
Ilustrační foto FOTO: OBRAZ - Obránci zvířat / se souhlasem
FOTO: OBRAZ - Obránci zvířat / se souhlasem

Senát ve středu schválil novelu veterinárního zákona, která zavádí povinné kamerové systémy na jatkách a uzákoňuje rituální porážky zvířat i pro obchod s masem. Novela čelila opakovaně kritice ze strany ochránců zvířat, zejména kvůli novým pravidlům pro rituální porážky. Senátoři ji nakonec přijali 35 hlasy, proti jich bylo 10. Spoluzakladatel Hlasu zvířat a advokát Robert Plicka tvrdí, že novela způsobí obrovské utrpení zvířat a její předkladatel ministr zemědělství Marek Výborný vyslyšel živočišné lobby.
Podle současného znění zákona mají výjimku na halal a košer porážky, které vyhovují náboženským požadavkům muslimů a židů, pouze náboženské společnosti a církve. Se změnou, která by umožnila tyto porážky i komerčním jatkům, přišel ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Jeho návrh povoloval rituální porážky pro komerční účely bez omráčení. Tato verze ale narazila na odpor, a proto přišla čtveřice poslanců v čele s lidovcem Karlem Smetanou s mírnějším návrhem, který zavádí povinnost omráčení zvířat elektrickým proudem, jež má proběhnout před podříznutím zvířete.
Hlavní změna, a to povolení rituální porážky pro komerční jatka, ale zůstává. Zdůvodněním pro ni je, že zvířata se k porážce podle náboženských pravidel nebudou muset vyvážet živá do zahraničí, především do Turecka. Místo nich se budou exportovat produkty. Má se tedy zabránit stresujícím transportům živých zvířat, která při něm mohou stát desítky hodin v kamionech. Na tuto praxi již deník FORUM 24 upozorňoval dříve. Povolení pro rituální porážky by nyní jatkům mělo udělovat přímo ministerstvo zemědělství.
I zmírněný návrh poslance Smetany se setkal s kritikou ze strany Ústavu ochrany zvířete a welfare a dalších ochránců zvířat. Některým vadí samotné rozšíření rituálních porážek pro komerční účely. „Česká republika má být zemí, která bojuje za spravedlnost nejen pro lidi, ale také pro zvířata. A pokud ČR bude prosazovat zákony, které působí obrovské utrpení zvířat s odůvodněním, že to je pro náboženské potřeby a z hlediska byznysu potřebné, tak se vracíme o stovky let zpět a staneme se kulturně zaostalou společností. Pokud se senátu nepodaří prosadit pozměňovací návrh a zastavit rozšíření rituálních porážek zvířat, tak to bude znamenat obrovský nárůst utrpení zvířat a bude to celému světu dávat jasně najevo, že se týrání a zneužívání zvířat v Česku vyplatí. A to je pro nás nepřijatelné,“ uvedl pro deník FORUM 24 advokát Robert Plicka, místopředseda a spoluzakladatel organizace Hlas zvířat.
Senátní sociální i zemědělský výbor doporučily odmítnout uzákonění rituálních porážek zvířat pro komerční účely i jejich omračování elektrickým proudem. Halal či košer porážky by podle nich měly být nadále možné pouze pro potřeby náboženských společností.
Senátorka Hana Kordová Marvanová jako zpravodajka sociálního výboru byla navrhovatelem toho, aby se komerční rituální porážky z novely vypustily. „Snažím se hovořit s kolegy senátory, abychom i na plénu podpořili vrácení toho zákona sněmovně s tím, že se vypustí rituální porážky pro byznys,“ řekla deníku FORUM 24.
„Ta situace, musím říct, je dost otřesná, že se tam takhle pokoutně dostane věc, která ani nebyla ve vládním návrhu. Ministr sám ještě na podzim slíbil, že nic takového podporovat nebude, že tam nic takového nebude. Protože to, co se děje na jatkách, ve firmách – viděli jsme to třeba v reportáži Reportérů ČT – je dost hrozné. A pokud by přibylo takovéhle možné týrání zvířat, tak to nelze vůbec akceptovat,“ dodala.
Senát ale nakonec novelu schválil ve znění z poslanecké sněmovny, které umožní komerční rituální porážky. Návrh jde nyní na podpis prezidentovi.
Kamery na jatkách
Kromě rituálních porážek řeší novela také kamery na jatkách. Ukládá provozovatelům od příštího roku zavést na vykládce a v prostorách pro přesuny zvířat povinně kamerové systémy, aby bylo možné sledovat, jak jejich zaměstnanci zacházejí se zvířaty. Tento návrh je podle vlády reakcí na excesy při zacházení se zvířaty v několika jatečních provozech. Podle ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy jde o místa nejčastějšího problematického chování ke zvířatům.
Ochránci zvířat to ale považují za nedostatečné, protože podle nich by kamery měly být ve všech prostorách jatek. To ve sněmovně neúspěšně navrhovala také poslankyně Pirátů Klára Kocmanová.
Za porušení povinností týkajících se provozování kamerového systému, který má stát kolem 200 tisíc korun na jeden provoz, má novela umožnit uložení pokuty ve stejné maximální výši. V případě zjištění týrání zvířat by mohla být provozovateli jatek uložena pokuta do tří milionů korun. Kamerový systém bude po 30 dnů uchovávat záznam pro případné využití při vyšetřování Státní veterinární správou.
Týrání zvířat v chovech
Hrozivé záběry z některých provozů zveřejňují opakovaně organizace zabývající se ochranou zvířat. Nejnovější záběry zveřejnil v pondělí a také minulý týden pořad Reportéři ČT, který informoval i o několika případech, kdy se chování zaměstnanců dostalo k soudu.
Na záběrech je vidět, jak pracovníci zvířata bijí lopatami, opakovaně jim dávají silné elektrické šoky nebo nemohoucí zvíře tahají za krk za traktorem. ČT uvedla, že některé z těchto farem pobírají od státu a Evropské unie statisícové dotace na welfare zvířat. U některých podniků šlo o víc než milion korun.
Výborný v reakci na zveřejnění závěrů na sociální síti X oznámil, že veterinární správa provede plošné kontroly chovů hospodářských zvířat. „Jakékoliv týrání zvířat je pro mě neakceptovatelné,“ napsal. Podle ochránců zvířat ale předem ohlášené kontroly situaci v provozech nezlepší.
„Spolek Hlas zvířat denně řeší případy zvlášť surového a trýznivého týrání zvířat. Tyto případy mohla veřejnost vidět v nedávné době např. v pořadu Reportéři ČT, kde byla obsáhlá reportáž na toto téma. Tato reportáž mimo jiné jasně ukázala, jak brutální týrání zvířat se děje v obrovském množství chovů po celé České republice. S ohledem na bohužel bohatou praxi v této oblasti v rámci Hlasu zvířat mohu potvrdit, že jsem důvodně přesvědčen, že se týrání a/nebo zneužívání zvířat za obrovského utrpení děje naprosto ve všech chovech po ČR,“ uvedl advokát Plicka.
Upozornil, že kamery na jatkách pouze v navržených prostorech nestačí. „Bohužel pan ministr Výborný vyslyšel živočišné lobby a prosadil změnu, která má laické veřejnosti ukázat, jak je ten ministr hodný a bojuje za zvířata, přitom pan ministr (a bohužel poslanecká sněmovna) podpořil v této oblasti naprostý paskvil, kdy zavádí kamery pouze na vykládku u jatek a jen u některých zvířat a záznamy z těchto kamer mají ukládat sami chovatelé,“ připomněl.
„Naprostý nesmysl – to si pan ministr myslí, že pokud dojde k týrání zvířat, tak pachatelé proti sobě budou vydávat důkazy kamerovými záznamy, které je usvědčují z týrání? Samozřejmě, že nebudou, a raději uhradí pár korun sankcí za to, že jim jako by kamery nefungovaly. Takže pokud to shrnu, tato změna je další důkazem naprosté nekompetentnosti ministra Výborného a měl by v sobě najít kus sebereflexe a už konečně odstoupit. Protože to není ministr pro zvířata, ale ministr pro živočišné lobby,“ vzkázal Plicka.