Marie Benešová (za ANO) po nástupu do vlády odmítala, že by jako ministryně spravedlnosti mohla rozhodovat o svých bývalých klientech z advokátní praxe. Avšak přesně to se nyní stalo.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chce nižší trest pro odsouzeného, jenž dostal osm let vězení. Snažil se uplatit svědky, kteří ho mohli usvědčit z obrovských daňových podvodů. Marie Benešová využila práva plynoucího z postavení ministryně a podala ve prospěch tohoto muže takzvanou stížnost pro porušení zákona. Potud vše v pořádku: ministryně spravedlnosti smí podle zákona takto vstoupit do odsouzené kauzy a nechat ji přezkoumat Nejvyšším soudem – když si myslí, že byl porušen zákon.
Jak uvádí server Seznam Zprávy, tím, za něhož se ministryně postavila, je však někdejší klient, kterého Marie Benešová před lety jako advokátka (před nástupem na ministerstvo) zastupovala. Íránsko-český podnikatel Shahram Abdullah Zadeh je obžalován za to, že při obchodech s benzínem okradl stát na daních o 2,5 miliardy. Přesně na možnost takového střetu někdejší advokátní praxe s pravomocemi ministryně spravedlnosti Seznam Zprávy upozornily, když Marie Benešová v roce 2019 do vlády přicházela. Že se jako advokátka aktivní v mnoha trestních kauzách může snadno dostat do střetu zájmů. A to právě ve chvíli, kdy podá stížnost ve prospěch svých bývalých klientů.
Marie Benešová toto riziko tehdy zlehčovala. „To je to, kdyby nebyly ryby, nebyli by rybáři,“ použila svoje oblíbené rčení. „Kdyby se to stalo, budu obezřetná. Mám tady náměstky, mám tady ředitele odborů, tak bych postupovala asi v souladu s jejich názorem. Nebo já nevím, neumím si to představit. Nikdy jsem nezažila takovou situaci,“ pokračovala. Stížnost podaná Benešovou se týká dva roky starého rozsudku – Zadeh a dalších pět lidí (mezi nimi i dva advokáti a jeden bývalý policista) byli odsouzeni za ovlivňování trestního řízení.
Konkrétně za to, že s pomocí úplatků přesvědčovali obžalované v hlavní části kauzy miliardových daňových úniků, ať vypovídají v Zadehův prospěch. Čtvrt milionu a pobyt v lázních nabídli i tlumočníkovi – když nebude chodit k soudu, a řízení se tak protáhne. Zadeh za to dostal pravomocně osm let vězení, a to právě proto, že soudce v něm viděl hlavní postavu zločineckého spolku.
Benešová nejdřív podání stížnosti ve prospěch odsouzeného podnikatele Zadeha odmítla vysvětlit. „Omlouváme se, ale na vaše dotazy nebude paní ministryně reagovat,“ uvedl její mluvčí Michal Pleskot. Později upřesnila, že se na ni s žádostí o podání stížnosti obrátili rodiče jednoho z odsouzených advokátů. Oba jsou právníci. A protože je mezi odsouzenými i podnikatel Zadeh, týká se stížnost i jeho. „Stížnost pro porušení zákona podepisuje výhradně ministr a toto právo nelze přenést na jiného pracovníka,“ řekla Benešová.
Ministryně tvrdí, že Zadeha zastupovala výhradně jen v době, kdy podnikatel seděl v roce 2015 ve vazební věznici ve Znojmě a snažil se dostat na svobodu. Nikoli ve stěžejním případu daňového podvodu. „Nezastupovala jsem Zadeha v kauze jako takové,“ dodala Benešová. Zda byla Marie Benešová se svou argumentací úspěšná, se zatím neví. Nejvyšší soud sice o stížnosti rozhodl už březnu, ale soudci stále ještě píší rozhodnutí. Podle mluvčího soudu Petra Tomíčka tak není možné k výsledku stížnosti uvést nic bližšího.