Vláda rozhodla, že třem milionům seniorů pošle v obálkách 15 milionů roušek (ústenek) a tři miliony respirátorů. Pracovníci pošty dostali za úkol roušky vybalit z originálního balení, po pěti kusech je spolu s jedním respirátorem vložit do obálky a ty rozeslat na adresy, které jí poskytlo ministerstvo vnitra.
Nejdřív shrnutí: Jakmile bylo zjevné, jak celá akce probíhá, upozornil Tomáš Cikrt ve Zdravotnickém deníku, že došlo k porušení zákona, protože rouška je zdravotnický prostředek, který není možné jen tak vybalit z originálního obalu a poslat bez návodu někam dál. Ministra Jana Hamáčka to rozzuřilo a ještě víc ho popudilo, že kontrola Státního ústavu pro kontrolu léčiv pak také toto pochybení zjistila, a Hamáček začal SÚKL vyhrožovat.
Zdravotnický deník popisuje, co následovalo: „Ministra Hamáčka popadl amok. „’Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících,‘ řekl a zopakoval, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a že zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy.“
Ředitelka SÚKL Irena Storová na to zareagovala ostře: „Myslím, že je to naprosto bezprecedentní. Určitě nepřipustím, aby docházelo k vyhrožování našim zaměstnancům nebo snad vměšování do odborných činností SÚKLu, které provádíme v souladu se zákonem,“ řekla v Radiu Z.
Článek Tomáše Cikrta „Edukační okénko pro ministra Hamáčka: roušky pro seniory jsou zdravotnické prostředky a žádné vykrucování to nezmění“ je poměrné rozsáhlý a zabývá se problémem ze všech stran. Zájemce si ho může celý přečíst na stránkách Zdravotnického deníku ZDE.
Abychom krácením nepoškodili pečlivou argumentaci, která se týká odborných a právních záležitostí, odkázali jsme přímo ke zdroji. Vybereme z něj ale přece jen některé momenty ze závěru, které mohou být pro čtenáře zajímavé.
Čteme tu:
„Připusťme na chvilku hypoteticky, že pošta skutečně rozesílá osobní ochranné prostředky, jak – samozřejmě nepravdivě – říká ministr Hamáček a Česká pošta. Oni totiž lžou i když tvrdí, že by v takovém případě Česká pošta nakládající s výrobkem nemusela dodržet pokyn výrobce, který na obale (krabici) píše: ‚Do not use if package is damaged or open‘, tedy ‚Nepoužívejte, pokud je obal poškozen nebo otevřen‘ (pochopitelně někým jiným než uživatelem těsně před spotřebou). Pro osobní ochranné prostředky platí stejné pravidlo jako pro zdravotnické prostředky: Musí být bezpodmínečně dodrženy pokyny výrobce.
Až humorně pak působí sdělení, že ve vietnamské tržnici nebo některých prodejnách dochází také k protiprávnímu vybalování roušek z originálního balení, a proto je to tedy v pořádku i v případě České pošty… Skutečnost, že porušuje pravidla někdo jiný, je argument nulové právní hodnoty. V případě, že něco podobného z úst vypustí ministr vnitra, který má prostřednictvím například policie dbát na dodržování platných předpisů, je to skutečně na pováženou.
Pokud Česká pošta porušila na podnět vládního usnesení zákon, vzniká otázka, zda vůbec měla jinou možnost. Samozřejmě, že měla, respektive vláda mohla celou akci zorganizovat jinak, a dokonce si přitom mohla vybírat z několika variant. Mnoho výrobců včetně těch tuzemských běžně dodává na trh balení po pěti rouškách či respirátorech, dokonce není žádný problém pořídit i tzv. jednokusovky. Druhou, již osvědčenou možností z oblasti lázeňství, je rozdání poukázek, kdy si občané v lékárnách či u jiných prodejců nakoupí potřebné množství roušek a respirátorů, přičemž státní poukázka část takového nákupu prostě pokryje.
Našlo by se řešení speciálně i pro ministra Hamáčka. Ten má sice plné sklady čínských roušek a respirátorů, jež jsou baleny po 50 kusech a nemají v pořádku ani základní značení na obalu, ale mohl je nechat jednoduše přebalit. Samozřejmě postupem, kdy by byly dodrženy všechny české a evropské předpisy a za poněkud jiných podmínek, než které panovaly v třídírnách České pošty. Výsledkem musí být opět řádné hygienické, nikoli sterilní, balení včetně správného značení a uvedení všech informací od výrobce…
Na závěr se pro odlehčení vraťme k původní tezi, zda vůbec Česká pošta a osobně ministr vnitra chápou význam roušek. Existuje totiž jedna možnost, že chápou dobře a jenom hloupý národ nepochopil jejich znamenitý nápad. Možná jedna obálka obsahovala dárkový set pro rodinnou párty na jedno použití. Babička nebo dědeček si mohli vzít ten jeden respirátor, který jim vláda poslala, a zbývajících pět roušek rozdat dětem a vnukům, aby na ně už konečně přestali kašlat. Pokud to ale senioři pochopili špatně a sedí teď doma s rouškou s příbuznými bez roušek a myslí si, že je tak moudrá vláda zachránila před koronavirem, může je jejich falešná naděje ohrozit na zdraví i na životě. A kdo si to zodpoví? Výrobce určitě ne, protože na České poště postupovali proti jeho doporučení a v rozporu se zákonem.“
Tolik z článku Tomáše Cikrta.
My k tomu můžeme jen dodat, že zřejmě nejdůležitějším aspektem celé vládní akce bylo prostě předvést velký teatrální čin. Považte, lidé něco dostanou ZADARMO! Něco, co je uchrání před zlým virem, a stane se tak díky péči našich nejlepších státních a stranických představitelů, kteří ani nespí, aby nezištně sloužili lidu. No neber to, občane. Proti mohou být jen rozvraceči, sabotéři, pomlouvači, strůjci kampaní, nepřátelé života a další temné síly. Velký rituál roušek pršících zdarma z nebe vhodně doplňuje kult klanění se čínským letadlům, tomuto symbolu přátelství mezi národy.
Kdo by se tu opovážil rouhat?