jej jeho přítomnost ve vládě poškozuje.