Jako z dílny Agrofertu. Přesně tak vypadají části textu, který vláda schválila v reakci na rezoluci Evropského parlamentu o Andreji Babišovi. Použité výrazy, stavba vět, celkový postoj. Vše je mimořádně podobné komunikaci, kterou v této kauze nastavil Agrofert. Soukromá společnost Agrofert má stejný postoj jako Česká republika. Tak hluboko tato země klesla.
Vláda Andreje Babiše naprosto udivujícím a drzým způsobem odmítla závěry Evropského parlamentu a zároveň jej ostře napadá. V reakci vlády se kupříkladu píše: „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci Evropský parlament pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR. Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ. EP v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení.“ I to stojí podle ČTK v textu, který dnes schválila vláda. Ta také měla konstatovat, že se europoslanci vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu.
Pro srovnání si připomeňme několik částí z vyjádření Agrofertu starého několik dní: „Jde o hrubý zásah do probíhajících auditních řízení Evropské komise s Českou republikou, která se nás přímo týkají. Jde o očividný pokus tato řízení ovlivnit. Zarážející je také bod usnesení, ve kterém Evropský parlament ,vítá obnovení vyšetřování‘ našeho bývalého akcionáře ve věci Čapího hnízda. Ptáme se, kde je presumpce neviny a co mohou poslanci Evropského parlamentu vědět o detailech a okolnostech probíhajícího vyšetřování. Nezbývá nám než konstatovat, že může jít o nátlak na nezávislé české orgány činné v trestním řízení.“
Vláda tedy používá ve svém stanovisku stejné věty, jaké již použili manažéři Babišova holdingu zaparkovaného do svěřenských fondů. Zdá se, že stanoviska vlády České republiky a holdingu Agrofert píše stejný autor. Ministři se tak nechali zatáhnout do rozsáhlého skandálu a sami se dnes svým hlasováním ocitli ve střetu zájmů, když hlasovali o věci, která se týká jejich nadřízeného. Přitom je evidentní, že nehájí finanční zájmy České republiky a Evropské unie, ale finanční zájmy premiéra, jeho rodiny a jeho firmy.
Ministři si také neuvědomují, že se jich Evropský parlament neptá na jejich názor. Požaduje, aby učinili opatření, po kterých nebude premiér zneužívat své funkce a přestane rozdělovat, čerpat a kontrolovat společné evropské peníze.
Ministři vlády Andreje Babiše dnes zásadním způsobem prohloubili ostudu České republiky. Babišovi nepomohli, naopak, europoslanci nejsou zvědaví na silácké a drzé řeči někoho, kdo píše stanoviska Agrofertu a české vlády.